Tiskový komentář spolku OIŽP – Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí k plánovanému vypouštění „mírně“ radioaktivní vody z Fukušimy do Tichého oceánu
ze dne 24.8.2023
V médiích proběhly zprávy o tom, že se japonská vláda po udělení souhlasu ze strany Mezinárodní agentury pro jadernou energii rozhodla za dva dny začít vypouštět přefiltrovanou „mírně“ radioaktivní vodu do Tichého oceánu.
Mezinárodní agentura pro jadernou energii (MAAE) schválila vypuštění více než miliardy tun kontaminované vody, která se v minulosti používala k chlazení reaktoru, jejichž aktivní zóna se roztavila v důsledku havárie v roce 2011. Roztavené reaktory je nutné stále chladit a proto se tato radioaktivně kontaminovaná voda z chlazení havarovaných reaktorů v areálu elektrárny hromadí.
Některé radioaktivní látky se sice z kontaminované vody pomocí osmózy dají odstranit, některé však ne – například izotop vodíku tritium, který nelze z vody odfiltrovat. Ale ani další radioaktivní izotopy nelze z vody odstranit úplně. V Tichém oceánu tak skončí i mnohem nebezpečnější látky, jako je stroncium 90 nebo cesium 137 s poločasem rozpadu několik desítek let,” říká Gabriela Reitingerová ze spolku OIŽP.
K plánovanému a schválenému procesu řízeného vypouštění radioaktivně kontaminované vody z Fukušimy se nabízí hned několik otázek:
Jak je možné, že o takto závažném kroku, spojeném se zatížením životního prostředí, rozhoduje pouze jediná, navíc projaderná, organizace – MAAE?
Neměly by snad mít právo spolurozhodování o takto závažné věci i jiné, například lékařské organizace, zabývající se například vlivem radioaktivity na rostliny, živočichy a lidský organismus?
Neměly by být vyslyšeny hlasy sousedních států, kteří s vypouštěním kontaminované fukušimské vody zásadně nesouhlasí?
Kdo rozhodl o tom, že výsostní právo rozhodovat o dalším zhoršení stavu životního prostřední na naší planetě má zrovna Mezinárodní agentura, protěžující využívání jaderné energie?
„Další zcela logickou otázkou, která se nabízí, je, proč provozovatel poškozené jaderné elektrárny Fukušima, nepoužívá skladovanou a přefiltrovanou vodu pro chlazení svých poškozených reaktorů opakovaně. Předešel by tak nutnosti ji vypouštět do životního prostředí. Je snad tato přefiltrovaná „mírně“ radioaktivní voda pro opakované chlazení reaktorů nevhodná – ale zároveň vhodná pro to, aby se vypouštěla do moře?“ ptá se Gabriela Reitingerová ze spolku OIŽP.
Další informace:
Gabriela Reitingerová, OIŽP, gabi.reitinger@oizp.cz, tel: 603 805 799