Kniha s názvem „Odstranění jaderné energetiky: apel katolické církve“ byla přeložena do anglického jazyka. Je nyní k dispozici v angličině na webových stránkách Japonské biskupské konference ke stažení.
Japonští biskupové napsali tuto knihu po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011. Informovala o tom asijská tisková agentura Ucanews v pátek. Na knize biskupové spolupracovali s japonskými, ale i mezinárodními odborníky, aby mohli čtenářům vyčíslit škody způsobené touto havárií a přiblížit společenské a technické hranice využívání jaderné energie za použití etických a teologických aspektů.
Ve společném prohlášení, které tuto středu biskupové vydali, označili „odstranění jaderné energetiky“ za „důležitý bod pro trvalou udržitelnost Země“. Papež František v listopadu 2019 při své návštěvě japonských měst Hirošima a Nagasaki, zničených v roce 1945 americkými jadernými bombami, také zdůraznil odmítnutí jaderné energetiky církví.
Ve Fukušimě došlo v březnu 2011 po silném zemětřesení a následné vlně tsunami k nejzávažněšjší jaderné havárii po Černobylu. V důsledku této havárie došlo ve Fukušimě k tavení aktivní zóny u tří reaktorů.
V Japonsku nyní roste odpor obyvatel proti plánu tamní vlády vypustit radioaktivní chladicí vodu z Fukušimy do moře. Tato voda byla použita po poničení fukušimské jaderné elektrárny ke chlazení jaderného paliva a v areálu poškozené elektrárny je tak celkem 960 obřích cisteren plných radioaktivně zatížené vody. Skladovací kapacita cisteren totiž v areálu v roce 2022 dojde.