Jak informovala česká média, Japonsko v tomto týdnu uctilo památku obětí zemětřesení a vln tsunami, které postihly sever země před devíti lety, 11. března 2011. Při přírodní katastrofě zahynulo na 20 000 lidí a 300 000 lidí přišlo o přístřeší. Vlny tsunami tehdy vážně poškodily tamní jadernou elektrárnu Fukušima. Kvůli unikající radiaci muselo být vystěhováno na 150 000 lidí, část z nich se přitom kvůli rozšiřujícímu se evakuačnímu území evakuovala několikrát, asi 1000 starších lidí při tom vyčerpáním zahynulo. Česká média uvádí, že se následky havárie dosud nepodařilo odstranit, část evakuovaných lidí, asi 40 000, se ještě nemohla vrátit domů.
Je dobře, že česká média tuto závažnou jadernou havárii připomínají. Nikde jsem však v českých médiích v této souvislosti nenašla informace o tom, jak se Japoncům daří nebo nedaří dekontaminovat postižená území.
Naopak rakouské deníky tento týden přišly s informací o nově zveřejněné zprávě Greenpeace, provádějící v Japonsku měření míry radiace v postižených lokalitách, s tím, že se radiační hodnoty v okolí jaderné elektrárny Fukušima, havarované v březnu 2011, částečně zvýšily, místo aby se snižovaly. Tento stav mohl podle sdružení Greenpeace způsobit tajfun Hagibis, který se Japonskem prohnal první polovině října 2019.
Greenpeace ve své zprávě vysvětluje možnou příčinu: z nejpostiženější prefektury Fukušima bylo v rámci dekontaminačních prací odstraněno velké množství kontaminované půdy, s lesy se ale nestalo nic. A když přišly silné deště, dostalo se z lesů radioaktivní césium zpět tam, kde již dekontaminační práce proběhly. Tak podle Greenpeace došlo k tomu, že na některých místech dosahovaly nové výsledky měření desetinásobků povolených zdravotních limitů.
Výše uvedená nová měření provádělo sdružení Greenpeace krátce po tajfunu na začátku listopadu loňského roku. Podle studie Greenpeace se sice našlo několik míst, kde skutečně došlo k určitému snížení radiačních hodnot, ale mnohem víc bylo těch, kde se hodnoty radiace výrazně zvýšily. Zvýšená radiace tak byla zjištěna i v regionech, kde vláda již před lety opět dovolila lidem bydlet. Dokonce i na území, kde má dojít 26.března ke štafetovému běhu s olympijským ohněm, který povede přes všech 47 japonských prefektur až na místo konání Olympijských her v Tokiu, Greenpeace zjistilo extrémně vysoké hodnoty radiace.
Autor: Gabriela Reitingerová, OIŽP
Zpráva rakouského deníku Der Standard o studii Greenpeace ze dne 9.3.2020: