Plánované rozšiřování jaderné energetiky v České republice kritizuje Rakousko. Vzhledem k probíhajícímu tendru na výstavbu až čtyř nových reaktorů v elektrárně Dukovany na jižní Moravě a v Temelíně v jižních Čechách tento záměr označili Zelení spolu s hornorakouským hejtmanem Thomasem Stelzerem a dolnorakouským vicehejtmanem Stephanem Pernkopfem (oba ÖVP) za “bezpečnostní riziko”. Stephanem Pernkopfem (oba ÖVP) vidí “bezpečnostní riziko”. Podobně se vyjádřil i dolnorakouský šéf SPÖ a zemský rada Sven Hergovich, který v tom spatřuje “masivní ohrožení obyvatelstva Dolního Rakouska”.
“Nesmíme dopustit, aby Česká republika postavila až čtyři nové jaderné reaktory nedaleko rakouských hranic. Je to nejen šílenství z hlediska klimatické politiky, ale také značné bezpečnostní riziko pro rakouské obyvatelstvo,” reagoval protijaderný mluvčí Zelených Martin Litschauer. “Kromě toho, že jaderná energie je drahá a nebezpečná, je nepřípustné, aby evropské státy v době klimatické krize v roce 2024 stále spoléhaly na tento klimatu škodlivý zdroj energie z doby minulé a brzdily tak rozšiřování obnovitelných zdrojů energie,” uvedl v tiskové zprávě.
Také ve spolkových zemích vyvolaly jaderný plány sousední země hněv: “Rozšíření českých jaderných elektráren, jak bylo nyní oznámeno, je pro nás všechny obrovským bezpečnostním rizikem,” uvedl hornorakouský hejtman Stelzer. “Zmaří to jakýkoli pokus o přechod na ekologicky šetrné technologie v zásobování energií.”
Podle něj je třeba využít všech dostupných pák, aby se oznámenému rozšíření českého jádra zabránilo, a rakouská spolková vláda musí podle něj “zaujmout jednotný a rozhodný postoj proti němu”.
“Dokonce i bývalý šéf české energetické společnosti ČEZ toto rozhodnutí kritizoval, především proto, že je zde příliš málo kvalifikovaných odborníků,” vysvětlil ve svém prohlášení zástupce dolnorakouského předsedy vlády Pernkopf. Místopředseda dolnorakouské zemské vlády Pernkopf to vysvětlil v písemném prohlášení. “Naše cesta v Rakousku a Dolním Rakousku je bezpečnou a čistou cestou obnovitelných zdrojů energie.”
Hergovich označil plánované rozšíření elektrárny Dukovany za “útok na rakousko-české vztahy”. “Žádám, aby byl velvyslanec okamžitě předvolán a aby bylo jednoznačně dáno najevo, že Rakousko vnímá takové rozšíření jídra u našich hranic jako masivní ohrožení své národní bezpečnosti, které nezůstane bez následků,” uvedl politik SPÖ a dodal, že tyrkysově-zelená koalice ve spolkové vládě a černo-modrá zemská vláda mají povinnost proti tomu zasáhnout.
Místo dříve plánovaného jednoho nového reaktoru v Dukovanech se nyní v prohlášení pražské vlády, francouzské společnosti EDF a jihokorejské KNHP hovoří o “až čtyřech nových blocích” v Dukovanech a Temelíně. Oznámené rozšíření jaderného tendru na až čtyři nové reaktory vyvolalo rozporuplné reakce i u českých odborníků.