Lucemburská vláda odmítá belgické plány na stavbu konečného úložiště jaderných odpadů na hranici s Lucemburskem. „Přeshraniční rizika nejsou dosud známa,“ řekla ministryně životního prostředí Lucemburska Carole Dieschbourg v úterý novinářům.
„Bylo by nezodpovědné a neakceptovatelné rozhodovat o takových projektech,aniž by se vědělo, jaké dlouhodobé důsledky to bude mít na zdraví našich obyvatel a také na stav spodních vod,“ řekla tato zelená politička.
Belgický úřad pro jaderný odpad (Ondraf) 15.durbna zveřejnil veřejnou konzultaci k podzemnímu uložení jaderých odpadů. Do 13.června pak může veřejnost podávat své připomínky proti tomuto záměru podzemního uložení jaderných odpadů. Přesná místa plánovaného uložení jaderných odpadů však dosud nebyla zveřejněna.
Podle údajů ministryně Diesbourgové se má jednat o sedm lokalit mezi městy Namur, Dinant a Stavelot. „To budeme mít přímo před dveřmi,“ řekla ministryně. Některé z geologických vrstev, které byly označeny belgickými odborníky jako vhodné pro umístění podzemního úložiště, sahají až na území Lucemburska. „Tak se může stát, že budeme mít na století dopředu problémy se naším zásobování pitnou vodou.“ Lucembursko se tak v této věci spojilo s Německem. „Němci si nyní studují podklady k belgickým plánům,“dodala lucemburská ministryně.