logo OIŽP

Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.

stav temelina 1.blok 1. blok JE Temelin je od 27.3. odstaven pro vymenu paliva stav temelina 2.blok 2. blok JE Temelin pracuje


Chytrá energie

Někdy se zdá, že obnovitelné zdroje jsou jen čísla nebo sloupce v grafech. Za každým číslem se však skrývá konkrétní příběh, který pomáhá státům, městům nebo firmám snižovat svou závislost na spalování uhlí. Pojďme se na pár z nich podívat.

Evropským státem, který je premiantem ve využití obnovitelných zdrojů, je možná lehce překvapivě Portugalsko. V tomto pobřežním státě, který se v posledních letech dostával z ekonomické recese, již nyní obnovitelné zdroje dodávají přes 27 % celkové energie a plán na rok 2030 je dosáhnout 40 %. Zelené elektrárny díky velkému počtu větrných turbín pak dlouhodobě pokrývají přes polovinu spotřeby elektřiny v roce. Zajímavý kousek se Portugalcům podařil během května 2016. Tehdy především prostřednictvím větrných a vodních elektráren pokrývalo Portugalsko 100 % své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů po dobu celých čtyř dnů.

Švédsko je dalším vítězem evropské politiky v obnovitelných zdrojích. Již v roce 2015 překročilo svůj cíl ve využití zelené energetiky, který mělo dosáhnout až v roce 2020. Pomocí šetrných zdrojů energie dokázalo v roce 2014 snížit svoji závislost na fosilních palivech o téměř třetinu. Švédské město Malmö se také přidalo k závazku využívat 100 % obnovitelných zdrojů energie k roku 2030 a může se pyšnit velmi progresivní politikou v oblasti chytrých měst.

Německo je již více než desetiletí synonymem státu, který je rozhodnut přebudovat dodávky energie pro svou ekonomiku na až z 80 procent z obnovitelných zdrojů. Zelené zdroje energie nyní pokrývají zhruba 30 % dodávek elektřiny v roce. Německo je také největším evropským zaměstnavatelem v obnovitelných zdrojích. Výroba, výstavba a provoz větrných turbín, solárních elektráren nebo tepláren na biomasu zde zaměstnává okolo 330 tisíc lidí.

Právě v Německu je také zajímavý pohled nejen na celostátní úroveň, ale také praktické dopady na regionální nebo městské úrovni. Například v okrese Rhein-Hunsrück v Porýní, kde žije přes 100 tisíc obyvatel, vyrobí tamní šetrné zdroje energie přes dvojnásobek místní spotřeby. Zelenou energii v tomto kraji dodává více než 2000 solárních elektráren, 100 větrných turbín a 17 kogeneračních zařízení spalujících biomasu. Mimo výrobu elektřiny podpořil region náhradu starých topných systémů za nové fototermické, nebo za tepelná čerpadla a biomasové kotle. Přebytky elektřiny může region prodávat do přenosové sítě a pomoci sousedním krajům. Zaměření na obnovitelné zdroje přináší do regionu výhody, jako jsou nová pracovní místa a úspora emisí. Před rozvojem obnovitelných zdrojů region utratil ročně téměř 300 milionů eur za spotřebu fosilních paliv a strategie přechodu na obnovitelné zdroje má umožnit, aby až 250 milionů eur zůstalo v lokální ekonomice.

Město, které využívá výhody částečné energetické nezávislosti je německý Freiburg. Také zde polovinu místní energetické spotřeby pokrývá město pomocí stovky kogeneračních zdrojů a další energii dodávají větrné turbíny a solární panely umístěné ve městě. Všechny nové domy vznikají dle norem s požadavkem na vysokou energetickou účinnost. Zelená ekonomika dnes zaměstnává přes 12 tisíc občanů města.

Dalším zajímavým příkladem je Sluneční město postavené od základů jako energeticky soběstačné. Jde o čtvrť s téměř čtyřmi tisíci domy, kterou zásobují solární panely na střechách domů a tři větrné turbíny. Obnovitelné zdroje umí vyrobit tolik energie, jako spotřebují obyvatelé Slunečního města. Jeho autor, indicko-nizozemský architekt Ashok Bhalotra, nedávno navštívil Česko. Na zajímavý rozhovor s ním se můžete podívat na DVTV.

Příklad místa, které opírá svůj rozvoj o využití obnovitelných zdrojů, však známe také z Česka. Jde o obec Kněžice na Nymbursku, ve které žije asi 500 obyvatel. Obyvatelé obce Kněžice se rozhodli vrátit ke kořenům a žít v rovnováze s přírodou. Velká část odpadních surovin (včetně posečené trávy či shrabaného listí) se zde využívá pro výrobu tepla i elektřiny v bioplynové stanici, která nahrazuje i čističku odpadních vod. Obec získává teplo také spalováním biomasy v kotli a výhledově uvažuje o přidání solárních elektráren například na obecních budovách. Rozsáhlé zkušenosti Kněžic v budování energetické soběstačnosti a využití obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny a tepla přinesly obci vítězství v kategorii Chytrá energie pro města a obce v rámci ocenění Obnovitelné desetiletí.

V hledání zajímavých řešení využívajících místní energii z obnovitelných zdrojů můžeme jít ještě do více konkrétních zkušeností. Jde například o podniky. Solární energetiku najdeme například v pivovarech. Vůbec nejvýkonnější „solární“ pivovar spadá právě pod křídla evropského Heinekenu a nachází se v italském městečku Massafra. Celkem 13 tisíc solárních panelů je v něm připojeno k fotovoltaické elektrárně s instalovaným výkonem 3,3 megawatt a přispívá k roční produkci 4,42 gigawatthodin čisté elektřiny. Toto množství generované solární energie dokáže pokrýt asi 18 % celkových energetických potřeb pivovaru v Massafře.

Obnovitelné zdroje v pohostinství najdeme i v Česku. Jde například o společnost Panství Morava, které provozuje volnočasový hotelový areál Davidův mlýn, kde využívá více obnovitelných zdrojů a energeticky šetrných technologií najednou. Základem jsou dvě elektrárny, jedna vodní o instalovaném výkonu 22 kilowattů a druhá fotovoltaická 70 kilowattů. Obě pracují v režimu “zelený bonus” se systémem optimalizace spotřeby vyrobené energie pro potřeby areálu. „Z reakcí hostů víme, že je těší možnost alespoň pasivně, svým pobytem, přispět k energetickým úsporám a pomoci využití moderních, šetrných řešení,“ říká ke vnímání zeleného konceptu penzionu jeho ředitel penzionu David Kostruh.

Právě konkrétní projekty jsou ideální praktickou ukázkou přínosů evropské politiky na podporu obnovitelných zdrojů. Realizované instalace solárních elektráren, větrných turbín nebo bioplynových stanic dávají práci lidem v regionu a prostředky za energie zůstávají přímo v místě, kde ji obnovitelné zdroje vyrábějí.

Autoři: Ondřej Šumavský, Martin Sedlák

Pavel 15.06. 2017

Související příspěvky

 • No related posts found
radiace_symbol

Rakouská ministryn

Leonore Gewesler říká, že jaderná lobby se snaží prodat jadernou ...

cernobyl_pod_sarkofagem

Černobylská zóna:

Před 35 lety došlo v ukrajinském Černobylu k jaderné katastrofě. ...

energetika

Mýty kolem jaderné

Američan Bill Gates je pro jadernou energii, kterou považuje za ...

cernobyl_pod_sarkofagem

Dostane se černobyl

K rozsáhlé jaderné nehodě došlo v dubnu 1986 v Černobylu, ...

Dukovany2

Kaineder: Jaderná e

Hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Stefan Kaineder prohlásil, že ...

Dukovany_02_2015

Práce v jaderné el

Práce na údržbě prvního bloku české jaderné elektrárny Dukovany v ...

Endlager-Deutschland

Bavorsko: Obavy z ja

V procesu hledání konečného úložiště jaderných odpadů v České republice ...

Tihange-Belgie

Belgie: Poruchové r

Belgické jaderné elektrárny Tihange 2 a Doel 3 budou podle ...

kontejner_skoda

Německo: 200 litrov

Hannover – V jaderném meziskladu Leese v okrese Nienburg spadl ...

jaderne bloky+znak

Arabské emiráty pr

Jako první stát v arabském prostoru uvedly podle vlastních údajů ...

nuclear.power_.plant_.dukovany

Rakousko: Silná kri

Dolnorakouská zemská vláda kritizuje rozhodnutí české vlády ohledně financování plánované ...

OZE

Německo: Podíl eko

Berlín – Podíl obnovitelných zdrojů energie se v první polovině ...

fukushima

Japonští biskupov

Kniha s názvem „Odstranění jaderné energetiky: apel katolické církve“ byla ...

Evropská komise

Evropská komise skl

Evropská komise byla pověřená členskými státy, aby prověřila trvalou udržitelnost ...

Fessenheim-Francie

Francie zůstává z

Francie nadále vyrábí více než 70% své elektřiny v jaderných ...

Endlager-Deutschland

Lucembursko je proti

Lucemburská vláda odmítá belgické plány na stavbu konečného úložiště jaderných ...

jaderne bloky+znak

Jachs: „Jaderná e

Freistadt /Rakousko – 34.výročí havárie v jaderné elektrárně Černobyl Letošní výročí ...

Deutschland-AKWs

Německo: Zelení po

Zelení v německém Spolkovém sněmu požadují, aby se až do ...

chernobyl_pozar_3

Horor bez konce: Rad

Špatné zprávy z Ukrajiny: Ukrajina informovala v neděli o nárůstu ...

energetika

Nová zpráva němec

Analýza, publikovaná ve zprávě DIW 11/2020 o aktuální likvidaci a ...

krsko

Zemětřesení v Cho

Klagenfurt – Velké starosti v rakouské zemi Korutany vyvolalo nedávné ...

Atomkraftwerke-Japan

Deváté výročí h

Jak informovala česká média, Japonsko v tomto týdnu uctilo památku ...

sudy

Německo: Protesty p

Würgassen – Záměr stavby centrálního skladu radioaktivních odpadů z celého ...

Fessenheimmm

Francie: Jaderná el

Po dlouholetých protestech je konečně odpojována od sítě služebně nejstarší ...

sudy

Německo: Hledání

Na konci září 2020 zveřejnila Spolková společnost pro konečné ukládání ...

ekologie

Německo bude více

Mezinárodní energetická agentura chválí ochranu klimatu v Německu. Klade si ...

demonstrace-traktory

Německo: Odpůrci j

Gorleben – Odpůrci jádra v Dolním Sasku opět vyzývají k ...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Evropský komisař T

Frans Timmermans je v Evropské komisi zodpovědný za nedávno schválený ...

zelena planeta

Jaderná energetika

Ten, kdo se přimlouvá za údajně bezpečné budoucí jaderné reaktory, ...

Papež Frantisek

Papež František zp

Po otázce jaderných zbraní se papež František při své návštěvě ...

  Tel., Fax: +420 386 350 507
  E-mail: oizp@oizp.cz
  RSS 2.0
  OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.
  Kubatova 6
  370 04 České Budějovice, CZ