Právě teď se v Temelíně možná končí dlouhé období provozních nejistot. V souvislosti se stavbou horkovodu a budoucími dodávkami tepla do Českých Budějovic bylo potřeba zajistit, aby v atomové elektrárně nedocházelo k nenadálým výpadkům. Po dvaceti letech provozu v těchto dnech technici nepřetržitě sledují, jaké budou provozní projevy turbíny prvního bloku. K turbíně totiž během poslední odstávky přidali několikatunový tlumič vibrací, který označili jako dynamický hltič.
V celé dvacetileté historii provozu atomového Temelína se lidé potýkali s odstávkami, které byly způsobeny výpadky turbín daleko častěji, než by si přáli. Jejich naprosto bezproblémový chod však možná nebude jistý ani po instalaci této úpravy. Turbíny jsou totiž poněkud unikátní, podobně jako elektrárna. Zatímco atomovou část ruské elektrárny hlídá americká technologie, což by bylo možné zapsat do Guinessovy knihy rekordů jako první světově unikátní případ, ve vedlejší hale strojovny pracuje světově ojedinělá a největší česká turbína, která se též velmi unikátně musí „krotit“ už přes dvacet let.
„Zda dojde ke „stoprocentnímu zkrocení zlé turbíny“, asi nebudeme vědět nikdy. Temelínští během dosavadního provozu atomové elektrárny veřejnost příliš neinformovali o problémech vibrujících turbín, které měli na obou blocích. Zda půjde o vylepšení stavu, které je asi logické, se určitě dozvíme díky tomu, že se podobná technologická změna odehraje i na druhém atomovém bloku.
Kolik stojí toto vylepšení spolu se všemi neplánovanými turbínovými odstávkami za poslední dvě desetiletí, není radno počítat. Provozovatel však investovat klidně může. Vždyť je největším producentem v zemi, která má nejdražší elektřinu široko daleko,“ připomíná Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí z Českých Budějovic.
Další informace: Pavel Vlček, tel.: 777006241