logo OIŽP

Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.

stav temelina 1.blok 1. blok JE Temelin je od 27.3. odstaven pro vymenu paliva stav temelina 2.blok 2. blok JE Temelin pracuje


Chytrá energie

Japonská vláda, atomová lobby a korporace nezařídily containment roztavených reaktorů, protože to nejde. Zato vytvořily obálku mlčení kolem největší jaderné katastrofy. Černobyl je po deseti letech pod sarkofágem, zatímco v případě Fukušimy nikdo neví, jak by se měl udělat.

Náš web se musí věnovat smutnému výročí 10 let od katastrofálního roztavení jaderných reaktorů v JE Fukušima. Klíčové články jsou tyto:

Do ovzduší a do Tichého oceánu bylo vypuštěno obrovské množství radioaktivních látek, včetně cesia, stroncia, plutonia a jódu. Zamořování vody a ovzduší pokračuje už 10 let a více než 100 uniklých chemikálií způsobuje rakovinu. Japonská vláda, atomová lobby a další korporace zařídily nikoliv containment roztavených reaktorů, protože to nejde. Zato vytvořily obálku mlčení kolem největší jaderné katastrofy, která je mnohem horší než ta v Černobylu. Ten je po deseti letech pod sarkofágem, zatímco v případě Fukušimy nikdo neví, jak by se měl udělat. Mlčení znamená, že před OH v Tokiu nikdo nesmí šířit paniku, i kdyby měly další lidé v této oblasti zemřít, včetně zamoření Tichého oceánu.

Za prvé a zásadně, neexistují ucelené zdravotnické studie, i když byla evakuována celá oblast, a dokonce i přilehlá dvě města. U lidí byl popsán a doložen jen jeden typ onemocnění, což je rakovina rakovina štítné žlázy. Zcela se pomlčelo o jiných onemocněních, jako je leukémie nebo genetické a jiné vady, které jsou spojeny se zvýšenou radiační expozicí. Podle dr. Rosena v lékařském časopise Deutsches Ärzteblatt se 5 studií od března 2011 zaměřilo nikoliv na nemoci z ozáření, ale na výskyt vrozených abnormalit v oblastech nejvíce postižených: Tři na kojeneckou úmrtnost, jeden na podváhu novorozenců a jeden na klesající porodnost. Jediná ucelená studie dělala screening rakoviny štítné žlázy v populaci 380.000 místních dětí pod 18 let. Rakovina štítné žlázy byla nahlášena ve 187 případech po pěti letech. Nárůst různých druhů rakoviny a jiného poškození je přesně to, co by se dalo očekávat, protože záření je nejvíce škodlivé pro plod, kojence a dítěte. Bohužel, komplexní analýzy zdraví obyvatel chybí.

Dne 13. února 2021 tuto oblast zasáhlo další velké zemětřesení o magnitudě 7.3 a u pobřeží Fukušimy s roztavenými reaktory následovalo 30 sekund dalších 14 otřesů až do velikosti 5. Zemětřesení bylo natolik závažné, že provozovatel JE Tepco a státní orgány se domnívají, že vznikly další škody na reaktorech 1 a 3, kde prudce poklesla hladina chladící vody. Zemětřesení poznali obyvatelé Tokia vzdáleného asi 250 km od Fukušimy. Japonci si myslí, že jde o dodatečný otřes po hlavním zemětřesení z roku 2011. Po únorovém otřesu se zhoršila beztak nezvládnutelná situace na roztavených reaktorech 1 a 3. Pravděpodobně zde vznikly nové trhliny, kterými uniká do okolí radioaktivní chladící voda. Zemětřesení v roce 2011 mělo sílu 9.0, takže další otřesy následují o 10 let později. To se také potvrzuje, protože v této oblasti už bylo celkem 6 větších otřesů na stupnici 6-7. Další jobovkou po tsunami a smrti celkem 19.630 lidí byl tajfun Hagibis, který ve městě Tamura v říjnu roku 2019 smetl sklad radioaktivních trosek, které byly naskládané v blízkosti řeky. Na skládkách je celkem 22 mil. m³ kontaminované zeminy a další trosek z oblasti, které se hromadí v tisících plastových kontejnerech na různých místech.

A to je jen špička ledovce, protože kontaminovaná oblast pokrývá celkem 9000 km² a práce na odklízení pokryly prozatím asi 75 procent. Předešlé články ukázaly, že hlavní činnost Tepca byla v maskování katastrofální havárie a popíraní odpovědnosti, což Tepco a japonská vláda praktikují až dodnes. Noviny Washington Post 6. března 2021 oznámily, že podle Tepca mělo být v zařízeních pouze radioaktivní tritium, což se ukazuje jako nepravdivé. Tanky nyní obsahují 1,25 milionu tun vysoce kontaminované odpadní vody. Tepco bylo v roce 2018 nuceno přiznat, že 70 procent vody je stále znečištěné nebezpečnými radioaktivními prvky, včetně velmi nebezpečného stroncia 90 a dalších radionuklidů, které mohou způsobit rakovinu.

Kolotoč lhaní a zatajování faktů pokračuje dále. V červenci 2007 bylo v Japonsku další zemětřesení, které způsobilo nouzovou odstávku čtyř reaktorů jaderné elektrárny Kašiwazaki. Za tři dny nato Tepco vydalo veřejnou omluvu za chybné údaje o závažnosti poškození reaktorů, velikosti a nebezpečnosti radioaktivních úniků do ovzduší a do vody. Jediné, v čem se dá provozovatelům reaktorů věřit je, že budou lhát. Ještě v roce 2016 ředitel Tepco odmítl oficiálně potvrdit fakt, že má ve Fukušimě dva kompletně roztavené reaktory a že neví, co s nimi.

Studie v časopise Science of the Total Environment vedená univerzitou v Kjúšú (Dr. Satoshi Utsunomiya a Kazuya Morooku) ukázala analýzu povrchové půdy, která v okolí 3,9 km od reaktorů obsahuje maximální dosud naměřenou hodnotu radioaktivního cesia. Radioaktivitu chrlí exploze vodíku, která zničila část reaktorových nádrži a částice padají na zem v zóně, která se táhne asi 8 kilometrů zhroucených reaktorů. Tyto radioaktivní látky zůstanou v koloběhu celá desetiletí. Další vyšší koncentrace radioaktivního uranu, thoria, radia, cesia, stroncia, polonia, teluria a americia byly nalezeny po celém severním Japonsku. Tyto analýzy obsahuje zpráva zveřejněná 27. července 2017 v Science of the Total Environment (Arnie Gundersen, Marco Kaltofen). Celkem 180 vzorků bylo odebráno z automobilů, z domácích vzduchových filtrů a ze sáčků na prach z domácích vysavačů. Celkem 80 procent vzorků obsahuje cesium-134 a cesium-137, které vysílají intenzivní záření beta a jsou velmi nebezpečné v případě požití nebo vdechnutí. A většina z těchto vzorků byla odebrána z míst, které japonská vláda prohlásila za dekontaminované a doporučila je k obývání.

Greenpeace pro Japonsko vydalo 4. března ucelenou zprávu, která potvrzuje, že oficiální zprávy o dekontaminaci jsou falešné. Hlavní autor Shaun Burnie píše, že všechny vlády během posledních 10 let vytváření mediální mýtus o jaderné katastrofě. Jde o jasné klamání veřejnosti ohledně dekontaminačního programu, který ignoruje radiační rizika. Klíčová zjištění výše uvedené zprávy Fukušima 2011-2020 jsou tyto:

 • Cesiem je zamořena většina 840 z km² speciální dekontaminační plochy (SDA), kde je vláda je odpovědná za dekontaminace. Z té části bylo dekontaminováno pouze 15 %.
 • V mnoha oblastech neproběhla dlouhodobá dekontaminace podle stanovených cílů. Obyvatelé budou po desetiletí vystaveni dávkám záření, které přesahují doporučené maximální limity.
 • V oblastech, kde byla zrušena nařízená evakuace v roce 2017, konkrétně města Namie a Iitate, zůstává radiace nad bezpečnými limity. Lidé jsou vystaveni zvýšeným rizikům rakoviny.

V případě odstranění následků havárie a její odstavení z provozu je zpráva úplně chmurná.

 • Aktuální plán vyřazování z provozu nelze splnit v časovém horizontu 30-40 let a je iluzorní.
 • Radioaktivní odpad vzniklý na místě nelze nikam přesunout. Zhroucená JE Fukušima se musí přebudovat na dlouhodobé úložiště jaderného odpadu.

Závěr potvrzuje stejně jako v dnešní krizi kolem onemocnění Covid-19, že neoliberální elita na Západě nemá žádnou reálnou odpovědnost vůči obyvatelům. Nikdo je zatím nedonutí pod trestem dlouholetého vězení a jiných sankcí tuto odpovědnost přijmout. Takže roztavení reaktorů na Západě (a nikoli v Černobylu) je sice nepříjemné, ale celá věc se zamaskuje, lidé zemřou a celý cirkus jede dál.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články (1)

Pavel 17.03. 2021

Související příspěvky

 • No related posts found
radiace_symbol

Rakouská ministryn

Leonore Gewesler říká, že jaderná lobby se snaží prodat jadernou ...

cernobyl_pod_sarkofagem

Černobylská zóna:

Před 35 lety došlo v ukrajinském Černobylu k jaderné katastrofě. ...

energetika

Mýty kolem jaderné

Američan Bill Gates je pro jadernou energii, kterou považuje za ...

cernobyl_pod_sarkofagem

Dostane se černobyl

K rozsáhlé jaderné nehodě došlo v dubnu 1986 v Černobylu, ...

Dukovany2

Kaineder: Jaderná e

Hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Stefan Kaineder prohlásil, že ...

Dukovany_02_2015

Práce v jaderné el

Práce na údržbě prvního bloku české jaderné elektrárny Dukovany v ...

Endlager-Deutschland

Bavorsko: Obavy z ja

V procesu hledání konečného úložiště jaderných odpadů v České republice ...

Tihange-Belgie

Belgie: Poruchové r

Belgické jaderné elektrárny Tihange 2 a Doel 3 budou podle ...

kontejner_skoda

Německo: 200 litrov

Hannover – V jaderném meziskladu Leese v okrese Nienburg spadl ...

jaderne bloky+znak

Arabské emiráty pr

Jako první stát v arabském prostoru uvedly podle vlastních údajů ...

nuclear.power_.plant_.dukovany

Rakousko: Silná kri

Dolnorakouská zemská vláda kritizuje rozhodnutí české vlády ohledně financování plánované ...

OZE

Německo: Podíl eko

Berlín – Podíl obnovitelných zdrojů energie se v první polovině ...

fukushima

Japonští biskupov

Kniha s názvem „Odstranění jaderné energetiky: apel katolické církve“ byla ...

Evropská komise

Evropská komise skl

Evropská komise byla pověřená členskými státy, aby prověřila trvalou udržitelnost ...

Fessenheim-Francie

Francie zůstává z

Francie nadále vyrábí více než 70% své elektřiny v jaderných ...

Endlager-Deutschland

Lucembursko je proti

Lucemburská vláda odmítá belgické plány na stavbu konečného úložiště jaderných ...

jaderne bloky+znak

Jachs: „Jaderná e

Freistadt /Rakousko – 34.výročí havárie v jaderné elektrárně Černobyl Letošní výročí ...

Deutschland-AKWs

Německo: Zelení po

Zelení v německém Spolkovém sněmu požadují, aby se až do ...

chernobyl_pozar_3

Horor bez konce: Rad

Špatné zprávy z Ukrajiny: Ukrajina informovala v neděli o nárůstu ...

energetika

Nová zpráva němec

Analýza, publikovaná ve zprávě DIW 11/2020 o aktuální likvidaci a ...

krsko

Zemětřesení v Cho

Klagenfurt – Velké starosti v rakouské zemi Korutany vyvolalo nedávné ...

Atomkraftwerke-Japan

Deváté výročí h

Jak informovala česká média, Japonsko v tomto týdnu uctilo památku ...

sudy

Německo: Protesty p

Würgassen – Záměr stavby centrálního skladu radioaktivních odpadů z celého ...

Fessenheimmm

Francie: Jaderná el

Po dlouholetých protestech je konečně odpojována od sítě služebně nejstarší ...

sudy

Německo: Hledání

Na konci září 2020 zveřejnila Spolková společnost pro konečné ukládání ...

ekologie

Německo bude více

Mezinárodní energetická agentura chválí ochranu klimatu v Německu. Klade si ...

demonstrace-traktory

Německo: Odpůrci j

Gorleben – Odpůrci jádra v Dolním Sasku opět vyzývají k ...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Evropský komisař T

Frans Timmermans je v Evropské komisi zodpovědný za nedávno schválený ...

zelena planeta

Jaderná energetika

Ten, kdo se přimlouvá za údajně bezpečné budoucí jaderné reaktory, ...

Papež Frantisek

Papež František zp

Po otázce jaderných zbraní se papež František při své návštěvě ...

  Tel., Fax: +420 386 350 507
  E-mail: oizp@oizp.cz
  RSS 2.0
  OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.
  Kubatova 6
  370 04 České Budějovice, CZ