Evropská komise byla pověřená členskými státy, aby prověřila trvalou udržitelnost jaderné energetiky – koho by napadlo, že si pro tento úkol zvolí právě výzkumný ústav pro jaderný výzkum. To je absurdní, reaguje německá poslankyně Sylvia Kotting – Uhl ve své stížnosti adresované Ursule van der Layen.
Členské státy se dlouho dohadovaly ohledně taxonomie EU u rámcové smlouvy pro trvale udržitelné investice, která má platit od roku 2021. V prosinci loňského roku se dohodly členské státy na kompromisu, který připouští plyn a jadernou energetiku jako „přechodné technologie“. Tím však debata zdaleka neskončila, jak ukazuje i nedávná stížnost německé poslankyně Kotting- Uhl Evropské komisi a kterou má Euractiv k dispozici.
Dopis, sepsaný zelenou členkou německého Spolkového sněmu Sylvií Kotting – Uhl, ke kromě předsedkyně EK Ursuly van der Layen adresovaný také jejímu viceprezidentovi Fransi Timmermansovi a německým ministryním Svenje Schulze a Anje Karliczek. Ve svém dopise si stěžuje Sylvia Kotting – Uhl na rozhodnutí Evropské komise, že pověřila zrovna výzkumné pracoviště pro jaderný výzkum (JRC) tím, aby prověřilo, jak ekologická a trvale udržitelná je jaderná energie. „Neboť toto výzkumné pracoviště JRC je vědeckým pododdělením Evropské komise, které vzniklo z programu Euratom. Až dodnes je toto výzkumné pracoviště spolufinancováno Euratomem. Proto je zcela absurdní, že Evropská komise zadala toto posouzení právě JRC,“ píše Kotting – Uhl ve své stížnosti Evropské komisi. Výzkumn