logo OIŽP

Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.

stav temelina 1.blok 1.blok Temelína pracuje na plný výkon stav temelina 2.blok 2.blok Temelína pracuje na plný výkon


Petice Chytrá energie

Někdy se zdá, že obnovitelné zdroje jsou jen čísla nebo sloupce v grafech. Za každým číslem se však skrývá konkrétní příběh, který pomáhá státům, městům nebo firmám snižovat svou závislost na spalování uhlí. Pojďme se na pár z nich podívat.

Evropským státem, který je premiantem ve využití obnovitelných zdrojů, je možná lehce překvapivě Portugalsko. V tomto pobřežním státě, který se v posledních letech dostával z ekonomické recese, již nyní obnovitelné zdroje dodávají přes 27 % celkové energie a plán na rok 2030 je dosáhnout 40 %. Zelené elektrárny díky velkému počtu větrných turbín pak dlouhodobě pokrývají přes polovinu spotřeby elektřiny v roce. Zajímavý kousek se Portugalcům podařil během května 2016. Tehdy především prostřednictvím větrných a vodních elektráren pokrývalo Portugalsko 100 % své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů po dobu celých čtyř dnů.

Švédsko je dalším vítězem evropské politiky v obnovitelných zdrojích. Již v roce 2015 překročilo svůj cíl ve využití zelené energetiky, který mělo dosáhnout až v roce 2020. Pomocí šetrných zdrojů energie dokázalo v roce 2014 snížit svoji závislost na fosilních palivech o téměř třetinu. Švédské město Malmö se také přidalo k závazku využívat 100 % obnovitelných zdrojů energie k roku 2030 a může se pyšnit velmi progresivní politikou v oblasti chytrých měst.

Německo je již více než desetiletí synonymem státu, který je rozhodnut přebudovat dodávky energie pro svou ekonomiku na až z 80 procent z obnovitelných zdrojů. Zelené zdroje energie nyní pokrývají zhruba 30 % dodávek elektřiny v roce. Německo je také největším evropským zaměstnavatelem v obnovitelných zdrojích. Výroba, výstavba a provoz větrných turbín, solárních elektráren nebo tepláren na biomasu zde zaměstnává okolo 330 tisíc lidí.

Právě v Německu je také zajímavý pohled nejen na celostátní úroveň, ale také praktické dopady na regionální nebo městské úrovni. Například v okrese Rhein-Hunsrück v Porýní, kde žije přes 100 tisíc obyvatel, vyrobí tamní šetrné zdroje energie přes dvojnásobek místní spotřeby. Zelenou energii v tomto kraji dodává více než 2000 solárních elektráren, 100 větrných turbín a 17 kogeneračních zařízení spalujících biomasu. Mimo výrobu elektřiny podpořil region náhradu starých topných systémů za nové fototermické, nebo za tepelná čerpadla a biomasové kotle. Přebytky elektřiny může region prodávat do přenosové sítě a pomoci sousedním krajům. Zaměření na obnovitelné zdroje přináší do regionu výhody, jako jsou nová pracovní místa a úspora emisí. Před rozvojem obnovitelných zdrojů region utratil ročně téměř 300 milionů eur za spotřebu fosilních paliv a strategie přechodu na obnovitelné zdroje má umožnit, aby až 250 milionů eur zůstalo v lokální ekonomice.

Město, které využívá výhody částečné energetické nezávislosti je německý Freiburg. Také zde polovinu místní energetické spotřeby pokrývá město pomocí stovky kogeneračních zdrojů a další energii dodávají větrné turbíny a solární panely umístěné ve městě. Všechny nové domy vznikají dle norem s požadavkem na vysokou energetickou účinnost. Zelená ekonomika dnes zaměstnává přes 12 tisíc občanů města.

Dalším zajímavým příkladem je Sluneční město postavené od základů jako energeticky soběstačné. Jde o čtvrť s téměř čtyřmi tisíci domy, kterou zásobují solární panely na střechách domů a tři větrné turbíny. Obnovitelné zdroje umí vyrobit tolik energie, jako spotřebují obyvatelé Slunečního města. Jeho autor, indicko-nizozemský architekt Ashok Bhalotra, nedávno navštívil Česko. Na zajímavý rozhovor s ním se můžete podívat na DVTV.

Příklad místa, které opírá svůj rozvoj o využití obnovitelných zdrojů, však známe také z Česka. Jde o obec Kněžice na Nymbursku, ve které žije asi 500 obyvatel. Obyvatelé obce Kněžice se rozhodli vrátit ke kořenům a žít v rovnováze s přírodou. Velká část odpadních surovin (včetně posečené trávy či shrabaného listí) se zde využívá pro výrobu tepla i elektřiny v bioplynové stanici, která nahrazuje i čističku odpadních vod. Obec získává teplo také spalováním biomasy v kotli a výhledově uvažuje o přidání solárních elektráren například na obecních budovách. Rozsáhlé zkušenosti Kněžic v budování energetické soběstačnosti a využití obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny a tepla přinesly obci vítězství v kategorii Chytrá energie pro města a obce v rámci ocenění Obnovitelné desetiletí.

V hledání zajímavých řešení využívajících místní energii z obnovitelných zdrojů můžeme jít ještě do více konkrétních zkušeností. Jde například o podniky. Solární energetiku najdeme například v pivovarech. Vůbec nejvýkonnější „solární“ pivovar spadá právě pod křídla evropského Heinekenu a nachází se v italském městečku Massafra. Celkem 13 tisíc solárních panelů je v něm připojeno k fotovoltaické elektrárně s instalovaným výkonem 3,3 megawatt a přispívá k roční produkci 4,42 gigawatthodin čisté elektřiny. Toto množství generované solární energie dokáže pokrýt asi 18 % celkových energetických potřeb pivovaru v Massafře.

Obnovitelné zdroje v pohostinství najdeme i v Česku. Jde například o společnost Panství Morava, které provozuje volnočasový hotelový areál Davidův mlýn, kde využívá více obnovitelných zdrojů a energeticky šetrných technologií najednou. Základem jsou dvě elektrárny, jedna vodní o instalovaném výkonu 22 kilowattů a druhá fotovoltaická 70 kilowattů. Obě pracují v režimu “zelený bonus” se systémem optimalizace spotřeby vyrobené energie pro potřeby areálu. „Z reakcí hostů víme, že je těší možnost alespoň pasivně, svým pobytem, přispět k energetickým úsporám a pomoci využití moderních, šetrných řešení,“ říká ke vnímání zeleného konceptu penzionu jeho ředitel penzionu David Kostruh.

Právě konkrétní projekty jsou ideální praktickou ukázkou přínosů evropské politiky na podporu obnovitelných zdrojů. Realizované instalace solárních elektráren, větrných turbín nebo bioplynových stanic dávají práci lidem v regionu a prostředky za energie zůstávají přímo v místě, kde ji obnovitelné zdroje vyrábějí.

Autoři: Ondřej Šumavský, Martin Sedlák

Pavel 15.06. 2017

Související příspěvky

 • No related posts found
energetika

NEC konference: Jade

Horní Rakousko / Praha – Jaderný odpad. Nikdo ho nechce, ...

jaderne palivo

Stovky jaderných tr

Německá spolková vláda informuje: od roku 2011 bylo v německých ...

Fessenheim-Francie

Francie: Dva roky od

Ve francouzské jaderné elektrárně Fessenheim se má v pátek po ...

Paks

Žaloba proti jadern

Lucembursko – Před dvěma týdny podalo Rakousko svou žalobu proti ...

radioaktive-fasser

Německé město Han

Hanau – Německé město Hanau (ve spolkové zemi Hessensko) se ...

jaderne palivo2

Defektní palivové

Brunsbüttel / Kiel (dpa) – 13 defektních palivových tyčí z ...

Endlager-Deutschland

Německo: Bund Natur

Podle bavorského spolku Bund Naturschutz (BN) je ohrožena bezpečnost jaderných ...

Asse-sklad

Německo požaduje v

Waldshut – Německá spolková vláda požaduje od sousedního Švýcarska vstřícnost ...

Paks

Rakousko podá žalo

Rakouská ministryně Köstinger chce proti rozšiřování maďarské jaderné elektrárny postupovat ...

Isar-Nemecko

Německo: jaderná e

Po téměř 34 let provozu zastavuje blok B německé jaderné ...

radioaktive-fasser

Německo: Dozorný

Berlín – Šéf Dozorného úřadu pro hledání jaderného úložiště varoval ...

Endlager-Deutschland

Německo: Úložišt

Rozruch v Sieku u Hamburku: Obec s 2.000 obyvateli by ...

cernobyl_sarkofag_novy

Ukrajina: Práce na

Závěrečné práce na obří ochranné obálce nad ruinou havarovaného jaderného ...

japonsko_vlajka

Jaderné elektrárny

Jsou v japonských reaktorech vestavěny také sporní kovy od firmy ...

Japonsko-elektrarny-mapa

Bezpečnostní důvo

Japonsko chce definitivně odstavit dva ze svých jaderných reaktorů. Jejich ...

Kernkraftwerk Fukushima nach Bränden und Explosionen

Vyprošťovací prá

V poškozené japonské jaderné elektrárně Fukušima se opožďují práce spojené ...

Endlager-Deutschland

Němci pochybují o

V Německu v těchto dnech oficiálně začalo hledání konečného úložiště ...

4_Vedeni_VVN

Německo: do provozu

Po více než 10 letech plánování a stavbě se uvádí ...

Isar-Nemecko

Německo: anti-atomo

Lingen - Několik stovek lidí demonstrovalo v sobotu v Lingenu ...

cattenom3

Ve francouzské jade

Výstupní kontrola odstranila radioaktivní prach, který zjistila v oblasti týlu ...

Isar-Nemecko

Firma Vattenfall inf

Brunsbüttel - Německá jaderná elektrárna Brunsbüttel se má bourat. Provozovatel, ...

radioaktivni znak

Výtržnosti při an

Nancy - Při demonstraci odpůrců plánovaného konečného úložiště jaderného odpadu ...

jaderne bloky+znak

Dvě plánované jad

Jaderná elektrárna „Virgil C.Summer“ v Jenkinsville v americkém státě Jižní ...

Paks

Poslanec EU podal ž

Paks/Štrasburk - Maďarský evropský poslanec Benedek Javor podal žalobu s ...

fuku_2016_letecky_pohled

Fukušima: snímky r

Útvary podobné lávě se nachází na dně reaktorové nádoby, mezitím ...

Fukushima-palivo

Japonsko: robot hled

Poloha roztaveného paliva v ruinách jaderné elektrárny je i po ...

Protestmarsch

Pačejov - Maňovice

Plní odhodlání se i letos účastnili občané tradičního protestního pochodu ...

radioaktive-fasser

Německo: obce u jad

Neckarwestheim - Německé obce, na jejichž katastrálním území se nachází ...

cattenom3

Německý poslanec Z

Sárský poslanec německého Spolkového sněmu za Zelené Markus Tressel vidí ...

JE-Francie

Francie: ministr ži

Francie by mohla podle slov tamního ministra životního prostředí Nicolase ...

e-mail:
  Tel., Fax: +420 386 350 507
  E-mail: oizp@oizp.cz
  RSS 2.0
  OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.
  Kubatova 6
  370 04 České Budějovice, CZ