Spolek OIŽP (Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí)
Vznikl na jaře roku 1998 jako občanské sdružení se sídlem v Českých Budějovicích.
Již dvě desetiletí se snažíme o všeobecné informování obyvatel, neziskových organizací,
novinářů i aktivistů o dění v energetické oblasti, a to především o rizicích a nevýhodách využívání jaderné energetiky, o možných východiscích z tohoto rizikového způsobu získávání energie, postavených na obnovitelných zdrojích energie a energetických úsporách.
Zvláštní místo v naší práci zaujímá jaderná energetika a monitorování provozu jaderných
elektráren v Temelíně a Dukovanech. Zajímá nás též k tomu patřící problematika těžby, zpracování uranu a problémy s hromaděním jaderného vyhořelého paliva. Již dvacet let zajišťujeme tématické překlady materiálů pro spolupracující organizace.
Web OIŽP je k dispozici na adrese: http://www.oizp.cz/. Pravidelně se snažíme o jeho aktualizaci. Aktuální stav provozu JE Temelín zde tradičně zobrazujeme jednoduchou grafikou v záhlaví webové stránky. Nová podoba webových stránek obsahuje nejen dlouhodobě poskytované informace z Čech, ale je k dispozici také v německé verzi, kde mohou najít i německy mluvící návštěvníci pravidelné zprávy vybírané z našich médií. Takoví zájemci si mohou u našeho sdružení objednat pravidelný denní monitoring českého tisku z oblasti energetiky v němčině (zdarma), obshaující aktuální zprávy z energetické oblasti.
Čeští zájemci na webu OIŽP naopak najdou informace ze zahraničí, kterým je v českých médiích věnována pozornost pouze okrajově. I oni si u OIŽP mohou objednat pravidelný monitoring českých médií z oblasti energetiky (jednou týdně, zdarma).
Naše další weby poskytují pro českou veřejnost informace o Černobylu, Fukušimě (jediný informační web v ČR) a besedách a exkurzích. Jsou na webu zde: http://www.cernobyl-25.webnode.cz, http://www.cernobyl-fukusima.webnode.cz, http://www.energieprobudoucnost.webnode.cz
Kromě toho se účastníme, či pořádáme happeningy, tématické semináře a výstavy. Naše
informační stánky na výstavách nebo infoakce v terénu především v jihočeských městech napohámají informovat veřejnost například o problematice energetiky,
o energetických úsporách, obnovitelných zdrojích energie (Den
Slunce, Den životního prostředí), ale též například každoročně v jihočeském regionu připomínají černobylskou a fukušimskou jadernou havárii. Spolupracujeme přitom s dalšími neziskovými organizacemi nejen z České republiky, ale i z okolních zemí.
Dalším významným kontaktem s veřejností je organizování a pořádání besed ve školách tématicky nazvaných Energie pro budoucnost. Besedy se žáky a studenty probíhají na středních a základních školách již od roku 2004 v okolí Temelína, Dukovan a možných lokalit skladování jaderného odpadu. Aktuálně již besedy oslovily okolo 40 tisíc účastníků. Pro učitele a starosty organizujeme navíc exkurze za obnovitelnými zdroji energie a energetickými úsporami.
Naši malou kancelář najdete v Českých Budějovicích, Kubatova 6. Veřejnosti jsme zde k
dispozici každý pracovní den od deváté do čtrnácté hodiny.