Evropské jaderné elektrárny vyrábí tak málo elektřiny jako naposledy před více než dvaceti lety. Množství elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách se snížilo o dvě procenta – na nejnižší úroveň od roku 1994.
Výroba elektřiny z jádra se v Evropě i v roce 2015 snížila. Podle údajů Mezinárodní agentury pro jadernou energii se produkce evropských jaderných elektráren snížila o dvě procenta a dostala se na nejnižší úroveň od roku 1994. Důvod je však poněkud znepokojující: technické problémy stárnoucích reaktorů a jejich následné vynucené odstávky.
Technické problémy se množí především v jaderných elektrárnách v Belgii a ve Švýcarsku, jejichž objem výroby se v loňském roce snížil o 23, resp. o 16% ve srovnání v rokem 2014. Ale také ve Švédsku se výroba jaderných elektráren, z nichž některé jsou starší než 40 let, snížila o celých 13%. Ve Francii, která vyrábí celou polovinu evropské produkce jaderného proudu, se i přes mnoho starších reaktorů v loňském roce jejich výroba nezměnila.
Ve Švýcarsku bojuje jaderný průmysl především v lokalitě Beznau s problémem stárnutí materiálu. Jeho první jaderný blok je nejstarším reaktorem na světě. V minulém roce tento reaktor vyrobil pouze pětinu produkce obvyklé v minulých letech a nyní je kvůli velkému bezpečnostnímu riziku mimo provoz. Švýcarské antiatomové hnutí, aby skandalizovalo technický stav této jaderné elektrárny, rádo prezentuje na svých protestních akcích zkorodovaný vůz Opel „Beznau“ – vozidlo, které bylo vyrobeno ve stejném roce jako reaktor v Beznau, v roce 1969.