Tokio – Japonsko v pátek u příležitosti pátého výročí tsunami a jaderné havárie ve Fukušimě vzpomínalo na oběti tohoto neštěstí, při němž v roce 2011 přišlo o život více než 18.000 lidí. V momentě, kdy 11.března 2011 došlo k silnému zemětřesení drželi lidé v Tokiu a na tehdy zničeném severovýchodním pobřeží v 11:46 místního času minutu ticha.
Císař Ahikito, císařovna Mičiko a premiér Šinzo Abé se zúčastnili ceremonie v Tokiu.
Zemětřesení o síle 9° vyvolalo gigantickou vlnu tsunami, která zasáhla i jadernou elektrárnu Fukušima, ve které následkem toho došlo k tavení aktivní zóny reaktorů- Kvůli ozáření byli evakuováni lidé z jejího okolí. Japonsko po této nehodě odstavilo všechny své jaderné elektrárny. Před nedávnem byly první dva reaktory opět spuštěny. Německo po havárii v japonské Fukušimě rozhodlo o svém výstupu z jaderné energie, poslední německý reaktor se má odstavit v roce 2022.
Páteční smutné výročí prožilo mnoho Japonců v modlitbách. Mnozí lidé přijeli do tehdy zcela zničeného přístavního města Minamisanriku. Shromáždili se na ruinách tehdejšího Úřadu pro ochranu před katastrofami, kde zemřelo 43 zaměstnanců úřadu ve vlně tsunami. Dodnes nebyly velké části tehdy zničeného pobřeží zcela obnoveny.
Dekontaminační práce v postižených oblastech blízko Fukušimy byly v poslední době urychleny, aby se mohlo do svých domovů vrátit do nejvíce lidí. Již v březnu příštího roku se mají evakuační zóny opět otevřít, až na nejbližší okolí havarované elektrárny.