logo OIŽP

Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.

stav temelina 1.blok Prvni blok JE Temelin v provozu stav temelina 2.blok Druhy blok JE Temelin v provozu


Chytrá energie

0.Úvod

Vítáme Vás u jarního vydání Nuke News! I přes nebezpečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou bude moci ruský jaderný koncern Rosatom ve vlastnictví ruského státu převzít kontrolu nad novým projektem stavby jaderné elektrárny ve Finsku. Firma Rosatom je vlastníkem největšího podílu ve společnosti Fennovoima, která realizuje stavbu finské jaderné elektrárny, a zapůjčí ruské peníze na pokrytí části stavebních nákladů tohoto projektu. Kromě jiného zde vstupují do hry finanční rizika pro ruské penzisty, protože se peníze na finskou jadernou elektrárnu mají uvolnit z ruského penzijního fondu.

Skandální je také skutečnost, že zástupci Velké Británie chtějí přinutit výhrůžkami Rakousko, aby se vzdalo svých plánů na zahájení právních kroků proti rozhodnutí Evropské komise. Evropská komise totiž povolila vysoké finanční příspěvky pro stavbu plánovaného reaktoru Hinkley Point C ve Velké Británii.

Kromě jiného přinášíme také zprávy z Polska a České republiky a v určitém smyslu příznivé novinky od našich švédských přátel z tamního antiatomového hnutí. Žádné pozitivní zprávy samozřejmě nemůžeme přinést z Fukušimy, kde se čtyři roky po havárii tamní jaderné elektrárny enormně zvedá počet dětí s rakovinou štítné žlázy.

Obsah aktuálního vydání Nuke News č.17:

0. Úvod

1. Stavba jaderné elektrárny Fennovoima se má zaplatit pomocí peněz z ruského Fondu národního blahobytu

2. Fukušima: regulační úřad vyzval firmu Tepco, aby vypouštěla vodu s obsahem tritia do moře

3. Náklady na celosvětové odstavování vysloužilých jaderných zařízení byly očividně podceněny a mohou se mnohonásobně zvýšit

4. Rafička „válečných atomových hodin“ nestála nikdy od roku 1984 tak blízko před dvanáctou

5. Kanada: Kdo zasáhne proti tajným machinacím?

6.“Nuclear Free California“ pořádá konferenci za uzavření jaderné elektrárny Diablo Canyon

7. Stavba jaderné elektrárny v Polsku: zrušena smlouva s firmou WorleyPearsons

8. MAAE a ministerstvo hospodářství diskutují o návrhu polského jaderného programu

9. Polsko: Přeshraniční konzultace ohledně skladu jaderného odpadu u Černobylu bez informování veřejnosti

10. Česká vize jaderného státu

11. Zvyšující se počet plošných požárů u Černobylu může opět zvednout radioaktivitu z Černobylu

12. Tekutý jaderný odpad na severoamerických dálnicích?

13. Jsme připraveni na katastrofální sluneční bouři?

14. Situace v Pyhäjoki, projekt jaderné elektrárny firmy Fennovoima

15. Žádné nové jaderné elektrárny ve Švédsku

16. Britská odplata proti rakouské vládě?

17. Původní obyvatelé mají ustoupit těžebním pracím

18. Austrálie: Plánovaný uranový důl v Kintyre schválen

19. Jižní Austrálie ohlašuje parlamentní průzkumnou komisi pro jaderný průmysl

20. Podezření na rakovinu štítné žlázy u 117 dětí ve Fukušimě

21. Kulturní protestní party v Gorlebenu, 22.května 2015

22. Akce v následujících měsících

23.Co jsou Nuke News?

1. Stavba jaderné elektrárny Fennovoima se má zaplatit pomocí peněz z ruského Fondu národního blahobytu

V polovině ledna ruská vláda informovala o svém rozhodnutí poskytnout na stavební náklady jaderné elektrárny Fennovoima ve finském Pyhäjoki finanční prostředky z ruského Fondu národního blahobytu. Jedná se o státní fond, který má zajišťovat dlouhodobou výplatu penzí. Rozhodnutí ruská vláda přijala 30.prosince 2014, dokument byl zveřejněn 16.ledna 2015. Podle tohoto přijatého dokumentu se do projektu nové jaderné elektrárny investuje až 2,4 miliard euro, ale ne více než 150 miliard rublů, na kterém se podílí ruské firmy Energoprom a Rosatom Overseas 34% ním podílem. Dceřinné firmy ruské společnosti Rosatom převzaly podíly E.ONu, poté co tento německý koncern, který tento projekt původně rozjel, kvůli tlaku veřejnosti v Německu z projektu vystoupil.

Fennovoima je pod časovým tlakem. Pokud stavba elektrárny nezačne před začátkem července letošního roku, přestalo by platit dosavadní povolení finského parlamentu, na kterém projekt staví, a bylo by zapotřebí vydat nové politické rozhodnutí.

Další informace:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Pyh%C3%A4joki

2. Fukušima: regulační úřad vyzval firmu Tepco, aby vypouštěla vodu s obsahem tritia do moře

Japonský regulační úřad oficiálně vyzval firmu Tokyo Eletric Power (Tepco), aby pracovala na vypouštění mírně radioaktivní vody z areálu jaderné elektrárny Fukušima Daiči do oceánu. Do této doby firma Tepco skladovala vodu obsahující radioaktivní tritium asi v tisíci nádržích v areálu elektrárny, kde však již dochází místo.

http://cleanairalliance.us5.list-manage2.com/track/click?u=9e0d2b5aacdacc8f6d679bba2&id=5cbc9f7760&e=2ece43c12c

3.Náklady na celosvětové odstavování vysloužilých jaderných zařízení byly očividně podceněny a mohou se mnohonásobně zvýšit

Celkem 200 z nyní aktivních 434 jaderných reaktorů se má odstavit do roku 2040. Náklady na odstavování se odhadují na více než 100 miliard dolarů. Mnozí odborníci však považují toto číslo za velmi podceněné, protože nezohledňuje náklady na likvidaci a dlouhodobé uskladnění radioaktivního odpadu a protože se náklady na odstavování reaktor od reaktoru a stát od státu výrazně liší.

http://cleanairalliance.us5.list-manage.com/track/click u=9e0d2b5aacdacc8f6d679bba2&id=01191c1a4f&e=2ece43c12c

4. Rafička „válečných atomových hodin“ nestála nikdy od roku 1984 tak blízko před dvanáctou

Ve čtvrtek přeskočila pomyslná rafička „válečných atomových hodin“ na tři minuty před dvanáctou. Důvodem jsou rostoucí rizika klimatických změn a jaderné zbrojení, které představují od agónie Studené války největší hrozbu pro lidstvo. Celosvětové snahy o zredukování jaderných arzenálů od roku 2009 opět polevily a všechny jaderné velmoci pokračují ve stavbě jaderných reaktorů a rozšiřují svůj jaderně zbrojní program.

http://cleanairalliance.us5.list-manage.com/track/click?u=9e0d2b5aacdacc8f6d679bba2&id=ae6045a9f7&e=2ece43c12c

5. Kanada: Kdo zasáhne proti tajným machinacím?

To poslední, co obyvatelé provincie Ontario nyní potřebují, je tajný energetický obchod. Pouze pomocí celkového přezkoumání ze strany energetického úřadu Ontario Energy Booard můžeme zjistit, zda je obchod v hodnotě 60 až 111 miliard kanadských dolarů ohledně přestavby stárnoucích jaderných reaktorů skutečně nejlepším řešením pro pokrytí našich energetických potřeb.

http://cleanairalliance.us5.list-manage.com/track/click?u=9e0d2b5aacdacc8f6d679bba2&id=32ee05d954&e=2ece43c12c

6. “Nuclear Free California“ pořádá konferenci za uzavření jaderné elektrárny Diablo Canyon

O víkendu od 24. do 25. ledna se ve městě San Luis Obispo ve střední části pouště konala konference s motem „Nuclear Free California“, které se zúčastnili aktivisté z celého státu a také ze vzdálenějších oblastí jako např. z Washingtonu D.C. nebo z Fukušimy v Japonsku. Cílem konference byla diskuse o uzavření místního jaderného reaktoru Diablo Canyon. Je to poslední jaderný reaktor ve slunečném státě, který zůstal v provozu.

Stárnoucí reaktor se nachází v oblasti tsunami nad několika zemětřesnými pruhy, které při stavbě jaderné elektrárny nebyly známy. Z mnoha zemětřesných pruhů by mohly vycházet otřesy, kterým není konstrukce jaderné elektrárny přizpůsobena, informoval Dr. Michael Peck, dřívější vedoucí inspektor národního jaderného regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission v Diablo Canyonu. Protože Dr. Peck písemně vyjádřil názor, že se musí reaktor odstavit, přemístil ho úřad NRC na jiné místo. Bude velmi těžké přimět místní regulační orgány, především úřad NRC ke skutečným regulačním opatřením.

Celý článek najdete na:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Nuclear_Free_California_Holds_Conference_to_Shut_Down_Diablo_Canyon

7.Stavba jaderné elektrárny v Polsku: zrušena smlouva s firmou WorleyPearsons

Dne 22.prosince vypověděla firma PGE EJ1 (dceřinná společnost státní firmy PGE, pověřená stavbou a provozem první plánované jaderné elektrárny v Polsku) smlouvu v hodnotě 253 miliónů polských zlotých s firmou WorleyPearsons, která byla pověřená před rokem vyhledáním vhodné lokality a provedením procesu posouzení vlivů stavby na životní prostředí. Jako důvod uvedla firma PGE EJ1 nedodržení smluvních závazků a pozdní vyřízení smluvních prací. PGE EJ1 prohlásila, že převezme otázku vhodného místa pro elektrárnu sama a bude se přitom spoléhat na vlastní zdroje uvnitř firmy PGE Capital Group a spolupracovat přitom se subdodavateli, kteří se již projektu účastní.

Deník Rzeczpospolita k tomu napsal, že polská agentura pro vnitřní bezpečnost ABW předtím varovala firmu PGE, že WorleyPearson v minulosti úzce spolupracoval s ruskými firmami a to by mohlo ohrozit bezpečnost celého projektu.

Zdroje:

http://www.pgeej1.pl/en/news/PGE-EJ-1-takes-over-the-execution-of-site-characterisation

http://wbj.pl/polands-nuclear-power-plant-project-delayed/

http://www.biztok.pl/gospodarka/pge-zerwala-kontrakt-z-australijczykami-sama-zbada-grunt-pod-elektrownie-atomowa_a19502

8. MAAE a ministerstvo hospodářství diskutují o návrhu polského jaderného programu

Od 3. do 5. února 2015 se konalo ve Varšavě setkání polského ministra hospodářství a odborníků MAAE. Mezi hlavní témata patřil plánovaný program na likvidaci odpadu a obecný program jaderné energetiky PPEJ v Polsku. Podle ministra hospodářství zástupci úřadu oba dokumenty velmi ocenili. Média nakloněná jadernému průmyslu to popsala tak, jako by odborníci z MAAE měli pomáhat s řešením problémů s jaderným odpadem v Polsku.

Zdroj: http://www.mg.gov.pl/node/22770

9. Polsko: Přeshraniční konzultace ohledně skladu jaderného odpadu u Černobylu bez informování veřejnosti

V polovině listopadu 2014 informovala Ukrajina polské ministerstvo životního prostředí o svém plánu postavit ve vzdálenosti asi 11 kilometrů od jaderné elektrárny Černobyl sklad pro jaderný odpad a vyhořelé jaderné palivo. Návrh plánu byl podán v rámci dohody ESPOO, podle dostupných informací nebyly v době přeshraničních konzultací žádné komentáře nebo připomínky ze strany ukrajinské veřejnosti. Veřejnost se totiž o této záležitosti vůbec nedozvěděla a nedostaly se k ní žádné informace, dokud v polovině ledna média nepřinesla informaci o schůzi polského parlamentu, na které se snažil Piotr Otawski, náměstek ministra životního prostředí utišit obavy jednoho z členů parlamentu svým prohlášením, že jaderné úložiště má na rozdíl od jiných jaderných zařízení běžně pouze lokální dopady. Kromě jiného také řekl, že se v tomto ohledu dbá na přísné mezinárodní procedury, které platí i pro tento speciální projekt.


10. Česká vize jaderného státu

Když česká vláda v dubnu loňského roku odmítla poskytnout dlouhodobé garance pevné výkupní ceny proudu z nových temelínských bloků, načež energetická společnost ČEZ ihned zrušila výběrové řízení na výběr dodavatele nových jaderných reaktorů, dostal český ministr financí a ministr průmyslu za úkol, aby vypracovali novou strategii rozvoje jaderné energetiky v České republice. Vznik strategie byl utajován a teprve nedávno byla pod názvem „Státní akční plán na rozvoj jaderné energetiky v České republice“ předložena k posouzení ostatním ministerstvům. Pouze skutečnost, že ministerstva dostala na svou reakci na předložený materiál, který má ovlivnit budoucnost České republiky na celé století, pouhých pět dní, ukazuje, že je potřeba být v pozoru. Kromě jiného se odkazuje návrh tohoto materiálu na potvrzený návrh Státní energetické koncepce, která však ještě nebyla přijata.

Další informace najdete na:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Czech_vision_of_the_Atomic_State

11. Zvyšující se počet plošných požárů u Černobylu může opět zvednout radioaktivitu z Černobylu

Radioaktivní mrak by se opět mohl dostat nad Evropu. Zvyšující se počet plošných požárů by mohl vést k uvolnění radioaktivity z horních vrstev půdy v hustých lesích v blízkosti jaderné elektrárny Černobyl na území Ukrajiny a Běloruska.

http://cleanairalliance.us5.list-manage.com/track/click?u=9e0d2b5aacdacc8f6d679bba2&id=f0bb32d396&e=2ece43c12c

12. Tekutý jaderný odpad na severoamerických dálnicích?

Tekutý jaderný odpad na severoamerických dálnicích? Je plánováno, že se převeze asi 23.000 litrů HEUNL(highly enriched uranyl nitrate liquids, vysoce obohacený roztok uranyl-nitrátu) ze zařízení Chalk River na západě Ontaria do zařízení Savannah River v Jižní Karolíně, které je dalším místem pro ukládání radioaktivních materiálů. To se zatím dosud nikdy nestalo. Zde se dozvíte, proč je to špatný nápad a jaké další, méně nebezpečné alternativy existují:

http://cleanairalliance.us5.list-manage.com/track/clicku=9e0d2b5aacdacc8f6d679bba2&id=d79fa70c39&e=2ece43c12c

13. Jsme připraveni na katastrofální sluneční bouři?

Během několika týdnů by nouzové agregáty v jaderných elektrárnách vypověděly svou funkci, elektrická čerpadla, která zásobují bazény s vyhořelým jaderným palivem vodou, by se vypnula. Došlo by na mnoha místech k tavení aktivní zóny reaktoru.

http://cleanairalliance.us5.list-manage.com/track/clicku=9e0d2b5aacdacc8f6d679bba2&id=de0e0ab053&e=2ece43c12c

14. Situace v Pyhäjoki, projekt jaderné elektrárny firmy Fennovoima

Od nedávna vlastní firma Fennovoima téměř celou půdu a vodu v okolí poloostrova Hanhikivi. V průběhu chaotické schůze 31.ledna 2015 se rozhodl svaz vlastníků Parhalahti ( s více než 200 členy, vlastníky půdy), kterému patřila většina půdy a vodstva v regionu, že přijme nabídku na odkoupení od firmy Fennovoima. Celá schůze však probíhala velmi chaoticky (možná dokonce ilegálně), takže příslušné dokumenty zatím nebyly podepsány.

Celý článek najdete zde:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Situation_in_Pyh%C3%A4joki,_NPP_project_of_Fennovoima


15. Žádné nové jaderné elektrárny ve Švédsku

Ve Švédsku se nestaví nové jaderné elektrárny. Na podzim 2014 rozhodla švédská vláda, že státní firma Vattenfall ukončí své plánování nového jaderného reaktoru. Firma Vattenfall na projektu dál nepracovala, ale nestáhla ani žádost, kterou dříve poslala Státnímu úřadu na ochranu před zářením (SSM). 23.ledna oznámil tento úřad, že se rozhodl žádost firmy Vattenfall dále nezpracovávat. Podle švédského rádia a jiných mediálních zdrojů to znamená, že plány na stavbu nových jaderných reaktorů ve Švédsku tak byly kompletně zastaveny.

Antiatomové skupiny toto rozhodnutí vítají. Švédsko však dosud neoznámilo, do kdy chce definitivně odstavit své stále běžící staré jaderné reaktory, které představují velké bezpečnostní riziko.

Odkaz:

http://supermiljobloggen.se/nyheter/2015/01/ingen-ny-karnkraft-i-sverige-sa-togs-beskedet-emot

16. Britská odplata proti rakouské vládě?

Rakouská spolková vláda informovala o tom, že podnikne právní kroky proti rozhodnutí EU, které umožní například Velké Británii finančně dotovat stavbu nových jaderných elektráren – jako je to plánováno v případě jaderné elektrárny Hinkley Point C formou smlouvy contract for difference.

Anglické ekologické skupiny chválily rakouský postoj a posílaly do Vídně dokonce odstrašující fotografie ze Sellafieldu, které byly zveřejněny v magazínu The Ecologist. Také německá firma EWS-Schönau, dodávající svým zákazníkům ekologický proud, podpořila tento rakouský postoj svou kampaní, kterou již podpořilo více než 50.000 lidí.

Britský premiér David Cameron však zřejmě potěšen nebyl, když mu rakouský kancléř v krátkosti při společné schůzce chtěl objasnit pozici své země. Naopak se dostaly na světlo světa informace z diplomatických kruhů, podle kterých Londýn zvažuje systematické kroky proti rakouské vládě. Odpověď rakouského kancléře Wernera Faymanna byla: „Rakousko si nenechá vyhrožovat a proto doufám, že se jedná pouze o nedorozumění.“

Ve skutečnosti je však problém na straně Spojeného království, protože velkou část plánované finanční podpory britského jaderného projektu ve výši 20 miliard euro (plus 35 let garance pevné výkupní ceny proudu z nových jaderných bloků) by měli převzít britští spotřebitelé. Proto by měla začít sama britská veřejnost kárat svou vlastní vládu, než bude pozdě.

Další informace:

https://mariannewildart.wordpress.com/2014/10/28/letters-to-the-austrian-chancellor-and-other-european-leaders-no-new-build-subsidies/

http://kurier.at/wirtschaft/wirtschaftspolitik/neue-huerden-am-weg-zu-akw-hinkley-point/113.497.528

17. Původní obyvatelé mají ustoupit těžebním pracím

Dene First Nation (skupina původních obyvatel) v La Loche na severozápadě kanadské provincie Saskačevan je ze své tradiční oblasti jednak kvůli zvyšující se těžbě ropných písků a kvůli nalezeným zásobám uranové rudy stále více vytlačována. Provinční vláda přijala opatření, která mají přimět členy Dene First Nation opustit svou rodnou oblast.

http://earthfirstjournal.org/newswire/2015/02/12/dene-people-in-northern-saskatchewan-are-resisting-uranium-and-tar-sands-mining/

18. Austrálie: Plánovaný uranový důl v Kintyre schválen

Brzy na jaře povolil ministr životního prostředí západní Austrálie plánovaný uranový důl v Kintyre, západní Austrálie. Důlní dílo patří firmě Cameco. Hledáme mezinárodní podporu. Jedinečný pouštní ekosystém byl vyčleněn z Národního parku Karlamilyi, aby zde mohly začít těžební práce. Nyní rozhoduje spolkový ministr životního prostředí o budoucnosti největšího národního parku v západní Austrálii a skupiny původních obyvatel Martu, žijící v okolí, která je také plánovaným uranovým dolem v ohrožení. Potřebujeme Vaši pomoc, aby se tato zpráva dále šířila – prosím, šiřte toto krátké video komunity Parngur, která bojuje proti plánované těžbě uranu a pošlete zprávu ministru Gregu Huntovi. Vaše podpora je velmi důležitá – především pro ty skupiny, které jsou v ohrožení.

Další informace:

http://ccwa.org.au/takeaction/kintyre

https://vimeo.com/121416266


19. Jižní Austrálie ohlašuje parlamentní průzkumnou komisi pro jaderný průmysl

Parlamentní vyšetřovací komise na téma uran v jižní Austrálii nás odvádí od toho, jak velmi důležitý je přechod ke zdravým, ekologickým energetickým zdrojům a odporuje celosvětovým tendencím odchodu od jaderné energetiky, píší Dave Sweeney a Jim Green.

Více informací:

http://www.acfonline.org.au/news-media/acf-opinion/south-australia-out-step-global-nuclear-energy-trends

20. Podezření na rakovinu štítné žlázy u 117 dětí ve Fukušimě

12.února 2015 pořádala Oversight Committee for Fukushima Prefecture Health Management Survey (Dozorčí komise pro průzkum zdravotního managementu v prefektuře Fukušima) konferenci. Podle komise se počet dětí, u nichž existuje podezření na rakovinu štítné žlázy, zvýšil na 117.

86 z nich bylo již operováno, přičemž se potvrdilo podezření na rakovinu štítné žlázy. Od dubna 2014 probíhalo druhé kolo vyšetření u celkem 75.311 dětí. U osmi z nich se při prvním kole vyšetření neobjevily „žádné anomálie“, při druhém kole již ale bylo podezření na rakovinu štítné žlázy. Jedno z těchto dětí se proto operovalo a skutečně se potvrdilo, že trpí rakovinou štítné žlázy.

Další informace:

http://www.foejapan.org/en/energy/doc/150310.html


21. Kulturní protestní party v Gorlebenu, 22.května 2015

Transporty kontejnerů Castor do Gorlebenu skončily? Ani náhodou! Jedná se pouze o fázi strategického ticha a pauzu v transportech jaderného odpadu.V tuto chvíli se v Berlíně rozhoduje o dostavbě úložiště v Gorleben. Úložišťová komise dělá svou práci: není nic nového, nadále všichni mluví výhradně o lokalitě Gorleben, jediném v Německu pojmenovaném místě.

My jsme si na toto NIC ještě nezvykli! Chceme se s Vámi setkat. Chceme si udělat společnou party v blízkosti jaderných zařízení v Gorlebenu. Uprostřed Landpartie, na kterou již více než dvacet let každoročně přijíždí více než 50.000 lidí, aby nahlédli do života lidí, umělců, řemeslníků, muzikantů… 22.května letošního roku zde bude velká akce: hodně stánků, tři pódia, hodně jídla a pití, informace! Chceme se setkat s Vámi všemi, promluvit si spolu, naplánovat další akce a navzájem se ujistit, že dokud to bude možné, budeme držet všichni pospolu a napliveme jadernému státu do talíře. Přijeďte a zúčastněte se!

Další informace:

http://www.bi-luechow-dannenberg.de/?page_id=12371

22. Akce v následujících měsících

(Pouze výběr. Sdělte nám prosím vaše akce pro další vydání Nuke News)

další akce: http://upcoming.nuclear-heritage.net

Budeme rádi, když nás budete informovat o vašich místních i mezinárodních akcích, které zveřejníme na webové stránce a v Nuke News.

01.06.14-červen ’15: “Bure 365″ – decentrální akce proti konečnému úložišti radioaktivních odpadů v Bure (Francie)

21.03.15: Kampaň za jaderné odzbrojování: Battle of the

Bands & soutěž na výrobu letáku v Red Brick Building v Glastonbury (UK)

21.03.15 11°°: Konference o jaderném odpadu na veřejné vysoké škole,

Bahnhofsallee 7, v Göttingenu (Německo)

24.03.15 10:30: Demonstrace proti rozhodnutí Evropské komise

povolující subvence pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C,

Berlaymont-Gebäude, Schuman-Kreisel v Bruselu (B)

24.03.15 14°°: Mezinárodní konference o jaderných odpadech v dánském Parlamentu

Gemeinschaftssaal (Fællessalen),

Christiansborg, v Kopenhagen (Dánsko)

26.03.15-29.05.15: Büchel65 – 65-denní blokáda místa výroby jaderných zbraní

v Büchelu (Německo)

Seminář švédského úřadu na ochranu před zářením k Národnímu plánu

pro likvidaci radioaktivních odpadů,

Stockholm (S)

28.03.15-29.03.15: Schůzka k transportům uranu v Naturfreundehaus,

Kapellenstr. 9a, v Köln-Kalk (Německo)

30.03.15-25.04.15: Pochod “Walk For A Nuclear Free Future” od jaderného zařízení

Oakridge, TN, k budově OSN, New York, NY (USA)

30.03.15 10:45: Velikonoční akce proti triku energetické firmy E.On,

která chce vyčlenit své jaderné části,

u hlavního sídla firmy E.ON

Eon-Platz 1, v Düsseldorfu (Německo)

31.03.15 9:30: Odvolací proces proti aktivistům kvůli přivazování se k železnici

při blokádě transportu jaderného odpadu z Lubminu v roce 2010, Zemský soud Stralsund (Německo)

03.04.15 11:57: Velikonoční pochod “zastavte prodej Urenca: Nechceme další

šíření jaderných zbraní!” u závodu na obohacování uranu firmy Urenco, hlavní vchod

Röntgenstr. 4, v Gronau (Německo)

04.04.15 10:30: Scrap Trident (zastavte program Trident):

celorepubliková demonstrace “Bairns not Bombs”, George Squarev Glasgow (UK)

13.04.15: Velká blokáda základny pro jaderné ponorky ve Faslane (UK)

14.04.15-16.04.15: World Uranium Summit (Světový summit k uranu) v Québec City (Kanada)

14.04.15 13:30: Proces proti aktivistům kvůli lezení při demonstraci za energetickou revoluci v roce 2013, Obvodní soud Tiergarten, Saal 1002, in Berlin (D)

15.04.15-25.04.15: Mezinárodní uranový filmový festival v Québec City (Kanada)

23.04.15 10°°: Generální shromáždění firmy RWE, Norbertstr.2, v Essenu (Německo)

24.04.15-25.04.15: Mezinárodní konference sdružení Peace & Planet za bezjaderný, mírový, spravedlivý a trvale udržitelný svět, New York City (USA)

25.04.15-01.05.15: Evropské akční týdny za budoucnost po

Černobylu a Fukušimě

26.04.15: Masová protestní akce u jaderné elektrárny Fessenheim (Francie)

26.04.15: Demonstrace sdružení Peace & Planet v New York City (USA)

27.04.15 13°°: Global Wave 2015: Wave Goodbye to Nukes

29.04.15: Generální shromáždění firmy EnBW-Hauptversammlung v městské hale,Kongresové centrum v Karlsruhe (Německo)

05.05.15-07.05.15: Jaderné fórum: Výroční schůze jaderné techniky v Estrel-kongresovém centru v Berlíně (Německo)

07.05.15 10°°: Generální shromáždění firmy E.ON, Norbertstr. 2, v Essenu (Německo)

12.05.15-15.05.15: Jaderná konference “Inovace ve třetím miléniu” v Delta Winnipeg Hotelu, 350 St Mary Ave, ve Winnipegu, Manitoba (Kanada)

19.05.15: Konference o jaderné energii 2015, Redoutensäle, Promenadenhof v Linci (Rakousko)

22.05.15, 14:00: Kulturní protestní Party se zástupci občanských iniciativ a aktéry kulturní Party

u jaderného zařízení v Gorlebenu (Německo)

26.05.15-27.05.15: Plenární zasedání Evropského fóra pro jadernou energii (ENEF) v Praze (ČR)

08.06.15-11.06.15: 20. mezinárodní konference k radionuklidové metrologii -

a jejím formám použití ve Vídni (Rakousko)

08.06.15-21.06.15: Kemp “Better Power!” proti jaderné energetice v Pyhäjoki (Finsko)

12.07.15-16.07.15: 60. výroční zasedání Health Physics Society

v Indianapolis, Indiana (USA)

14.08.15-16.08.15:Solární festival, TS, Dorfstr. 78, v Salzwedel-Riebau (Německo)

16.08.15-19.09.15: “Walkatjurra Walkabout – Walking for Country” – Pochod z Wiluny do Leonory (AU)

09.09.15-11.09.15: World Nuclear Symposium (Mezinárodní jaderné sympózium) 2015 v Londýně (UK)

19.09.15, 11:00: Konference k jadernému odpadu na veřejné vysoké škole, Wilhelmshöher Allee 19-21, v Kasselu (Německo)

25.04.16-01.05.16: Evropské akční týdny za budoucnost po Černobylu a Fukušimě

01.09.16-30.11.16: Hlavní jednání Obvodního soudu o žádosti SKB

ohledně stavby konečného úložiště jaderného odpadu KBS3, Obvodní soud v Nacka (S)

2017: Pravděpodobný transport vysoce aktivního jaderného odpadu ze Sellafieldu (UK) a středně aktivních odpadů z La Hague (F) do Gorlebenu (Německo) a s tím spojené protesty

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Bure_365

http://www.cnduk.org/get-involved/events/item/2043-battle-of-the-bands-poster-art-competition

http://ag-schacht-konrad.de/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=61&Itemid=273/

http://noah.dk/atomaffaldskonference/

http://www.buechel-atomwaffenfrei.de/buechel65/english/

http://www.nonuclear.se/en/kalender/stockholm-ssm-avfallsseminarium

https://www.facebook.com/events/1529461247318324

http://www.ausgestrahlt.de/eon-eier

http://blockmin.blogsport.eu/2015/02/16/nach-ueber-4-jahren-nach-der-betonblock-aktion-berufungsprozess-am-31-03-2015-vor-dem-landgericht-stralsund/

http://www.ostermarsch-gronau.de

http://scraptrident.org/demo-in-glasgow-28th-march-blockade-at-faslane-13th-april/

http://www.cnduk.org/get-involved/events/item/2083-bairns-not-bombs-blockade

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/World_Uranium_Symposium

http://nirgendwo.info/berlin/

http://uraniumfilmfestival.org/en/quebec-uranium-festival

http://www.rwe.com/web/cms/de/2308804/rwe/investor-relations/hauptversammlung/hauptversammlung-2015/

http://www.peaceandplanet.org/conference-program/

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/European_Action_Weeks_For_A_Future_After_Chernobyl_And_Fukushima_2015

http://www.fessenheimstop.org/pages/termine.php?Gro%C3%9Fdemo%20beim%20AKW%20Fessenheim%20/%20grande%20Manif%20centrale%20de%20Fessenheim&month=4&year=2015&day=26&show=3&id=97&section_id=174&detail=1

http://www.peaceandplanet.org/mobilization/

http://www.cnduk.org/get-involved/events/item/2099-global-wave-2015-wave-goodbye-to-nukes

https://www.enbw.com/unternehmen/investoren/events/hauptversammlung/index.html

http://www.kernenergie.de/kernenergie/service/veranstaltungen/tagungen/2015-05-05_jahrestagung.php

http://www.eon.com/de/investoren/veranstaltungen/kalender/2015/5/7/hauptversammlung-2015.html

http://crpa-acrp.org/conference/

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Nuclear_Energy_Conference_2015

http://www.bi-luechow-dannenberg.de/?page_id=9162

http://ec.europa.eu/energy/en/events/2015-european-nuclear-energy-forum-enef-plenary-meeting

http://icrm2015.boku.ac.at/

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Better_Power!_camp

http://hps.org/meetings/meeting37.html

http://www.solarfestival.de

http://walkingforcountry.com

http://www.wna-symposium.org/ehome/index.php?eventid=108035&

http://ag-schacht-konrad.de/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=61&Itemid=273/

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/European_Action_Weeks_For_A_Future_After_Chernobyl_And_Fukushima_2016

http://www.nonuclear.se/en/kalender/kbshuvudforhandling2012

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Gorleben_Castor_Resistance_in_Germany_2017

23. Co jsou Nuke News?

NukeNews je vícejazyčný newsletterový systém Nuclear Heritage Network, který má odrážet aktivity, témata a činnosti aktivistických skupin, propojených naší mezinárodní komunitou. Zprávy píšou a překládají antiatomoví aktivisté – navíc vedle své běžné činnosti. Newsletter má informovat jak aktivisty, tak zájemce z řad veřejnosti.

I Vaše příspěvky do dalšího vydání NukeNews jsou vítány. Pošlete nám e-mail na: news @ NukeNews.nuclear-heritage.net. Mělo by se jednat o krátký text v anglickém jazyce, ne delší než jeden odstavec, je potřeba výstižný nadpis, můžete uvést i odkaz na internetovou stránku s detailnějšími informacemi.

Uzávěrka příspěvků pro osmnácté vydání NukeNews je 24.květen 2015.

Další informace o Nuke News:

http://NukeNews.Nuclear-Heritage.NET

Pavel 20.05. 2015

Související příspěvky

 • No related posts found
radiace_symbol

Rakouská ministryn

Leonore Gewesler říká, že jaderná lobby se snaží prodat jadernou ...

cernobyl_pod_sarkofagem

Černobylská zóna:

Před 35 lety došlo v ukrajinském Černobylu k jaderné katastrofě. ...

energetika

Mýty kolem jaderné

Američan Bill Gates je pro jadernou energii, kterou považuje za ...

cernobyl_pod_sarkofagem

Dostane se černobyl

K rozsáhlé jaderné nehodě došlo v dubnu 1986 v Černobylu, ...

Dukovany2

Kaineder: Jaderná e

Hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Stefan Kaineder prohlásil, že ...

Dukovany_02_2015

Práce v jaderné el

Práce na údržbě prvního bloku české jaderné elektrárny Dukovany v ...

Endlager-Deutschland

Bavorsko: Obavy z ja

V procesu hledání konečného úložiště jaderných odpadů v České republice ...

Tihange-Belgie

Belgie: Poruchové r

Belgické jaderné elektrárny Tihange 2 a Doel 3 budou podle ...

kontejner_skoda

Německo: 200 litrov

Hannover – V jaderném meziskladu Leese v okrese Nienburg spadl ...

jaderne bloky+znak

Arabské emiráty pr

Jako první stát v arabském prostoru uvedly podle vlastních údajů ...

nuclear.power_.plant_.dukovany

Rakousko: Silná kri

Dolnorakouská zemská vláda kritizuje rozhodnutí české vlády ohledně financování plánované ...

OZE

Německo: Podíl eko

Berlín – Podíl obnovitelných zdrojů energie se v první polovině ...

fukushima

Japonští biskupov

Kniha s názvem „Odstranění jaderné energetiky: apel katolické církve“ byla ...

Evropská komise

Evropská komise skl

Evropská komise byla pověřená členskými státy, aby prověřila trvalou udržitelnost ...

Fessenheim-Francie

Francie zůstává z

Francie nadále vyrábí více než 70% své elektřiny v jaderných ...

Endlager-Deutschland

Lucembursko je proti

Lucemburská vláda odmítá belgické plány na stavbu konečného úložiště jaderných ...

jaderne bloky+znak

Jachs: „Jaderná e

Freistadt /Rakousko – 34.výročí havárie v jaderné elektrárně Černobyl Letošní výročí ...

Deutschland-AKWs

Německo: Zelení po

Zelení v německém Spolkovém sněmu požadují, aby se až do ...

chernobyl_pozar_3

Horor bez konce: Rad

Špatné zprávy z Ukrajiny: Ukrajina informovala v neděli o nárůstu ...

energetika

Nová zpráva němec

Analýza, publikovaná ve zprávě DIW 11/2020 o aktuální likvidaci a ...

krsko

Zemětřesení v Cho

Klagenfurt – Velké starosti v rakouské zemi Korutany vyvolalo nedávné ...

Atomkraftwerke-Japan

Deváté výročí h

Jak informovala česká média, Japonsko v tomto týdnu uctilo památku ...

sudy

Německo: Protesty p

Würgassen – Záměr stavby centrálního skladu radioaktivních odpadů z celého ...

Fessenheimmm

Francie: Jaderná el

Po dlouholetých protestech je konečně odpojována od sítě služebně nejstarší ...

sudy

Německo: Hledání

Na konci září 2020 zveřejnila Spolková společnost pro konečné ukládání ...

ekologie

Německo bude více

Mezinárodní energetická agentura chválí ochranu klimatu v Německu. Klade si ...

demonstrace-traktory

Německo: Odpůrci j

Gorleben – Odpůrci jádra v Dolním Sasku opět vyzývají k ...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Evropský komisař T

Frans Timmermans je v Evropské komisi zodpovědný za nedávno schválený ...

zelena planeta

Jaderná energetika

Ten, kdo se přimlouvá za údajně bezpečné budoucí jaderné reaktory, ...

Papež Frantisek

Papež František zp

Po otázce jaderných zbraní se papež František při své návštěvě ...

  Tel., Fax: +420 386 350 507
  E-mail: oizp@oizp.cz
  RSS 2.0
  OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.
  Kubatova 6
  370 04 České Budějovice, CZ