Düsseldorf – E.ON podal ke spolkovému ústavního soudu žalobu proti tomu, že byl uzavřen jaderný mezisklad v Gorlebenu. Hlavním cílem je, aby se tento největší německý koncern nepodílel na financování alternativního úložiště, protože uzavření Gorlebenu „bylo motivováno výhradně politicky“. Podle firmy E.ON mezisklad v Gorlebenu představoval dlouhodobě „osvědčený a funkční způsob skladování odpadu z přepracování a pokud tedy němečtí politici chtějí skladovat jaderný odpad jinde, mají si podle energetické společnosti náklady s tím spojené zaplatit sami.
V pozadí tohoto sporu je, že německý spolkový sněm v létě 2013 zahájil nový proces hledání konečného úložiště tím, že Gorleben oficiálně ukončí jako místo pro meziskladování jaderného odpadu. To byl politický signál pro Dolní Sasko, jak podtrhnout otevřenost procesu hledání konečného jaderného úložiště.
Problém: v příštích letech má do Německa přijít dalších 26 kontejnerů Castor s jaderným odpadem z přepracovatelských závodů vyhořelého jaderného paliva v Sellafieldu (Velká Británie) a la Hague (Francie). Protože se již nemůžou odvézt do Gorlebenu, musí se uskladnit na jiném místě v Německu. Kde, na tom se zatím jednotlivé spolkové země neshodly. Kromě toho by pro tento účel byla potřebná vysoká investice do speciálních hal, pokud by se Castory musely skladovat například v blízkosti jaderných elektráren.