logo OIŽP

Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.

stav temelina 1.blok 1. Blok JE Temelin pracuje stav temelina 2.blok 2. blok JE Temelin nepracuje pro vymenu paliva


Petice Chytrá energie
 1. Úvod

Vítáme Vás u 15.vydání Nuke News – vícejazyčného newsletteru, vydávaného Nuclear Heritage Network. V tomto vydání Vás budou informovat aktivisté, kteří jsou propojeni naším společenstvím, o tématech, kterými se zabývají Ukrajina, Polsko, Spojené království, Rusko, Kanada a jiné regiony. Jde o uran, nové reaktory, prodloužení životnosti reaktorů a jaderný odpad.

V srpnu jsme měli mini-kemp Nuke News v Kaplici v České republice. Diskutovali jsme o projektu Nuke News, možnostech, jak ho rozšířit a dále rozvíjet. Pokud máte zájem o informace, o kterých jsme zde diskutovali a s jakým výsledkem, protokol najdete zde:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Anti-nuclear_mini_camp_in_the_Czech_Republic

Vaše příspěvky do nového vydání Nuke News jsou vítány.

Více informací najdete na konci tohoto newsletteru.

Přivítáme také Vaši podporu ve formě překladů a korektur a pokud by chtěl někdo začít novou jazykovou mutaci ve své řeči, potěšilo by nás to.

Obsah:

 1. Úvod
 2. Bure 365: výzva k zapojení se!

 3. Ukrajina: Novinky ohledně plánů na stavbu nových bloků v Chmelnické jaderné elektrárně

 4. Výstava fotografií „Tváře uranu“ v Polné v České republice

 5. Pochod proti uranu v Brzkově (Česká republika)

 6. Kampaň za nezávislé měření radiace na severozápadě Anglie

 7. Petice – zastavte stavbu jaderné elektrárny Moorside (Anglie)

 8. Velká Británie: jaderné vlaky v Carnforthu

 9. Estonský energetický koncern na otázku investice do JE Visaginas odpovídá: ne, díky

 10. Mezinárodní kampaň na podporu ruského anti-atomového hnutí
 11. Česká republika – Slovensko – Maďarsko: nový vývoj

 12. Japonský odborník přednáší v Evropě o Fukušimě

 13. Nové vydání Zprávy o světovém stavu jaderného průmyslu online

 14. Novinky ohledně stavby jaderné elektrárny v Polsku

 15. Kanada: OPG přebírá kontrolu nad riziky při stavbě JE Darlington

 16. Na stezce „žlutého koláče“

 17. Smolensk: ruský jaderný průmysl lže v oficiálních dokumentech

 18. Smlouva na stavbu jaderné elektrárny v Polsku

 19. Novinky z hearingů v Rusku

 20. Prodloužení provozu 4.reaktoru jaderné elektrárny Kola: nepotřebné riziko

20. Finská vláda povolila aktivity firmy Rosatom

21. EU schválila státní pomoc pro jadernou elektrárnu Hinkley Point

22. Únik fotografií ze Sellafieldu

23. USA: Výzva pro Capenhurst

24. Akce následujících měsíců

25. Co jsou Nuke News?

 1. Bure 365: výzva k zapojení se!

V červnu 2014 byla zahájena kampaň Bure 365 proti projektu „Cigeo“. Toto konečné úložiště pro uskladnění vysoce radioaktivního odpadu se má postavit v malé vesnici Bure ve východní části Francie. Vyzýváme občany z celé Evropy, aby se spolupodíleli na této kampani a organizovali co možná nejvíce akcí. Každá forma solidarizace je vítána: civilní neposlušnost, veřejné akce, přímé akce, postup na právní úrovni.

Zde najdete celou výzvu (v angličtině):

http://nocigeo.noblogs.org/post/category/translation-en/

 1. Ukrajina: Novinky ohledně plánů na stavbu nových bloků v Chmelnické jaderné elektrárně

Dobrá zpráva: podle ukrajinských úřadů již nebude Ukrajina na stavbě nových jaderných bloků v chmelnické elektrárně spolupracovat s Ruskem.

Špatná zpráva: nadále přemýšlejí o možnostech stavby nových jaderných reaktorů, ale s přizváním jiného partnera. Kromě toho se nechal začátkem září jeden ukrajinský poslanec slyšet, že by tamní vláda měla o lokalitě pro nové bloky a partnerovi pro jejich stavbu rozhodnout již do konce tohoto roku. Vedou se také rozhovory o částečné privatizaci (až 40%) Energoatomu, což je naprostá novinka, protože dříve se mluvilo pouze o kooperaci (první krok privatizace).

Zřejmě se tak vláda domnívá, že by tak mohla získat kapitál pro tyto jaderné projekty. Další možností, jak vyřešit otázku financování, je podle tamní vlády dohoda o exportu elektřiny z nových bloků do Evropské Unie.

Mezi možnými technickými partnery byly jmenovány předně české firmy. V tomto směru je však nadále mnoho nejistot a nedostatek informací. A jako vždy se tvrdí, že se stávající infrastruktura v lokalitě chmelnické jaderné elektrárny pro nový projekt nedá využít.

 1. Výstava fotografií „Tváře uranu“ v Polné v České republice

Od 24.září do 31.října 2014 je nainstalována v pasáži knihkupectví „Kuba a Pařízek“ na Husově náměstí 44 v Polné v České republice (region Vysočina – jižní Morava) výstava fotografií „Tváře uranu“ fotografa Václava Vašků, kde je možno si ji také prohlédnout.

Tato výstava fotografií probíhá současně s vypracováním studie proveditelnosti otevření uranových ložisek Brzkov a Horní Věžnice (vláda pověřila státní firmu Diamo, aby tuto studii předložila nejpozději 30.září 2014). Vernisáž výstavy proběhla ve středu, 24.září od 15.00 hodin za přítomnosti autora, Václava Vašků.

Celý článek najdete na:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Photo_Exhibition_%22Faces_of_Uranium%22_in_Poln%C3%A1

 1. Pochod proti uranu v Brzkově (Česká republika)

Pochod proti plánované těžbě uranu, který se konal 7.září 2014, podpořilo cca. 200 lidí, včetně dětí a především místních obyvatel. Někteří účastníci přijeli také z okolních obcí a měst. Akci zorganizovalo sdružení „Naše budoucnost bez uranu“, které tak vyjádřilo nesouhlas místních obyvatel, kteří se staví proti záměru české vlády na pokračování těžby uranu v této lokalitě v budoucnu. To by odporovalo dokumentu o surovinové politice České republiky z roku 1999. Během protestního dne mohli občané podepisovat petici sdružení „Ne těžbě uranu na Vysočině“ (od konce července se nabíralo pod petici cca. 1.200 podpisů), která se bude posílat premiéru Bohuslavu Sobotkovi.

Celý článek najdete na:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/March_against_uranium_in_Brzkov

 1. Kampaň za nezávislé měření radiace na severozápadě Anglie

Sdružení „Radiation Free Lakeland“ připravuje lobbying za nezávislé měření radiace na severozápadě Anglie. Toto měření dříve prováděla služba pro měření radiace „RADMIL“ se sídlem v Lancashire, kterou ale již před několika lety regionální samospráva kvůli krácení rozpočtu musela rozpustit.

Další informace:

http://mariannewildart.wordpress.com/2014/09/07/independent-radiation-monitoring-in-nw-what/

 1. Petice – zastavte stavbu jaderné elektrárny Moorside (Anglie)

Petice s názvem Stop „Moorside“ proti stavbě jaderné elektrárny, kterou průmysl označuje za největší rozvoj jaderné energetiky v Evropě, byla spuštěna. Ačkoli se stále nenalezlo vhodné řešení problému skladování jaderného odpadu, je naše vláda skálopevně přesvědčena o tom, že udělá z regionu Cumbria paseku, aby zde mohla postavit nové jaderné reaktory. Britský labouristický poslanec Michael Meacher http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Meacher)

k tomu řekl, citace: „Potřebujeme nové elektrárny asi tak jako díru v hlavě!“

Prosím podepište petici i Vy a pomozte nám s jejím šířením:

https://you.38degrees.org.uk/petitions/stop-moorside-biggest-nuclear-development-in-europe

 1. Velká Británie:jaderné vlaky v Carnforthu

Pravidelně jezdí vlaky, převážející kontejnery s vysoce radioaktivním vyhořelým jaderným palivem (tzv. atomové vlaky) přes Carnforth na severozápadě Anglie. Tyto vlaky s jaderným odpadem, převážející vyhořelé palivo z jaderných elektráren, provozuje firma DRS.

Firma DRS “Direct Rail Services” náleží úřadu “Nuclear Decommissioning Authority”, který nechává projíždět tento vysoce radioaktivní materiál hustě obydlenými oblastmi Spojeného království.

http://mariannewildart.wordpress.com/2014/07/19/not-so-brief-encounter-nuclear-trains-at-carnforth/
 1. Estonský energetický koncern na otázku investice do JE Visaginas odpovídá: ne, díky

Litva a „Hitachi, Ltd.“ připravují plány na vznik prozatímní projekční firmy, která by popohnala projekt stavby jaderné elektrárny Visaginas. Vypadá to však zatím, že projekt nemá velké šance, protože nemůže být realizován bez regionálních partnerů Estonska a Lotyšska. Sandor Liive z firmy „Eesti Energie“ prohlásil, že levná elektřina z jaderných elektráren již neexistuje a že pokud se nyní Litva obrátí na Estonsko s otázkou ohledně nabídky, zda chce investovat do projektu jaderné elektrárny Visaginas, pak bude odpověď znít určitě „ne“ (citace).

Další informace najdete na:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Estonian_energy_company_about_investing_in_Visaginas_NPP:_%22No,_thanks%22
 1. Mezinárodní kampaň na podporu ruského anti-atomového hnutí

To, že má Rusko zvláštní představu o tom, co je v národním zájmu a co ne, není nic nového. Ale diskriminace antiatomových aktivistů, především pak sdružení Ecodefence, dosáhlo takové úrovně, že je již zapotřebí mezinárodního odporu. Níže k tomu najdete širokou platformu, v několika jazykových mutacích. Podpořte prosím naše přátele v Rusku, pomůže to antiatomovéhu hnutí celkově.

Další informace:

http://www.dianuke.org/international-appeal-in-solidarity-with-russian-anti-nuke-group-ecodefense-declared-foreign-agent/
 1. Česká republika – Slovensko – Maďarsko: nový vývoj

Na jedné straně se sice zrušily plány na stavbu nových jaderných bloků v komplexu již existující jaderné elektrárny Temelín na jihu Čech – a to na základě ekonomických argumentů. Na druhé straně zde ale nadále přetrvávají pokusy o rozšíření jaderné elektrárny Temelín a kromě toho nyní i druhé české jaderné elektrárny v Dukovanech – každé alespoň o jeden blok.

Zdá se také, že český elektrárenský koncern ČEZ chce převzít velkou část slovenské firmy SE, která se nyní stále ještě nachází v majetku italské společnosti Enel. Ta se nyní snaží zbavit se některých svých ne zcela výdělečných investic mimo území Itálie. Výsledek by mohl být novým posunem jak v České republice, tak i na Slovensku, jak investovat vlastní prostředky do dalších jaderných bloků.

Nebo možná také s pomocí Ruska, což se zdá být především případ Maďarska. Tam začíná celá zahraničně politická strategie bývalého disidenta Viktora Orbána nápadně připomínat kopii strategie Vladimíra Putina – touhu po nové zemi, kdekoli a samozřejmě s velkým zájmem o ruskou jadernou techniku a větší energetickou závislostí jiných států na Rusku. Kolují ale také zvěsti o čínské podpoře v některých zemích, což je defitivně případ Rumunska.

Další informace:

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/328081-stratove-mochovce-zavisi-to-aj-od-kupca/
http://hungarianwatch.wordpress.com/2014/05/05/rosatom/
 1. Japonský odborník přednáší v Evropě o Fukušimě

Kazuhiko Kobayashi z Japonska, který žil dlouhé roky v Německu, je známý jako ostrý kritik jaderné lobby. Tento podzim je opět na návštěvě v Evropě, kde přednáší o aktuální situaci kolem jaderné elektrárny Fukušima a o plánech japonské jaderné lobby. Navštíví také Německo, Polsko, Rakousko, Turecko a Slovinsko. Kromě své informační činnosti bude získanými prostředky od dárců sponzorovat projekt pro děti v Japonsku.

Další informace:

http://www.youtube.com/watch?v=jyfbEPCNgnY
http://nuclear-news.net/2012/12/04/fukushima-medical-university-hospital-cover-up-an-interview-with-kazihiko-kobayashi
 1. Nové vydání Zprávy o světovém stavu jaderného průmyslu online

Jedna z nejlepších adres s informacemi ohledně nového vývoje v oblasti jaderného průmyslu na celém světě je nyní především díky Mycle Schneiderovi a Antonymu Froggatovi online – zpráva roku 2014 o stavu mezinárodního jaderného průmyslu World Nuclear Industries Status Report.

Zde najdete nové, ale i starší vydání online:

http://www.worldnuclearreport.org
 1. Novinky ohledně stavby jaderné elektrárny v Polsku

Vrtací práce firmy Worley Parsons Ltd. v souvislosti s komplexními ekologickými a místními průzkumy v dunách Lubiatowa, kde se nachází jedna z kandidátních lokalit v Pomořansku, byly na základě odporu místních obyvatel v uplynulých týdnech a měsících úspěšně oddáleny. Existuje určitá šance, že konsorcium zmešká termín pro odevzdání zprávy EIA v lednu 2015. Tato zpráva má být předložena veřejnosti plánovaně krátce poté ve veřejném řízení, zřejmě na jaře 2015. Rozhodnutí EIA se pak očekává na začátku roku 2016, zatímco konečné rozhodnutí pro zmíněnou lokalitu by mělo být vydáno na konci roku 2017 nebo začátku roku 2018.

Největším problémem zůstává samozřejmě otázka financování. Firma PGE je prý schopná získat čtyři partnery s částečným podílem do polské státní společnosti z oblasti energetiky a těžby mědi: ENEA, KGHM Polska Miedz a Tauron Polska Energia. Odpovídající dohoda mezi těmito firmami však vyžaduje ještě schválení UOKiK, státního dozorčího úřadu pro ochranu spotřebitelů.

 1. Kanada: OPG přebírá kontrolu nad riziky při stavbě JE Darlington

Silný nárůst nákladů jaderných projektů v Ontariu a v jiných lokalitách je všeobecně známý. Již od začátku nového století náklady na stavbu jaderné elektrárny Pickering A firmy OPG a jaderné elektrárny Bruce A firmy Bruce Power daleko převýšily původně odhadovanou sumu.

Další informace najdete na:

http://www.thestar.com/business/2014/08/18/opg_says_darlington_risks_are_contained.html
 1. Na stezce „žlutého koláče“

Kanadský příběh o žlutém koláči: Elliot Lake v Ontariu bylo dříve hlavním „uranovým městem“ na světě. Za dvacet let provozu selhalo více než 30 hrází, které měly držet odpadní vody z těžby uranu. Tím se dostaly radioaktivní odpady a chemické jedy do spádové oblasti Serpent River, která se vlévá do huronského jezera. Do roku 1996, kdy bylo důlní dílo definitivně uzavřeno, zde bylo zanecháno 170.000.000 tun radioaktivních odpadních vod.

http://www.uranium-network.org/images/Canada/Yellowcake%20Series%20WS%2020092010.pdf
 1. Smolensk: ruský jaderný průmysl lže v oficiálních dokumentech

V souvislosti s veřejným projednáním k vybavení nové jaderné elektrárny ve Smolensku s experimentálním reaktorem VVER-TOI, udržuje státní energetický koncern nadále iluzi ekologické bezpečnosti a ekonomické proveditelnosti stavby nové jaderné elektrárny, odkazujíc se na neexistující zákazy alternativ a na sny o „bezpečném“ radioaktivním odpadu.

Více informací najdete na:

http://bellona.org/news/nuclear-issues/radioactive-waste-and-spent-nuclear-fuel/2014-09-russian-nuke-industry-lies-official-documents-build-new-reactors-smolensk

 1. Smlouva na stavbu jaderné elektrárny v Polsku

Speciální automobilová firma koncernu PGE, PGE EJ1 dne 12.září podepsala po výběrovém řízení smlouvu s firmou AMEC Nuclear UK Ltd. o stavbě první jaderné elektrárny v Polsku. Přitom se jedná o úkoly tzv. Vlastnického inženýrství. Smlouva byla uzavřena na rekordní sumu na seznamu jaderných výdajů firmy PGE a má dosahovat částky ca. 300 miliónů euro (1,3 miliardy PLN). Média hovoří o čisté částce , přičemž je potřeba k částce připočítat daň z přidané hodnoty.

 1. Novinky z hearingů v Rusku

Téměř 30 otázek, které položila Bellona v rámci kulatého stolu v polovině října pro zvýšení výkonu 1.bloku jaderné elektrárny Kalinin, zůstalo kvůli přerušení jednání nezodpovězeno. To vedlo k velkým obavám, zda ruský provozovatel jaderné elektrárny, firma Rosatom, ví, do čeho se pouští.

Detaily najdete na:

http://bellona.org/news/russian-human-rights-issues/access-to-information/2014-10-silence-greets-questions-posed-bellona-public-hearing-kalinin-nuclear-reactor-experiment

 1. Prodloužení provozu 4.reaktoru jaderné elektrárny Kola: nepotřebné riziko

Od 11.října 2014 překračují všechny čtyři provozované reaktory jaderné elektrárny Kola projektovanou dobu své životnosti. V pátek, 10.října, vypršela doba životnosti 4.výrobního bloku. Ekologické sdružení „Kola Environmental Center“ považuje prodlužování životnosti reaktorů přes projektovanou životnost za další riziko, které není potřebné.

Další informace najedete na:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Lifetime_extension_of_Kola_NPP_4th_reactor:_an_unnecessary_risk
 1. Finská vláda povolila aktivity firmy Rosatom

V jednáních, zda vyžaduje účast ruského jaderného koncernu Rosatom na projektu novostavby jaderné elektrárny finské Fennovoimy v Pyhäjoki nové základní rozhodnutí, nyní posvětila finská vláda aktivity firmy Rosatom. Deseti souhlasnými hlasy a sedmi nesouhlasnými tak finská vláda rozhodla v polovině září o účasti ruské firmy. V důsledku tohoto rozhodnutí opustili Zelení finskou vládu.

V roce 2010 umožnil finský parlament tzv. jadernou elektrárnu Hanhikivi, když vydal povolovací rozhodnutí pro plány firmy Fennovoima. Tehdy vlastnil německý koncern E.ON cca. 34%-ní podíl ve firmě, Rusko tehdy podíl ve firmě nevlastnilo. Když E.ON opustil jaderný projekt, plány na stavbu jaderné elektrárny málem ztroskotaly. Poté převzal Rosatom podíly firmy E.ON a vlastní nyní asi třetinu finské firmy Fennovoima. Kromě toho se změnil design reaktorů a velikost projektu. Podle nového oficiálního dohledu bylo nyní zapotřebí zcela nové základní povolovací rozhodnutí pro jadernou elektrárnu – což znamenalo velké zpoždění projektu.

Poslední novinkou z Pyhäjoki byl začátek stavby příjezdových komunikací do areálu jaderné elektrárny dne 16.září.

 1. EU schválila státní pomoc pro jadernou elektrárnu Hinkley Point

Ze začátku měla Evropská komise velké pochybnosti ohledně plánované dohody o pevné výkupní ceně proudu z nového reaktoru francouzského jaderného koncernu EdF v lokalitě Hinkley Point ve Velké Británii. Na navrhovaný obchod ve výši 17,6 miliard liber pohlížela jako na potenciálně škodlivý a jako na ilegální podporu z peněz daňových poplatníků.

Dne 8.října však Evropská komise britskou státní podporu pro jadernou energetiku schválila. Tzv. Contract for differences, který bude platný po dobu 35 let, má zaručit pevné minimální výkupní ceny pro elektřinu z nových bloků. Britská vláda bude platit za elektřinu z nových bloků v Hinkley Point C minimální cenu ve výši 92,5 liber za Mwh, což odpovídá dvojnásobku aktuální ceny elektřiny na trhu.

Rakouská vláda podala proti tomuto rozhodnutí stížnost k Evropskému soudnímu dvoru.

Další informace najdete na:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/PR:Stop_Hinkley_Comment_on_European_Commission_Go-ahead_for_%C2%A317.6bn_Hinkley_Deal
 1. Únik fotografií ze Sellafieldu

Sdružení Radiation Free Lakeland poslalo rakouskému kancléři fotografie, předané whistleblowerem, které ukazují, jak extrémně nebezpečným způsobem se v zařízení Sellafield skladuje jaderný odpad. Fotografie se objevily 27.října v časopise „The Ecologist“ pod názvem „uniklé fotografie ze Sellafieldu ukazují masivní nebezpečí úniku radioaktivity.“

Celý článek najdete na:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Leaked_Photographs_Sellafield

 1. USA: Výzva pro Capenhurst

Únik radioaktivního hexafluoridu uranu(UF6) způsobil mezi obyvateli amerického Severozápadu velké znepokojení. Únik hexafluoridu uranu ze zařízení na obohacování uranu v Honeywell v Metropolis, stát Illinous, ukazuje, jaké nebezpečí se v podobných zařízeních skrývá.

Různé zprávy ukazují oblak hexafluoridu uranu, táhnoucí se směrem od jaderného zařízení. Hexafluorid uranu je vysoce toxický, reaguje s vodou a je pro většinu kovů vysoce korozivní.

Celý článek najdete na:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/A_wake_up_call_for_Capenhurst

24. Akce následujících měsíců

(jedná se pouze o výtah. Sdělte nám prosím své akce pro další vydání Nuke News)
Další akce najdete na: http://upcoming.nuclear-heritage.net

Budeme rádi, když nám pošlete odkazy na své regionální a mezinárodní akce pro tuto webovou stránku a pro nové číslo Nuke News.

01.06.14-Juni '15: "Bure 365" – decentrální akce proti jadernému úložišti
          v Bure (Francie)
06.10.14-03.11.14: Filmový festival o uranu v kině Scharfrichter,
          Milchgasse 2, Pasov (Německo)
Podzim/Zima 2014 : Transport vysoce radioaktivního odpadu z jaderně výzkumného
          centra v Jülichu do USA a s tím spojené protesty
          (Německo)
01.11.14-02.11.14: Energetická konference Berlínského energetického stolu(D)
03.11.14-09.11.14: Pracovní setkání v rámci projektu ATOMIC BALTIC
          v projektovém domě, Am Bärental 6, v Döbelnu (D)
07.11.14:     Vzpomínkové akce na mnoha místech za Sébastiena
          Briata - aktivisty, který byl v roce 2004 zabit
          vlakem, převážející jaderný odpad
08.11.14 um 11°°: Seminář "Šíření radioaktivity do životního prostředí
          tolerovatelné riziko záření?" Harald-
          Koch-Haus, Steinstr. 48, v Dortmundu (Německo)
14.11.14-17.11.14: National Summit for a Nuclear Free Future im
          National 4-H Youth Conference Center, 7100
          Connecticut Ave., in MD 20815, Chevy Chase (USA)
15.11.14:     Celonárodní akční den k jadernému odpadu (Německo)
15.11.14 um 14°°: Demonstrace proti jaderné elektrárně Fessenheim am
          na náměstí Rathausplatz v Neuenburgu (Německo)
15.11.14 um 18°°: Workshop "Radioaktivita v našem životním prostředí" během
          "Noci vědy" v Herrenhäuser Str. 2,
          budova 4113, místnost A101, v Hannoveru (Německo)
17.11.14:     Konference k Energetické unii EU - "How to shape
          Energy Policy so as to boost European
          competitiveness?" v Charlemagne Building,
          Evropská komise, Brusel (B)
26.11.14 um 13°°: Seminář sdružení Nuclear Waste Council k organizačním
          otázkám kolem stavby a provozu skladu
          vyhořelého jaderného paliva v
          Näringslivets hus, Storgatan 19, ve Stockholmu (S)
27.11.14 20°° CET: Updating Skype Konference projektu ATOMIC BALTIC
28.11.14-30.11.14: Mezinárodní setkání k transportu uranu v
          Paul-Gerhardt-Haus, Friedrichstr. 10, v Münsteru (D)
29.11.14-30.11.14: Sympózium k uranu v Niamey (RN)
30.11.14:     Demonostrace "YES or NO, Trident still has to go – NOW!" u
          základny jaderný zbraní a ponorek ve Faslane (UK)
01.12.14-05.12.14: Mezinárodní konference - Conference on Occupational Radiation
          Protection: Enhancing the Protection of Workers -
          Gaps, Challenges and Developments ve Vídni (Rakousko)
24.01.15 un 13°°: Velká demonstrace "Wrap Up Trident!" na TBC v Londýně (UK)
01.02.15-04.02.15: Health Physics Society 48th Midyear Topical Meeting
          v Norfolku/Virginia Beach, VA (USA)
21.03.15 um 11°°: Konference o jaderném odpoadu na základní škole,
          Wilhelmshöher Allee 19-21, v Kasselu (Německo)
14.04.15-16.04.15: World Uranium Summit v Québec City (CDN)
25.04.15-01.05.15: Evropské akční dny "Za budoucnost po
          Černobylu a Fukušimě"
12.05.15-15.05.15: Konference jaderné lobby "Inovace ve třetím tisíciletí“
          v Delta Winnipeg Hotel, 350 St Mary Ave,
          ve Winnipegu, Manitoba (CDN)
22.05.15 14°°:   Kulturní protesní party s občanskou iniciativou &
          aktéry sdružení Kulturní procházky
          u jaderného zařízení v Gorlebenu (Německo)
Sommer 2015:    Pochod "Walk For A Nuclear Free Future" od jaderného zařízení
          Oakridge, TN ndo Hirošimy 2015 (USA & J)
12.07.15-16.07.15: Health Physics Society 60th Annual Meeting v
          Indianapolis, Indiana (USA)
2015:       Předpokládaný transport Castorů s vysoce radioaktivním
          odpadem ze Sellafieldu (UK) a středně aktivních
          odpadů z La Hague (Francie) do
          Gorlebenu (Německo) (nebo jiná místa) a protesty
01.09.15-30.11.15: (praveděpodobně) hlavní jednání
          k návrhu SKB na stavbu konečného úložiště KBS3
          na Okresním soudě v Nacka (S)
10.10.15 um 11°°: Konference o jaderném odpadu na základní škole, Wilhelmshöher
          Allee 19-21, v Kasselu (Německo)
25.04.16-01.05.16: Evropské akční dny "Za budoucnost po
          Černobylu a Fukušimě"

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Bure_365
http://www.uraniumfilmfestival.org/de/programm/passau-2014
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Nuclear_Waste_Transport_to_Ahaus
http://berliner-energietisch.net/images/Flyer_HO_final.pdf
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Atomic_Threats_In_The_Baltic_Sea_Region/Working_meetings/Sixth_meeting
http://www.lagatom.de/?p=3809
http://atommuell-alarm.info/home/termine/
https://content.sierraclub.org/grassrootsnetwork/sites/content.sierraclub.org.activistnetwork/files/teams/documents/Nuclear%20Summit%20Nov%202014.pdf
http://ag-schacht-konrad.de/index.php?option=com_content&task=view&id=769&Itemid=189
http://vorort.bund.net/suedlicher-oberrhein/termine.php?year=2014&month=11
http://www.dienachtdiewissenschafft.de/themenfelder/alle-veranstaltungen/veranstaltung-details/title/80.html
http://www.energyconference.eu
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Atomic_Threats_In_The_Baltic_Sea_Region
http://ag-schacht-konrad.de/index.php?option=com_content&task=view&id=769&Itemid=189
http://www-pub.iaea.org/iaeameetings/46139/orpconf2014
http://hps.org/meetings/meeting41.html
http://ag-schacht-konrad.de/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=61&Itemid=273/
http://www.uranium2015.com
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/European_Action_Weeks_For_A_Future_After_Chernobyl_And_Fukushima_2015
http://crpa-acrp.org/conference/
http://www.bi-luechow-dannenberg.de/?page_id=9162
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Walk_For_A_Nuclear_Free_Future_2011-2015/Y-12_Nuclear_Facility_Oakridge-Hiroshima
http://hps.org/meetings/meeting37.html
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Gorleben_Castor_Resistance_in_Germany_2015
http://www.nonuclear.se/en/kalender/kbshuvudforhandling2012
http://ag-schacht-konrad.de/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=61&Itemid=273/
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/European_Action_Weeks_For_A_Future_After_Chernobyl_And_Fukushima_2016

25. Co jsou Nuke News?

NukeNews je vícejazyčný newsletterový systém Nuclear Heritage Network, který má odrážet aktivity, témata a činnosti aktivistických skupin, propojených naší mezinárodní komunitou. Zprávy píšou a překládají antiatomoví aktivisté – navíc vedle své běžné činnosti. Za tuto práci není nikdo placený, protože bychom chtěli, aby zdroje v boji proti jaderné energii jako tento informační systém byly nezávislé. Newsletter má informovat jak aktivisty, tak zájemce z řad veřejnosti.

I Vaše příspěvky do dalšího vydání NukeNews jsou vítány. Pošlete nám e-mail na: news @ NukeNews.nuclear-heritage.net. Mělo by se jednat o krátký text v anglickém jazyce, ne delší než jeden odstavec, včetně nadpisu a odkazu na internetovou stránku s detailnějšími informacemi.
Uzávěrka příspěvků pro šestnácté vydání NukeNews je 7.prosince 2014.
Další informace o Nuke News:
http://NukeNews.Nuclear-Heritage.NET
Pavel 07.10. 2014

Kategorie

Antiatom NukeNews ČESKY!

Tagy

Související příspěvky

 • No related posts found
Dukovany

Česká republika ch

Česká republika bude dál rozvíjet jadernou energetiku. „Není žádná jiná ...

OZE

Sylvia Kotting – U

Předsedkyně výboru životního prostředí německého Zemského sněmu, zelená poslankyně Sylvia ...

Uloziste

Starý spor kolem no

Mnichov /Hannover – Dva roky po obnoveném začátku hledání vhodného ...

Svycarsko-JE Dungenes

Výzkum veřejného

Curych – 64% Švýcarů se vyslovilo pro ukončení jaderné energetiky. ...

Dukovany

Porucha při najíž

Po ukončení údržby druhého bloku české jaderné elektrárny Dukovany, která ...

JE-Evropa

Spuštění belgick

Brusel (dpa) – Spuštění belgického jaderné elektrárny Tihange 2 v ...

Phillipsburg

Německo: JE Philipp

Po zjištěném defektu na nouzovém agregátu je druhý blok německé ...

Brokdorf

Německo: jaderná e

Německá jaderná elektrárna Brokdorf je odstavena, i když podle plánu ...

KKW BEZNAU, KKB, ATOMKRAFTWERK BEZNAU, REAKTOR, ATOMSTROM, ATOMKRAFT, ATOMKRAFTWERK, KERNKRAFT, KERNKRAFTWERK, KKW, AKW, ATOMENERGIE, REAKTORBLOCK 1, REAKTORGEBAEUDE 1, BEZNAU 1,

Švýcarsko: Jadern

Jaderná energetika: Švýcarská jaderná elektrárna Bezna I v Döttingen ...

Uloziste

Evropský poslanec L

Evropský poslanec Lukas Mandl vystoupil společně s oblastní ÖVP proti ...

ekologie

Povědomí o životn

Tiskové prohlášení německého Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a ...

Uloziste

Německo: Hledání

Gorleben / Berlín – Podle odbornice strany Zelených v oblasti ...

Uloziste

Dolnorakouské regio

Česká vláda pokračuje ve svém hledání vhodného místa pro trvalé ...

Dukovany

Rozvoj jádra v Čes

V případě stavby nových jaderných bloků se chce český stát ...

index

Fotografie na výsta

DÜSSELDORF – Výstava „Fukušima – varovné připomenutí“ v Düsseldorfu ukazuje ...

Gundremmingen

Jaderná energie: ko

S politicky vynuceným odchodem od energetických technologií má již Německo ...

VB-reaktory

Antiatomová politik

Horní Rakousko – Rok 2019 bude rozhodujícím rokem pro další ...

Gundremmingen

Německo: radioaktiv

Odpad z jaderné elektrárny Gundremmingen by mohl být spálen v ...

VB-reaktory

Japonská firma Hita

Japonský koncern Hitachi ruší své plány na výstavbu jaderných bloků ...

Asse-sklad2

Německo: Spolkový

Mezi ekology a spolkovým úřadem existuje spor o zapojení veřejnosti ...

demonstrace-traktory

Německo: 40-ileté

Archiv v Gorlebenu plánuje ve spolupráci s Institutem pro didaktiku ...

index

Německo: Ten, kdo b

Proces hledání místa pro trvalé úložiště vysoce radioaktivních odpadů z ...

pozar-radioaktivita

Požár v jihokorejs

Ve výzkumném centru pro jadernou energii v Jižní Koreji došlo ...

uheelna elektrarna

Španělsko chce do

Španělsko chce definitivně odstavit své poslední jaderné reaktory a uhelné ...

demonstrace-traktory

Německo: Antiatomov

Stovky lidí demonstrovaly v antiatomovou kolonou vozů a traktorů proti ...

Jaderny transport do JE Temelín

Protesty v Německu:

[caption id="attachment_5732" align="alignnone" width="300" caption="Jaderny transport do JE Temelín"][/caption] Kontroverzní jaderný ...

15_09_14_12_20_je_temelin

Jižní Afrika zasta

Jižní Afrika oznámila, že nebude stavět ruské jaderné elektrárny. Ruský ...

Rudi

Horní Rakousko prot

Horní Rakousko – Zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober ...

Schweiz-AKWs

Švýcarský student

Pro svou samostatnou dlouhodobou práci si švýcarský student zvolit opravdu ...

Isar-Nemecko

Německo: Jaderné e

Některé jaderné elektrárny snižují výkon, protože teplota v řekách je ...

  Tel., Fax: +420 386 350 507
  E-mail: oizp@oizp.cz
  RSS 2.0
  OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.
  Kubatova 6
  370 04 České Budějovice, CZ