logo OIŽP

Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.

stav temelina 1.blok 1.blok JE Temelin pracuje na plny vykon stav temelina 2.blok 2.blok JE Temelín pracuje na plný výkon


Petice Chytrá energie
 1. Předmluva

Toto 11.vydání newsletteru Nuke News se tentokrát poněkud opozdilo, za což se omlouváme. Na druhou stranu se jedná s celkem 30 zprávami o druhé nejrozsáhlejší vydání Nuke News. Kromě toho tímto vydáním uzavíráme již třetí ročník vydávání tohoto zpravodajského média – je to působivé, když uvážíme, že se Nuke News po celou tuto dobu vytváří společnými silami bez nároku na honorář, protože tento projekt nemá svůj vlastní rozpočet. I přesto se Nuke News vydával celou tuto dobu téměř pravidelně. Předtím, než bylo v červnu 2011, tedy asi tři měsíce po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, vydáno první číslo Nuke News, musely uplynout asi tři roky od prvního našeho nápadu vydávat podobný zpravodajský newsletter.

V tomto čísle najdete zprávy, odkazy na akce a výzvy ke kampaním ekologických aktivistů z deseti zemí světa. Informujeme Vás o novinkách z oblasti bezpečnosti kolem ukládání jaderného odpadu, o několika nehodách, ke kterým došlo v poslední době, o projektech proti plánům Evropské unie na jaderné subvence a také o projektech Hinkley Point a Visaginas, najdete zde ale i mnoho dalších užitečných informací. Pokud pro nás máte informace pro naše další vydání Nuke News, podívejte se prosím na konec tohoto e-mailu, kde najdete datum uzávěrky, formát a kontakt na nás.

Seznam:

 1. Předmluva
 2. Zásah proti aktivistům při blokádě transportu Castorů byl nezákonný
 3. Dopady radioaktivních úniků při likvidaci jaderných zařízení na lidské zdraví
 4. Akce ke shození bomby z dílny Livermore
 5. „Imagewashing“ projektu Fennovoima, manipulace s veřejným míněním a další
 6. Radioaktivní rizika frakování (těžby hydraulickým štěpením)
 7. Projekt Pyhäjoki: umělecké reflexe dopadů využívání jaderné energie
 8. Talvivaara chce nechat sledovat aktivisty
 9. Aktuální vývoj kolem stavby nové jaderné elektrárny Fennovoima
 10. Letní mini-camp 2014 v jižních Čechách
 11. Nákladní loď s uranem kolidovala v Baltském moři s jachtou
 12. Mezinárodní kancelář v provozu
 13. Kanada: tekutý jaderný odpad by mohl ohrozit Niagaru
 14. UK: 5-leté prodloužení provozu jaderné elektrárny Hartlepool
 15. Podřadná technologie a špatná bezpečnostní kultura se nesmí z Ruska dostat do Finska
 16. Jaderná elektrárna Hinkley Point: „Nejdražší jaderná elektrárna na světě“
 17. Zachraňte „Santa Mountain“ od těžby
 18. UK: odpor proti dohodě k projektu Hinkley
 19. Radiation Free Lakeland: nová internetová strana
 20. Vykolejení vlaku s jaderným nákladem – Barrow, Cumbria
 21. Konečné úložiště ve Skandinávii: zpráva poukazuje na nebezpečí, která ukazuje seismologie a paleo-seismologie
 22. Uskladnění nízko radioaktivních odpadů na skládce
 23. Kampaň: „Zamezme podpoře EU pro jaderné elektrárny“
 24. NE hlubinnému skladování vysoce radioaktivního odpadu. Špatná odpověď
 25. Projekt Pyhäjoki v ohlédnutí: s láskou a radostí
 26. Čína posuzuje Sellafield – a šrotuje staré elektrárny doma

 27. Aktivisté blokují transport uranu v jižní Francii

 28. Řekni NE projektu těžby uranu v Nuvavutu

 29. Osud jaderné elektrárny Visaginas je stále nerozhodnutý, protože politici ignorují výsledky referenda

 30. Represe proti ekologickým skupinám v Rusku

 31. Rozhodnutí ve Spojeném království se blíží

 32. Akce v následujících měsících

 33. Co jsou Nuke News?

1. Zásah proti aktivistům při blokádě transportu Castorů byl nezákonný

Jak rozhodl zemský soud v Lünenburgu v srpnu 2013, byl zásah proti 1.300 demonstrantům na jejich akci k transportu radioaktivních odpadů v kontejnerech Castor v listopadu 2011 u Harlingenu nezákonné. Antiatomoví aktivisté opustili akci „Sezením proti transportu Castorů“ poté, co policie vyklidila za použití násilí prostor kolejiště. Podle vyjádření soudu měla policie aktivisty nejdříve vyzvat k opuštění místa a dát jim tak možnost, aby sami opustili místo jejich blokády. A hned poté měla policie zatčené aktivisty předvést před soud, což se však stalo pouze u 21 z celkem 1.300 zadržených aktivistů. Aktivisté nyní uvažují o podání žaloby kvůli úhradě škody, která jim vznikla neoprávněným zadržením.

Rozhodnutí zemského soudu se může dotýkat až 3.000 aktivistů, kteří byli během blokád transportů Castorů v letech 2010 a 2011 za těchto podmínek neoprávněně zadrženi policií.

Další informace naleznete na:

http://www.widersetzen.de/index.php?option=com_content&view=article&id=164:pe-2082013-polizeikessel-nach-castor-blockade-unzulaessig&catid=106:presseerklaerung-2013&Itemid=75
  1. Dopady radioaktivních úniků při likvidaci jaderných zařízení na lidské zdraví

Likvidace britské jaderné elektrárny Hinkley Point A začala v roce 2006 instalací odvětrávacích trubek přímo do jádra dvou vyprázdněných reaktorů Magnox, které měly podle zákonně předepsaných lhůt zůstat 80 dní zapečetěny. Kromě toho zde dochází k emisím při odstavování chladicí nádrže a jímky pro odpadní vodu, které se dostávají do atmosféry. Oznámené škody na zdraví obyvateli nabraly v poslední době na síle, mezi nimi např. Náhlé úmrtí kvůli poruchám srdeční činnosti, četné případy onemocnění a úmrtí na rakovinu, častější úmrtí dětí a plodů a vyšší počet mutací díky dědičným chorobám. Zdravotnická pzráva a další detaily najdete na webové stránce Stop-Hinkley.

  1. Akce ke shození bomby z dílny Livermore

Více než 200 aktivistů se sešlo u bran laboratoře Lawrence Livermore přesně 68 let poté, co USA shodily jadernou bombu na Hirošimu v Japonsku. Laboratoř Livermore se nachází v san Franciscu v Bay Arena a je jedním z míst, které vyrábí jaderné výbušniny amerického arzenálu. Demonstrace 6.srpna měla výjimečné mluvčí, mezi nimi např. Daniel Ellsberg, Nobuaki Hanaoka, autorka Cecile Pineda, básník Pete Yamamoto a Loulena Miles z Tri-Velley CAREs. Tématem letošního roku byly „Nedokončené záležitosti a naše naléhavá zodpovědnost – vyhostit bomby z laboratoře Livermore a z celého světa“. Demonstraci podporovala celá řada občanských sdružení a skupin. Účastníci pochodovali ze severozápadního rohu laboratoře Livermore k západní bráně, kde bylo 31 lidí kvůli účasti na této nenásilné akci zadrženo policií.

Další informace: http://www.trivalleycares.org

  1. „Imagewashing“ projektu Fennovoima, manipulace s veřejným míněním a další

Loga Fennovoimy zdobí veřejná zařízení v Pyhäjoki, stejně jako plot sportovního hřiště v blízkosti střední školy. Jméno tohoto podnikatele je na této tabuli rozštěpeno. Zvolené barvy připomínají modré nebe a zelenou trávu. Minimalistické, lineární a ultra-čisté logo přispívá k vytvoření značky. To vše dohromady vytváří subtilní zdeformovaný a cynický obrázek falešného příběhu o ekologické jaderné energetice: její zastánci tvrdí, že je zelená (ekologická), protože neprodukuje žádný oxid uhličitý. Odpad z Fennovoimy je daleko škodlivější a představuje takové nebezpečí pro celou planetu, jaké lokální emise oxidu uhličitého představovat nikdy nemohou. Tato klasické zelené očišťování je součástí široké strategie pro zakrytí reality skutečných nákladů této výroby elektrické energie.

Celý článek najdete na:

http://casepyhajoki.info/english-fennovoimas-image-washing-manipulating-public-opinion-normalizing-their-presence/
  1. Radioaktivní rizika frakování (těžby hydraulickým štěpením)

Frakování je nejenom špatné pro klima, protože je ve spojení s uvolňováním velkého množství oxidu uhličitého a představuje velké nebezpečí pro zdraví a životní prostředí kvůli jedovatým tekutinám, které se používají pro získání břidlicového plynu z horniny, ale také velké nebezpečí kvůli unikajícímu radonovému plynu. „Public Health England“, dříve „Health Potection Agency“ připravuje zprávu, aby v ní definovala možné ohrožení obyvatelstva v souvislosti s frakováním, které vykazuje velké nebezpečí kvůli radioaktivním emisím. „Public Health England“ zkoumá možná rizika v souvislosti s radonem v důsledku unikajícím proudům tohoto plynu do obydlí obyvatel.

Radon je uváděn jako druhá nejčetnější příčina vzniku rakoviny plic ve Velké Británii. Americká zpráva US potvrdila obavy, že se radon smíchá se zemním plynem z břidlicového plynu a dostává se pak společně s plynem do domácností zákazníků. Kromě toho také norská poradenská ekologická firma Det Norske Veritas identifikovala kontaminaci jaderným odpadem jako problém frakování.

Více informací k tomuto tématu najedete na:

http://www.morningstaronline.co.uk/news/content/view/full/136661
  1. Projekt Pyhäjoki: umělecké reflexe dopadů využívání jaderné energie

Jedinečné setkání se konalo od 1. do 11.srpna 2013 v obci Pyhäjoki – tento regionu byl vybrán firmou Fennovoima pro stavbu nové jaderné elektrárny ve Finsku. Finskou firmu Fennovoima oslovil německý koncern E.ON, aby společně postavily ve Finsku novou jadernou elektrárnu – E.ON ale nakonec z projektu vycouval – možná to byl úspěch místních a mezinárodních kampaní proti nové finské jaderné elektrárně. Bohužel to vypadá, že podíly E.ON edkoupí a jeho místo v projektu převezme nový hráč – ruská společnost Rosatom. Pro zvýšení povědomí o tomto tématu a kvůli možnosti podívat se na tento projekt z jiného úhlu pohledu, vznikl a odstartoval projekt „Case Pyhäjoki – umělecké reflexe dopadů využívání jaderné energie“ – transdisciplinární expedice, produkční dílna a prezenční akce v Pyhäjoki.

V rámci projektu vznikl jedinečný materiál, viz: http://casepyhajoki.info/en

  1. Talvivaara chce nechat sledovat aktivisty

Jak bylo informováno v srpnu, vyzvala těžební společnost Talvivaara finské ministerstvo vnitra k podpoře při odstranění aktivistů, kteří navštěvují areál firmy bez povolení. Stejná společnost je zodpovědná za nemálo ekologických nehod ve svých zařízeních, především pak za velké úniky v listopadu 2012, které byly označeny za největší chemickou katastrofu v dějinách Finska. Na jaře odebral správní soud ve Vaase povolení pro mimořádné aktivity, které jsou ilegálně poskytovány místními autoritami. Na různé porušování zákonů těžební společností Tavivaara zpočátku poukazovali znepokojení občané a aktivisté.

Provozovatel těžebních dolů (především těžba niklu a zinku) znečišťuje životní prostředí nadále a porušuje ekologická nařízení a zákony, které jsou ve Finsku již tak nedostatečné. Ti občané a aktivisté, kteří na nesrovnalosti kolem těžby nerostných surovin ve Finsku poukazují, mají být v budoucnu sledováni ještě více než dosud. Ministerstvo naznačilo, že firmě Talvivaara ohledně těžby nerostných surovin pomůže, kvůli čemuž se mají na podzim změnit policejní zákony. Vypadá to, jako by místní úřady chtěly říct: „Nezastavujme těžbu, která nadále ohrožuje a škodí životnímu prostředí, ale potrestejme ty, kteří o tom mluví!“

Zdroj: http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/08/1791177/talvivaara-pyytaa-ministeriolta-apua-aktivistien-karkottamiseksi

  1. Aktuální vývoj kolem stavby nové jaderné elektrárny Fennovoima

Finská společnost Fennovoima zvolila ruskou státní firmu Rosatom jako dodavatele reaktorů pro tento projekt jaderné elektrárny v Pyhajoki ve Finsku. Jednání o tom, že se Rosatom má stát jedním z největších investorů tohoto projektu, začala. Rosatom by vlastnil třetinový vlastnický podíl na projektu a nahradila by tak německou firmu E.ON, který finský projekt již opustila. Druhý třetitonvý podíl je ve vlastnictví několika menších finských energetických firem a zbylou třetinu vlastní finský průmysl.

Energetické firmy patří obcím a městům, čímž politický rozhodovací proces o dalším pokračování tohoto jaderného projektu nyní leží v rukou obcí. Ty se musí do konce října 2013 rozhodnout, zda chtějí i nadále investovat do jaderného projektu. Firma Rosatom nebyla mezi původními spoluzřizovateli projektu a aktuální plán se od původního rozhodnutí finské vlády podstatně liší. To je také důvodem, proč Fennovoima potřebuje udělat do jara 2014 nové průzkumy ohledně vlivů zamýšlené stavby na životní prostředí a její bezpečnosti.

Zdroj:

http://www.hs.fi/talous/Fennovoima+luottaa+omistajiinsa/a1382040393873
http://www.hs.fi/talous/Fennovoima+toimitti+Stukille+voimalan+turvaselvitykset/a1381481389020
  1. Letní mini-camp 2014 v jižních Čechách

Jako aktivista, který se zúčastnil již několika aktivit Nuclear Heritage Network, si velmi cením Nuke News a vím, že není vůbec jednoduché, podobný projekt zachovat o bez větších finančních prostředků. Pro ty z Vás, kdo by chtěl tuto mezinárodní antiatomovu komunitu ještě vylepšit (např. Tím, že budete dělat některé nutné překlady) a chtěl by navázat osobní kontakty, bych chtěl nabídnout zorganizování pracovního a poznávacího kempu v blízkosti jihočeského města Kaplice, v blízkosti rakouských hranic. 5 až 10 lidem mohu nabídnout jednoduché ubytování a částečné stravování. Dopravu minimálně do Lince nebo Prahy si musíte zorganizovat sami, se zbytkem cesty do Kaplice bych Vám pomohl.

Termín: Jeden týden v červenci nebo srpnu 2014. Zájemci mohou psát do konce března 2014 na b.riepl@eduhi.at.

(http://sonneundfreiheit.eu bzw. http://slunceasvoboda.eu)

Organizující sdružení Sonne+Freiheit má zkušenosti a know-how v přeshraniční kooperaci se zájmem o přeshraniční antiatomový aktivismus, přičemž se snaží o integraci kulturních a obnovitelných energetických prvků.

  1. Nákladní loď s uranem kolidovala v Baltském moři s jachtou

18.října 2013 došlo před ostrovem Rujána ke kolizi ruské nákladní lodi „Michael Lomonosov“ s jachtou. Ruská nákladní loď ruské firmy Northern Shipping Company je známá svými transporty radioaktivního materiálu, a podle zpráv médií měla naložen o hexafluorid uranu UF6 (poznámka: označovaný v jaderném průmyslu jako “hex”, sloučenina používaná v procesu obohacování uranu) a urandioxid. Jachta byla při nárazu silně poničena, zatímco o škodách nákladní lodi zatím nejsou k dispozici žádné údaje. Se zřetelem na hexafluorid uranu, nacházející se na lodi, je velmi alarmující skutečnost, že tato substance při kontaktu s vodou tvoří nebezpečné kyselinu fluorovodíkovou.

Podle informací, zveřejněných antiatomovými aktivisty, měl být radioaktivní materiál převážen nákladním automobilem z Hamburku do továrny na obohacování uranu v Gronau.

Aktuální informace najdete na:

http://www.mzeise.net/uran/news/aktuell.php?tsnews4=archiv&dots=169
 1. Mezinárodní kancelář Nuclear Heritage Network v provozu

Od září 2013 je již v provozu dlouho avizovaná mezinárodní kancelář Nuclear Heritage Network. Kancelář je nyní obsazena pouze jednou týdně, a to ve středu do 14.00 do 16.00 hodin. V tuto dobu je kancelář k zastižení telefonicky na tel. Čísle: +49 3431 5894177, e-mailem office@nuclear-heritage.net, skypem (projekthaus.manndorf), přes jabber/XMPP (User: network.office, doména: jabber.ccc.de) nebo ji můžete osobně navštívit na adrese: D-04720 Döbeln, Am Bärental 6.

Úkolem mezinárodní kanceláře je podpora antiatomových aktivistů vytvářením kontaktů k ostatním skupinám, referentům a odborníkům k určitým tématickým oblastem. Kromě toho chceme podpořit a koordinovat výrobu (a šíření) vícejazyčných letáků k místním antiatomovým tématům. A chceme také pomáhat s organizací schůzek a setkání v rámci naší mezinárodní antiatomové komunity. Základním cílem je podpora antiatomového boje díky propojení a předávání informací a kontaktů.

Do konce roku se nám přihlásili již tři dobrovolníci, kteří budou v kanceláři během otvírací doby. Nedostanou za to žádný honorář a jsou proto činní také jinde. Od ledna 2014 budeme potřebovat další dobrovolníky pro zajištění dalšího provozu mezinárodní kanceláře. Prosíme obraťte se na nás, pokud máte zájem o podporu této antiatomové služby.

http://office.Nuclear-Heritage.NET

  1. Kanada: tekutý jaderný odpad by mohl ohrozit Niagaru

Tekutý vysoce obohacený uran z výzkumného reaktoru Chalk River v Kanadě by se na cestě do přepracovny v Jižní Karolíně mohl transportovat i po Niagáře, uvádí zpráva, která je učena pro plánovací výbor regionální rady (Niagara Regional Council) v listopadu 2013. Jaderný odpad by se mohl převážet kdykoli v období od roku 2013 do roku 2018 – tedy po dobu, po kterou je platné povolení Spojených států. Ve zprávě se dále uvádí, že kvůli obavám o bezpečnost transportu radioaktivních materiálů se nebude předem oznamovat, kdy k transportu dojde.

Ve zprávě plánovacího oddělení regionu se také píše, že je to poprvé, kdy se kanadské úřady snaží transportovat vysoce obohacený uran ve formě tekutého roztoku.

Zdroj:

http://www.wellandtribune.ca/2013/11/06/nuclear-waste-could-pass-through-niagara

 1. UK: Prodloužení provozu jaderné elektrárny Hartlepool o pět let

Podle zprávy agentury BBC ze dne 5.listopadu 2013 má zůstat jaderná elektrárna Hartlepool v provozu o pět let déle. Zařízení se mělo uzavřít v roce 2019, zůstane ale v provozu až do roku 2024, jak potvrdil i provozovatel elektrárny, firma EDF Energy. Firma kromě jiného sdělila, že v areálu elektrárny se má otevřít nové návštěvnické informační centrum.

Pokud víme, je to první prodloužení provozu britské jaderné elektrárny poté, co elektrárny Hinkley Ponit B a Hunterson v roce 2012 dostaly povolení k 7-letému prodloužení provozu (obě jaderné elektrárny do roku 2023). Původní termín pro odstavení jaderné elektrárny Hartlepool byl rok 2019. Zajímavé je, že elektrárna získala povolení pouze k 5-letému prodloužení provozu. Firma EDF v roce 2012 oznámila, že všechny její jaderné elektrárny AGR počítají s prodloužením provozu o 7 let ( až e Sizewell má dostat 20-leté prodloužení provozu).

Zdroj:

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-tees-24824816

 1. Podřadná technologie a špatná bezpečnostní kultura se nesmí z Ruska dostat do Finska

Finský provozovatel jaderných elektráren, firma Fennovoima, oznámila 3.září svůj záměr, koupit od ruské státní firmy Rosatom reaktor VVER-1200 (AES-2006). Obchod by měl stát zhruba 6,4 miliard euro a zahrnuje převedení 34%-ního podílu Fennovoimy Rosatomu. Korupční skandály kolem Rosatomu v posledních letech jasně ukázaly, že se nedá ruské společnosti věřit, že produkuje kvalitní vybavení pro jaderné elektrárny. V únoru 2012 byla například jedna ruská firma, náležící Rosatomu, obviněna, že prodávala podřadné vybavení pro jaderné elektrárny v Rusku i zahraničí.

Podle ruských expertů je technologie VVER dokonalosti velmi vzdálena: „Když dojde k nekontrolovatelným netěsnostem a únikům v primárním okruhu reaktoru VVER nebo když jiná chyba vede k tomu, že je přerušeno cirkulace vody, může tak dojít ke škodám v reaktorovém jádru, konečně s masivním únikem radioaktivních látek.“

„Je opravdu šokující, že se firma Fennovoima rozhodla, že pomůže Rosatomu při výstavbě ruské konstrukce ve Finsku a v Evropské unii. To je velmi nebezpečné a neakceptovatelné a mohlo by to vést k opakování fukušimské katastrofy uvnitř Evropy,“ uvádí ruská organizace Ecodefense ve svém tiskovém prohlášení.

Další informace:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/PR:Shoddy_nuclear_technology_and_poor_safety_culture_should_not_be_exported_from_Russia

 1. Jaderná elektrárna Hinkley Point: „Nejdražší jaderná elektrárna na světě“

Podle analýzy, která byla zveřejněna uznávanými společníky investiční banky Liberium Capital – Investmentbank, bude stavba nové jaderné elektrárny v Hinkley Point C v Somersetu, díky smlouvě, uzavřené mezi britskou vládou a firmou Electricite de France, nejdražší elektrárnou na světě, s nejdelší dobou výstavby. Pokračují s argumentací, že podpis britské vlády pod projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C za 16 miliard liber je „ekonomickým šílenstvím“ a může být pro spotřebitele velmi nákladným projektem. „Při zohlednění všech známých smluvních podmínek jsme ohromeni, že britská vláda zavázala spotřebitele a budoucí generace k tomu, aby nesly náklady způsobené tímto obchodem,“ stojí ve zprávě.

Další informace:

http://www.nonucleartrains.org.uk

  1. Zachraňte „Santa Mountain“ od těžby

Finští aktivisté zahájili novou online – kampaň proti plánovanému dolu Solku v západním Finsku na hranicích s Ruskem. Sokli má disponovat největšími finskými zásobami fosfátu, která obsahuje také velkou koncentraci radioaktivních rud. Důlní dílo se nachází v horní oblasti říčního systému Nuorttijoki. V blízkosti plánovaného dolu se nachází řeky Törmäoja a Yli – Nuortti a mýtiny Ainijärvi, které patří k chráněné oblasti v rámci systému Natura 2000. Sokli se nachází mezi národním parkem Urho Kekkonen a přírodním parkem Värriö v blízkosti hory Korvatunturi, „domovem Dědy Mráze“. Areál tak zahrnuje důležitou nedotčenou oblast Tuntsa a tři chráněné oblasti v rámci Natura 2000.

Hora Korvatunturi je nejznámějším domovem Dědy Mráze (finsky Joulupukki). Podle finského lidu je tato oblast místem tajné dílny Dědy Mráze, kde Gnomové vyrábí a pak i balí hračky a dárky pro děti k Vánocům.

Za těžbu je zodpovědná firma Yara International, jejímž majoritním vlastníkem je norský stát. Fosforová ruda v Sokli obsahuje desetkrát víc radioaktivních materiálů než uran, thorium a radium. V niobových rudách jsou tyto hodnoty dokonce 200krát vyšší. Firma Yara plánuje, že každoročně vytěží 4 – 10 tun fosforu, který chce pak používat k výrobě hnojiv. Existují však obavy ohledně hodnot radioaktivních látek takto vyrobených hnojiv. Plánované důlní dílo v Sokli má zabírat 4.000 až 6.000 hektarů půdy.

Další informace:

http://savesantamountain.com/2013/11/08/a-natural-disaster-being-prepared-in-eastern-lapland/
  1. UK: odpor proti dohodě k projektu Hinkley

V Bridgewateru (další město v plánované lokalitě pro stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C) zorganizovalo sdružení South-West Against Nuclear (SWAN) místní demonstraci proti podpisu smlouvy, který byl ohlášen Davidem Cameronem na stejný den, tedy na 21.října. Protest zahrnoval vyložení zvířecího hnoje před obchod firmy EDF v Bridgewateru a vyvěšení banneru s nápisem “NO MORE BULLSXXT – EDF TAKE OUR £££ AND DUMP WASTE ON US!” nad obchodem.

Muž v kostýmu krávy se obracel na nakupující, zatímco účastníci demonstrace vysypávali nákupní tašky plné hnoje na na plastovou fólii a blokovali tak vstup do obchodu. Dvě čínské společnosti podepsaly memorandum, je chtějí investovat do projektu, a kolovaly zprávy o tom, že se očekává, že tyto čínské firmy budou chtít investovat do projektu britské jaderné elektrárny společně 30-40%.

Na konci demonstrace aktivisté uklidili hnojivo a chodník před obchodem, aby pak hnojivo ekologicky zužitkovali. I přesto jim však policie hnojivo zabavila a zabalila ho do svého policejního auta s tvrzením, že může být použito jako důkaz poškození cizí věci.

Shlédněte video z akce:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8ZyDuhaAUng
  1. Radiation Free Lakeland: nová internetová strana

Jaderná energetika je živá noční můra. Radioaktivní kontaminace ovzduší, moře, půdy a spodní vody. Radioaktivní záření způsobuje rakovinu a jiné nemoci. Využívání jaderné energie způsobuje enormní zkázu pro nás i příští generace.

http://wildar4.wix.com/radiation-free-land
  1. Vykolejení vlaku s jaderným nákladem – Barrow, Cumbria

Podle zástupců jaderného průmyslu byly kontejnery na své cestě do Sellafieldu prázdné, když došlo 16.září 2013 k vykolejení vlaku. Kontejnery na cestě do Sellafieldu jsou většinou plné vyhořelého jaderného paliva, určeného k přepracování v této přepracovně, což dělá tyto odpady ještě nebezpečnějšími. Tyto kontejnery měly za sebou již dlouhou cestu. Pluly po moři z Japonska do Barrow a pitovaly s vysoce radioaktivním odpadem zase zpět – není jasné, kolikrát tuto trasu absolvovaly. Vysoce radioaktivní odpad (výsledek přepracování vyhořelého jaderného paliva na výrobu MOXu, který nikdo nechce) měl být pravděpodobně naplněn do kontejnerů a pak putovat po železnici zpátky. Nakonec měly naplněné radioaktivním materiálem plout zpět před Pacifik do Japonska, kde byly očekávány protesty proti jejich transportu.

Další informace:

http://mariannewildart.wordpress.com/2013/09/18/high-level-wastes-japan-and-derailed-trains/
  1. Konečné úložiště ve Skandinávii: zpráva poukazuje na nebezpečí, která ukazuje seismologie a paleo-seismologie

Teto léto zveřejnil švédský vědec Nils Axel Mörner svou zprávu „Petterns in seismology and palaeseismology, and their application in long-term hazard assesments – the Swedish case in view of nuclear waste management“, která poukazuje na to, že ve Skandinávii dochází k masivnímu podceňování tektonického nebezpečí pro konečné úložiště: k zemětřesení, tsunami a jiným událostem docházelo v minulosti daleko častěji, nšž předpokládají studie jaderného průmyslu. Zpráva tak nastoluje zásadní otázku vhodnosti skandinávských horninových formací pro dlouhodobé skladování nebezpečných odpadů. Zpráva by tak měla mít dopad na probíhající diskusi ve Finsku ohledně lokality Onkalo v souvislosti s plánovaným konečným úložištěm vyhořelého jaderného paliva.

„Seismické události se zaznamenávají pomocí přístrojů, historickým zmínek a viditelných kritérií v geologii a archeologii. Tato data formují modely událostí. Vycházejíc z těchto modelů můžeme odhadnout budoucí seismická rizika. Jaderný průmysl ve Švédsku a Dánsku tvrdí, že vysoce radioaktivní a nebezpečný odpad může být zcela bezpečně uložen na minimálně 100.000 let ve zdejším horninovém prostředí. Zdá se být velmi těžké, ba dokonce nemožné, odvodit takové tvrzení z krátkých časových období tvorby těchto modelů v seismologii (méně než 100 let) a paleoseismologie (asi 13.000 let). Všechny odhady budou zřejmě pozbývat smyslu, nebo budou dokonce zavádějící. V této situaci se musíme vymezit na sestavování optimistických odhadů.“

Celá zpráva viz:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Patterns_in_seismology_and_palaeoseismology,_and_their_application_in_long-term_hazard_assessments_-_the_Swedish_case_in_view_of_nuclear_waste_management

  1. Uskladnění nízko radioaktivních odpadů na skládce

V důsledku energetické práce na kampani organizace Radiation Free Lakeland uvedl poslanec pro Westmorland a Lonsdale v Cumbrii, Tim Farron, že četné indicie mluví pro to, aby byla udělena pokuta za zrušení omezujících předpisů, kterým se povolilo ukládání nízko radioaktivních odpadů na skládkách. Britská vláda poslala Euratomu přesný plán, popisující přeměnu skládky odpadů v Lillyhalli ve skladiště jaderného odpadu – s „kontrolovaným“ únikem radioaktivity do spodní vody.

Další informace:

http://mariannewildart.wordpress.com/2013/09/24/tim-farron-mp-powerful-evidence-to-pull-the-plug-on-radioactive-fly-tipping/

  1. Kampaň: „Zamezme podpoře EU pro jaderné elektrárny“

Nová petice proti státní podpoře pro jadernou energetiku byla spuštěna v září 2013 na internetové straně: www.my-voice.eu. Byl to velký úspěch – s více než 20.000 podpisy – musíme po celé Evropě nadále pokračovat až do dubna 2014 v mobilizaci veřejnosti.

Toto rozhodnutí o nových pravidlech státní podpory pro jadernou energii je zcela v rukou Evropské komise – potřebuje pouze nadpoloviční většinu hlasů a nevyžaduje zahrnutí členských států (Rada Evropské unie) nebo Evropského parlamentu, aby o nové směrnici rozhodla. Proto je velmi důležité, aby se mobilizovala veřejnost po celé Evropě. Naše šance nejsou vůbec špatné, protože problémy s projadernou křížovou výpravou způsobují další zdržení v Evropské komisi. Do dubna 2014 se o nové směrnici nerozhodne – top znamená, že má dost času na protesty. Zapojte se a šiřte tuto petici dál.

Prosím zvažte, co Vy a Vaše organizace v tomto směru může udělat. Přidejte se k nám a šiřte petici skrze Vaše kontakty, ve svých publikacích, časopisech, na facebooku atd.

  1. NE hlubinnému skladování vysoce radioaktivního odpadu. Špatná odpověď

Podle Nirexu (Nuclear Industry Radioactive Waste Executive) a po ukončení procesu „Managing Radioactive Safety“ se záporným hlasováním krajské sněmu v Cumbrii by již neměly být zahrnuty žádné další konzultace ohledně hlubinného skladování v Cumbrii. Namísto toho bylo oněch zmíněných 84 členů krajské sněmu Cumbria vyloučeno spolu se stovkami členů obecních zastupitelstev z tohoto „demokratického“ procesu, jejich převážná většina říká jasně NE hlubinnému skladování radioaktivních odpadů v Cumbrii. Britská vláda chce jednat pouze s několika málo naivními hlupáky z vedení městské rady okresů Allerdale a Copeland, kteří jako jedni z mála vyjádřili svůj souhlas s hlubinným úložištěm, zatímco silná většina, která projekt odmítá, má tak být umlčena.

Více informací:

http://mariannewildart.wordpress.com/2013/09/20/is-new-consultation-needed-the-big-debate/
  1. Projekt Pyhäjoki v ohlédnutí: s láskou a radostí

Artistic reflextion on nuclear influence“ byla transdisciplinární expedicí a produkční dílnou v Pyhäjoki v severním Finsku, a to v období od 1. do 11.srpna 2013. Šestá jaderná elektrárna v zemi má být postavena v Pyhäjoki. Účastníci této akce sem zapojili různé druhy svého angažmá, od prototypových akcí až po experimenty. Sahaly od děkovací tabule pro ty, kteří nechtějí zaprodat svou zemi jadernému průmyslu až do návrh „Energetického sportovního dne“. Byla sehrána pohádková hra, nalovalo se na zdi, to vše se zapojením místní omladiny. Byl sestaven karaoke – playlist, konal se workshop s měřením radioaktivity pomocí Geigerova přístroje. Díky této akci vznikly nové kontakty, prohloubilo se přátelství a dosavadní spolupráce, zůstaly hezké vzpomínky na setkávání s místními lidmi.

Lidé z projektu Case Pyhäjoki zorganizují následné aktivity, které budou méně či více v souvislosti s projektem plánované stavby nové jaderné elektrárny v této lokalitě. Projekt je zdokumentován v blogu. Informace o následujících aktivitách najdete také zde a pokud možno i v následujícím vydání Nuke News.

Další informace:

http://casepyhajoki.info/en/ilon-ja-rakkauden-kautta/

	25. Čína posuzuje Sellafield – a šrotuje staré elektrárny doma

Představte si svět, ve kterém utlačovaní čínští obyvatelé demonstrují v ulicích proti využívání jaderné energie – zatímco údajně volní obyvatelé Británie jsou vybízeni britskou vládou, aby se podřídili další jaderné konzultaci s cílem skladovat horký jaderný odpad v „děravém geologickém podloži“. Představte si svět, kde represivní režim bere na vědomí veřejné mínění a inkasuje plány na nové jaderné elektrárny, zatímco se údajně demokratická vláda pokouší obejít veřejné mínění tak, že jedná pouze s několika málo naivními lidmi z několika málo městských rad. Zní to pomateně? Je to pomatené. A právě se to děje...

http://mariannewildart.wordpress.com/2013/09/30/china-eyes-up-sellafield-while-scrapping-nuclear-plans-at-home/
  1. Aktivisté blokují transport uranu v jižní Francii

12.září 2013 blokovalo asi 30 aktivistů sdružení Stop Uranium v blízkosti Narbonne, na jihu Francie, nákladní automobil, který převážel uran- tetrafluorid. Blokáda vozu trvala celkem hodinu. Během této blokády byly změřeny hodnoty radioaktivního záření: v metrové vzdálenosti od vozu byla naměřena hodnota 50krát vyšší než běžná úroveň radioaktivity v prostředí.

Nákladní automobil jel z Comurhex Malvesi, zařízení, patřící firmě Areva, kde se uran po svém příjezdu do Francie poprvé zpracovává. Více než čtvrtina uranu, který se používá na celém světě, se zpracovává právě zde. Cílem blokádní akce bylo poukázat na nebezpečí, které skýtá zpracování uranu a přeprava radioaktivních materiálů. Tři až pět nákladních automobilů opouští každý den areál zařízení a převáží uran – tetrafluorid dál.

Obrázky z akce:

http://groupes.sortirdunucleaire.org/blocage-camion-tetrafluorure
  1. Řekni NE projektu těžby uranu v Nuvavutu

Firma Areva touží po půdě v Nunavutu na severu Kanady, kde chce zřídit doly pro těžbu uranu. Aby si firma otevřela cestu k těžbě uranové rudy, ohrozila by toto teritorium, které je již tak ohroženo klimatickými změnami. Následky by byly katastrofální pro místní původní obyvatele, pro jejich životní styl. Iniciovali jsme petici (v angličtině a francoužštině), která požaduje od francouzského ministra, aby projekt přerušil.

http://groupes.sortirdunucleaire.org/Petition-nunavut-en
  1. Osud jaderné elektrárny Visaginas je stále nerozhodnutý, protože politici ignorují výsledky referenda

I přes výsledek referenda z října 2012, ve kterém se lidé vyjádřili proti stavbě nové jaderné elektrárny v Litvě, se snaží místní politici v tomto projektu nadále pokračovat. Litevská vláda podle místních médií v brzké době o dalším osudu jaderné elektrárny Visaginas rozhodne. Byly také oznámeny plány na společnou pozici tři Baltských států v souvislosti s projektem. Dosud byli lotyští a estonští politici k litevskému projektu spíše zdrženliví.

Další informace:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Visaginas_NPP_fate_%22undecided%22,_as_politicians_ignore_the_decision_of_the_referendum

  1. Represe proti ekologickým skupinám v Rusku

Protože západní média přestala informovat o represích proti ruským ekologickým skupinám (kromě zatčeného aktivisty Greenpeace), chtěl bych zde shrnout nejnovější informace ohledně těchto represí. Můžete je klidně šířit dál. Případ aktivisty Greenpeace se těšil velké pozornosti v Rusku, a vládní média zde šířila řadu nesmyslných informací, aby tak ujistila, že Rusové nenávidí ekologické aktivisty všeho druhu.

Škaredá věc se stala na jiho Ruska, ve městě Krasnodar v blízkosti následujících Olympijských her 2014. Míástní policie se pokusila společně s FSB (bývalé KGB) zajistit ekologického aktivistu Rudomakha. Přišli ke kanceláři místní ekologické organizace a hrozili, že zaútočí, protože si mysleli, že aktivista je uvnitř kanceláře. On ale opustil kancelář již dříve. Policie nepodala vysvětlení, ale místní lidé říkají, že se jednalo o olympiádu. Rudomakha vynaložil mnoho času a energie, aby zabránil ničení místní krajiny a kritizoval také přípravy Olympijských her. Naštěstí nebyl aktivista zatím zadržen.

Další informace:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Update_on_repression_against_environmental_groups_in_Russia
  1. Rozhodnutí ve Spojeném království se blíží

Ve zprávě o pevných výkupních cenách, i přes rok trvající jednání, se tvrdí, že rozhodnutí stojí přímo před námi. A briská média spekulují o ceně ve výši 93 liber za megawatthodinu – to je víc než dvojnásobek stávající ceny elektřiny na trhu. Vláda je rozhodnuta, že ochrání ovečky průmyslových velikánů zvýšením energetické chudoby s důsledku své represivní politiky.

Vypadá to, jako by společnost „China General Nuclear Power Group“ měla být investičním partnerem EdF a jako by získala část podílů, které požadovala. Pak se koaliční vládě povede předat částečnou kontrolu nad nebezpečnou technologií na britském území tomuto nejautoritativnějšímu státu světa.

Další informace:

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Decisions_move_closer_in_the_UK
  1. Akce následujících měsíců

Výtah – sdělte nám informace o akcích pro další vydání Nuke News.

Další akce najdete na: http://upcoming.nuclear-heritage.net

24.10.13-23.03.14: Výstava "Dlouhá doba a konečná úložiště" v Muzeu
          Allerheiligen, Klosterstr. 16, v Schaffhausen (CH)
10.12.13 17.30 Uhr: Oslava 30 let angažmá organizace
          "Communities Against a Radioactive Environment" a
          premiéra krátkého dokumentárního filmu o "Tri-Valley
          CAREs" ve veřejné knihovně, Community
          Rooms A&B, 1188 S. Livermore Ave., v Livermore
          (USA)
12.12.2013:    Global Action Day Against Nuclear Power 2013
12.12.13 12 Uhr:  MKG Seminář: "SSM and Nuclear Waste Council - in
          the completion phase" ve Stockholmu (S)
2014:       Pravděpodobný transport
          vysoce radioaktivního odpadu ze Sellafieldi (UK)
          a středně radioaktivního odpadu z La Hague
          (F) do Gorlebenu a protesty
2014:       Transport radioaktivního odpadu do Ahausu -
          Status: "odložen"
06.02.14-07.02.14: Dlouhodobý výkon technických bariérových systémů
          (PEBS) v BGR v Hannoveru
08.03.14:     Akce k výročí havárie ve Fukušimě na trojmezí zemí
          (CH, D, F)
08.03.14:     Fukušimská demonstrace v Jülichu
09.03.14 um 14 Uhr:Fessenheim- lidský řetěz v "vallée du Rhône" (F)
09.03.14 um 14 Uhr:Vzpomínka na fukušimskou havárii
          Mezinárodní akce v Oberrhein
08.04.14-10.04.14: Symposium k "Recycling of metals arising from
          operation and decommissioning of nuclear
          facilities" v Studsvik u Nyköpingsu (S)
26.04.14:     Ekologický festival "Za budoucnost po Černobylu
          a Fukušimě"
29.04.14:     Evropské Anti-Atomové fórum v Praze (CZ)
03.05.14-08.05.14: Jaderné fórum německého jaderného průmyslu ve
          Frankfurtu/Main
11.05.14-15.05.14: "European Nuclear Conference" v Marseille (F)
Sommer 2014:    Pochod za bezjadernou budoucnost z Miami
          k Y-12 jadernému zařízení v Oakridge (USA)
22.08.14-24.08.14: Solární festival v Peckwitz
01.01.15-30.04.15: (očekávané) slyšení soudu pro životní prostředí k
          žádosti SKB o stavbu konečného úložiště jaderných odpadů
          KBS3 u Krajského soudu v Nacka (S)

http://www.allerheiligen.ch/images/PDF/Langzeit%20und%20Endlager_Flyer.pdf
http://www.trivalleycares.org/new/party%20flyer-2.jpeg
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Global_Action_Day_Against_Nuclear_Power_2013
http://www.nonuclear.se/en/kalender/mkg20131212stockholm
http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Gorleben_Castor_Resistance_in_Germany_2014
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Nuclear_Waste_Transport_to_Ahaus
http://www.pebs-eu.de/PEBS/EN/Pebs-Final-Conference/PEBS_final_conference_node_en.html;jsessionid=EF1A95844F8E4E013BCB14F2A5E66F59.1_cid284#link4
http://wp.chainehumaine.eu/
http://www.nonuclear.se/en/kalender/20140408-10studsvik
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/European_Anti_Nuclear_Forum_2014
http://www.euronuclear.org/events/enc/enc2014/index.htm
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Walk_For_A_Nuclear_Free_Future_2011-2015/Miami-Y12_Nuclear_Facility_Oakridge
http://ag-schacht-konrad.de/index.php?option=com_content&task=view&id=769&Itemid=189
http://www.nonuclear.se/en/kalender/kbshuvudforhandling2012
 1. Co jsou Nuke News?
NukeNews je vícejazyčný newsletterový systém Nuclear Heritage Network, který má odrážet aktivity, témata a činnosti aktivistických skupin, propojených naší mezinárodní komunitou. Zprávy píšou a překládají antiatomoví aktivisté – navíc vedle své běžné činnosti. Za tuto práci není nikdo placený, protože bychom chtěli, aby zdroje v boji proti jaderné energii jako tento informační systém byly nezávislé. Newsletter má informovat jak aktivisty, tak zájemce z řad veřejnosti.

I Vaše příspěvky do dalšího vydání NukeNews jsou vítány. Pošlete nám e-mail na: news @ NukeNews.nuclear-heritage.net. Mělo by se jednat o krátký text v anglickém jazyce, ne delší než jeden odstavec, včetně nadpisu a odkazu na internetovou stránku s detailnějšími informacemi.
Uzávěrka příspěvků pro dvanácté vydání NukeNews je 5.leden 2014.

Více informací o NukeNews najdete na:
http://NukeNews.Nuclear-Heritage.NET
Pavel 15.12. 2013

Související příspěvky

 • No related posts found
demonstrace-traktory

Německo: 40-ileté

Archiv v Gorlebenu plánuje ve spolupráci s Institutem pro didaktiku ...

index

Německo: Ten, kdo b

Proces hledání místa pro trvalé úložiště vysoce radioaktivních odpadů z ...

pozar-radioaktivita

Požár v jihokorejs

Ve výzkumném centru pro jadernou energii v Jižní Koreji došlo ...

uheelna elektrarna

Španělsko chce do

Španělsko chce definitivně odstavit své poslední jaderné reaktory a uhelné ...

demonstrace-traktory

Německo: Antiatomov

Stovky lidí demonstrovaly v antiatomovou kolonou vozů a traktorů proti ...

Jaderny transport do JE Temelín

Protesty v Německu:

[caption id="attachment_5732" align="alignnone" width="300" caption="Jaderny transport do JE Temelín"][/caption] Kontroverzní jaderný ...

15_09_14_12_20_je_temelin

Jižní Afrika zasta

Jižní Afrika oznámila, že nebude stavět ruské jaderné elektrárny. Ruský ...

Rudi

Horní Rakousko prot

Horní Rakousko – Zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober ...

Schweiz-AKWs

Švýcarský student

Pro svou samostatnou dlouhodobou práci si švýcarský student zvolit opravdu ...

Isar-Nemecko

Německo: Jaderné e

Některé jaderné elektrárny snižují výkon, protože teplota v řekách je ...

jaderne bloky+znak

Dostavba jádra má

Nejen v Česku se protahují přípravy na dostavbu jaderných bloků. ...

Fessenheim-Francie

Problémy francouzsk

Uvedení nové francouzské jaderné elektrárny Flamanville do provozu se zpožďuje ...

Rudi

Evropský soudní dv

Velká nevole odpůrců jádra: Rakouská žaloba proti státním příspěvkům Velké Británie ...

Fessenheim-Francie

Odstavení jaderné

Francouzská energetická firma EdF měla původně v plánu svou starou ...

cattenom3

Američtí vědci po

Vědci americké univerzity Carnegie Melon Pittsburgh očekávají, že i v ...

Dron Greenpeace

Greenpeace nasměrov

Tato akce měla podle Greenpeace poukázat na extrémní zranitelnost budov ...

Kinder-aus-Tschernobyl-in-Hannover

Černobylské děti

Ca. 500 chlapců a dívek z blízkého okolí havarované jaderné ...

Endlager-Deutschland

Finsko: První kone

Helsinki – V mnoha zemích se od jaderné energetiky odstupuje. ...

energetika

NEC konference: Jade

Horní Rakousko / Praha – Jaderný odpad. Nikdo ho nechce, ...

jaderne palivo

Stovky jaderných tr

Německá spolková vláda informuje: od roku 2011 bylo v německých ...

Fessenheim-Francie

Francie: Dva roky od

Ve francouzské jaderné elektrárně Fessenheim se má v pátek po ...

Paks

Žaloba proti jadern

Lucembursko – Před dvěma týdny podalo Rakousko svou žalobu proti ...

radioaktive-fasser

Německé město Han

Hanau – Německé město Hanau (ve spolkové zemi Hessensko) se ...

jaderne palivo2

Defektní palivové

Brunsbüttel / Kiel (dpa) – 13 defektních palivových tyčí z ...

Endlager-Deutschland

Německo: Bund Natur

Podle bavorského spolku Bund Naturschutz (BN) je ohrožena bezpečnost jaderných ...

Asse-sklad

Německo požaduje v

Waldshut – Německá spolková vláda požaduje od sousedního Švýcarska vstřícnost ...

Paks

Rakousko podá žalo

Rakouská ministryně Köstinger chce proti rozšiřování maďarské jaderné elektrárny postupovat ...

Isar-Nemecko

Německo: jaderná e

Po téměř 34 let provozu zastavuje blok B německé jaderné ...

radioaktive-fasser

Německo: Dozorný

Berlín – Šéf Dozorného úřadu pro hledání jaderného úložiště varoval ...

Endlager-Deutschland

Německo: Úložišt

Rozruch v Sieku u Hamburku: Obec s 2.000 obyvateli by ...

e-mail:
  Tel., Fax: +420 386 350 507
  E-mail: oizp@oizp.cz
  RSS 2.0
  OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.
  Kubatova 6
  370 04 České Budějovice, CZ