Rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové skoncovat s jadernou energetikou povede k zániku desítek tisíc pracovních míst. Ztráty a pád hodnoty akcií zaznamenávají nejen koncerny E. ON a RWE, ale i francouzská Areva.
PAŘÍŽ/PRAHA Německé rozhodnutí skoncovat s jadernou energetikou připraví o práci nejen tisíce zaměstnanců uzavřených elektráren. Své aktivity v Německu zredukuje také francouzská Areva.
Francouzský dodavatel jaderných zařízení a paliva, který se mimo jiné uchází o dostavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně, zruší v Německu až 1500 pracovních pozic, tedy jednu čtvrtinu celkového počtu.
Jak uvedl generální ředitel Arevy Luc Oursel, propouštění přímo souvisí s německým rozhodnutím ukončit v reakci na havárii v japonské Fukušimě provoz jaderných elektráren.
Zbylá pracovní místa může zachránit aspoň záměr německé vlády podporovat export jaderných technologií do zahraničí. Jak v září uvedl deník Financial Times Deutschland, vláda kancléřky Merkelové poskytne exportní úvěr na stavbu třetího bloku brazilské jaderné elektrárny Angra. Na zakázce se mají z velké části podílet právě německé závody Arevy.
Další pracovní místa však mohou zaniknout i jinde než v Německu. Francouzské odborové svazy oznámily, že Areva propustí také 1200 lidí ve své domovské zemi. Ministr průmyslu a energetiky Eric Besson jakékoli snižování stavu zaměstnanců ve Francii popřel. „Areva má před sebou stále skvělou budoucnost,“ dodal ministr.
Vedení francouzského koncernu přiznalo, že letošní hospodaření Arevy skončí s provozní ztrátou 1,4 až 1,6 miliardy eur. Podnik proto o třetinu omezí plánované investice. Na neurčito odkládá výstavbu závodu na obohacování uranu v americkém státě Idaho i plánované rozšíření tří závodů na výrobu a přepracování použitého jaderného paliva ve Francii. Kromě německého rozhodnutí ukončit provoz jaderných bloků táhne Arevu do ztráty také výstavba prvního moderního reaktoru EPR ve finské elektrárně Olkiluoto.