Evropská komise chce dát ČR k soudu kvůli diskriminaci solárníků Jediný, kdo nyní připojuje malé solární zdroje, je firma PRE
Pokud nepřestanete diskriminovat solárníky, skončíte u Evropského soudu. S touto hrozbou přichází Evropská komise, která Česku a Francii vyčítá, že jejich praktiky připojování obnovitelných zdrojů energie k distribuční síti jsou netransparentní. Na zjednání nápravy má stát čas do konce ledna.
Směrnici o energii z obnovitelných zdrojů měly Česko a Francie implementovat už před rokem. To se však nestalo. „Oba členské státy nezavedly transparentní a jasné správní postupy, aby zajistily připojení energie z obnovitelných zdrojů k distribuční síti,“ stojí ve zprávě Evropské komise (EK).
Od března platí stop stav Komise poukazuje hlavně na takzvaný stop stav, který tuzemský provozovatel přenosové soustavy ČEPS zavedl loni v březnu po dohodě s distributory elektřiny, čímž zamezil výrobcům solární energie přístup do sítě.
Stop-stav byl vyhlášen na jaře minulého roku poté, co distribuční společnosti zjistily, že se v Česku plánuje výstavba solárních elektráren o výkonu více než 6000 MW. Od té doby nicméně česká legislativa prošla mnoha změnami a boom slunečních zdrojů obdobný tomu z minulého roku již nehrozí.
Dotovaná výkupní cena, která je v současné době oproti tržní ceně zhruba trojnásobná, je totiž nově určená pouze pro zdroje s výkonem do 30 kW umístěné na střechách či stěnách budov.
Výstavba větších zdrojů, které by tedy mohly síť ohrožovat, v Česku podle odborníků nyní nehrozí.
Distribuční společnosti ale tvrdí, že stop stav již netrvá a že všechny žádosti na připojení již dva měsíce vyřizují individuálně.
„Jelikož stop stav nemá právní oporu v české legislativě, tak jako takový neplatí,“ říká mluvčí E. ON Vladimír Vácha.
Posuzujeme, ale nepřipojujeme Přesto většina distribučních společností všechny žádosti zamítá. Jak ČEZ, tak i E. ON, které jsou zavaleny desítkami žádostí na připojení malých střešních fotovoltaik do třiceti kilowattů, zatím ani v jednom případě neudělily povolení o připojení k síti.
Pouze společnost Pražská energetika začala žádosti v Praze povolovat. Provozovatelé distribučních soustav tvrdí, že by rádi začali povolení zase vydávat, nicméně jim v tom brání takzvaný bilanční limit, na kterém se smluvně domluvili s ČEPS. Ten je údajně do konce roku 2011 vyčerpaný.
„Doposud předložené žádosti o připojení byly zamítnuty právě z důvodu zmiňovaného uplatnění omezení v podobě bilančního limitu elektrizační soustavy. Hodnota tohoto limitu se u jednotlivých provozovatelů distribučních sítí liší, a proto je možné, že některý provozovatel žádosti o připojení vyřizuje kladně,“ uvádí mluvčí ČEZ Martin Schreier.
ČEPS slibuje, že pro příští rok bilanční limit navýší a podle mluvčí Zuzany Dvořákové budou výsledky k dispozici na začátku příštího roku. Ani zvýšení limitu však stále nezaručuje, že všechny žádosti o povolení budou od příštího roku schvalovány.
„Je potřeba upozornit, že ten limit není nekonečný. Není to tak, že ČEPS uvolní kapacitu a pak se uvolní další kapacita. To souvisí s budováním další infrastruktury,“ říká Vácha. Podle prezidenta České průmyslové fotovoltaické asociace Aleše Spáčila je ale vytváření bilančního limitu netransparentní a zapojování malých zdrojů do třiceti kilowattů nemůže ohrozit distribuční soustavu. „Když vám ČEPS řekne, že je limit překročen, tak nemáte možnost si to jakkoliv ověřit. Vždy, když se něco tají, je to podezřelé,“ míní Spáčil.
Nevíme, kdy zákon dokončíme Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) tvrdí, že má situaci pod kontrolou a že výtky, které od EK dostalo, řeší novela Zákona o podporovaných zdrojích. Ta je již v legislativním procesu.
„České republice je vytýkána pozdní implementace směrnice jako celku a problematika připojování je jen jednou z jejích oblastí,“ říká mluvčí MPO Pavel Vlček a dodává: „Již současným zákonem o obnovitelných zdrojích je zajištěn přednostní přístup do elektrizační soustavy dodavatelům energie z obnovitelných zdrojů, pokud plní technické podmínky pro připojení. Neela Winkelmann-Heyrovská z Platformy pro obnovitelné zdroje energie, která stížnost EK podala, ale tvrdí, že kdyby bylo na české straně vše v pořádku, nedávala by EK státu dvouměsíční ultimátum na implementaci evropské směrnice. „Evropská komise o naší stížnosti jedná s českou stranou, a jelikož ji neuspokojila odpověď v prvním kole, postoupila k dalšímu, mnohem závažnějšímu kroku,“ říká Winkelmann-Heyrovská.
Není zatím jasné, zda novela zákona o podporovaných zdrojích stihne do konce ledna vstoupit v platnost a Česku se podaří vyhnout soudnímu sporu s EK. „Kdy bude dokončen legislativní proces, není možné předjímat, ale samozřejmě bychom byli rádi, aby to bylo co nejdříve,“ uvádí Vlček.
Zdroj: Hospodářské noviny