Současná situace na energetickém trhu je velmi turbulentní. Z výstavby Temelína se tak může stát velmi riskantní projekt. I proto nejvyšší manažeři elektrárenské firmy ČEZ vyjednávají se státem, aby část možných rizik vzal na sebe, respektive aby byl nějakým způsobem zainteresovaný na výstavbě dvou nových bloků v Temelíně. “Ano, rokujeme s vládou o formě podpory, kterou by se stát mohl podílet na výstavbě nových jaderných zdrojů,” konstatoval vysoký manažer ČEZ. V nejbližších týdnech má dokonce vzniknout rada vlády, která se bude touto problematikou zabývat.
ČEZ argumentuje krom jiného tím, že se ve světě v současnosti nestaví žádná nová jaderná elektrárna, která by byla plně vystavena tržnímu riziku. Třeba Velká Británie připravuje reformu energetické politiky, ve které se počítá s tím, že stát bude garantovat výkupní fixní cenu elektřiny tak, aby byla zajištěna návratnost investice do výstavby nové jaderné elektrárny. “Vyšší angažovanost státu v projektu dostavby Temelína ale v žádném případě neznamená dopad na erární rozpočet, stejně tak neovlivní ani výplatu dividend,” konstatoval zdroj.
Jeho slova potvrdil i mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. “Aktuálně se zamýšlíme nad způsoby pokrytí všech rizik spojených s takto velkým projektem. ČEZ má dostatek vlastních prostředků na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, přesto je třeba rizika analyzovat,” upozornil.
Mluvčí upozornil, že firma analyzuje stav ve světě, kdy aktuálně ve všech vyspělých státech, jako je USA, France, Finsko či Velká Británie, existuje určitá forma záruk ze strany státu a stavbu jaderné elektrárny financuje více investorů. “I násobně větší francouzská EdF staví Flamanville s Enelem. V následujícím roce bude toto tématem širších diskuzí, především s naším majoritním vlastníkem, tedy státem,” dodal Kříž.