Na přípravu své veřejné obhajoby měl Martin Kocourek a jeho tým šest dní. Ani to ale nestačilo, aby věrohodně vysvětlil, odkud se vzalo 16 milionů, jež v roce 2008 přistály na účtu jeho matky Jindřišky. Ba co víc – to, jak vystupoval při včerejší, dlouho očekávané tiskové konferenci, jeho problém završilo.
Viditelně nervózní ministr průmyslu často nedokázal několik desítek vteřin reagovat na v podstatě prosté novinářské dotazy. Zadrhával se, nechával si opakovat otázky, grimasami jako by dával najevo, že neví co říct. Jediná jasná informace, která z dvaceti minut vzešla, byla, že v roce 2008 kvůli rozvodu zatajil peníze před svou exmanželkou. Právníci, které pak oslovily HN, potvrdili, že se tak veřejně přiznal k podvodu.
A ten jej stál nakonec i místo ve vládě. Premiér totiž prohlásil, že se podle něj sice bývalý šéf dozorčí rady ČEZ nedopustil korupce, ale že způsob, jak řešil rozchod se svou ženou, byl „nešťastný“.
Oficiálně tedy šestý ministr Nečasovy vlády, který za rok a půl jejího trvání skončil, odchází kvůli rodinným problémům. Nikoli kvůli tomu, že neumí vysvětlit, odkud pochází oněch 16 milionů.
Milionový podnikatel V tom přitom pořád ještě není jasno. Kocourek tvrdí, že šlo o jeho a matčiny úspory, dědictví, mimosoudní vyrovnání po těžké havárii a také výdělky z podnikání. Taková měla být struktura 16 milionů, které se v roce 2008 přes investiční společnost Key Investments, opředenou řadou skandálů, a americkou firmu Eton Ventures objevily na účtu Jindřišky Kocourkové.
Z toho, co končící ministr řekl, vyplývá, že si podnikáním a šetřením přišel na bezmála deset milionů. Z živnostenského rejstříku ale vyplývá, že podnikat začal až relativně krátce před spornou transakcí – v roce 2006. Do té doby se živil buď jako poslanec, nebo jako emisar ODS v dozorčích radách firem s vlivem státu – v Unipetrolu a v 90. letech v České spořitelně. Jsou to sice lukrativní místa, ale ne milionářská.
V říjnu 2006 pak nastoupil do dozorčí rady energetického koncernu ČEZ a od ledna 2007 ji přes tři roky vedl. Minul tak ale dobu, kdy si členové dozorčí rady mohli výhodně nakupovat akcie státního podniku, na čemž Kocourkovi předchůdci vydělali miliony korun. On se musel spokojit „jen“ s měsíčním platem 105 tisíc, služebním autem a výhodným pojištěním.
„Doklady ukážu patřičným úřadům,“ odbíjel včera Kocourek dotazy novinářů, aby předložil podrobné účty toho, odkud peníze získal. Zase ten Roman Kocourek byl přitom dosud jedním z posledních vrcholných politiků ODS, na jejichž jméně ještě neulpěl žádný velký skandál.
Ostatně i jeho jmenování do kabinetu bylo překvapením, Petr Nečas ho vybral kvůli nedostatku ekonomických expertů v ODS a také jako určitý naschvál vůči odbojné pražské buňce strany. K ní sice Kocourek patří, ale nemá v ní žádný vliv.
Jeho pád však nepřichází zčistajasna. Pár týdnů předtím skončil na postu generálního ředitele ČEZ Martin Roman. V zápětí vyšlo najevo, že si zřejmě uchoval vliv v plzeňské Škodovce, která získala od státního podniku pod jeho vedením mnohamiliardové zakázky. A velkou část doby, co ČEZ Roman vedl a stát o jeho „dvojroli“ oficiálně nic nevěděl, byl Kocourek hlavním zástupcem vlády ve firmě.
Zdroj: HN