Premiér Nečas prý prohlásil před kolegy z vedení ODS, že se současným managementem ČEZu by se Temelín dostavět nepodařilo. Odhlédněme od toho, že Daniel Beneš, který Romana v čele ČEZ vystřídal, nepředstavuje změnu, ale kontinuitu, a to negativním smyslu.
Temelínský projekt čelí problémům, na které management firmy nestačí.
Širší politický a ekonomický kontext, v němž se česká jaderná energetika nyní ocitá, se rychle zhoršuje. Maniakální vize šesti nových jaderných reaktorů do roku 2050, hodná doktora Strangelove ze známého Kubrickova filmu, zůstane naštěstí právě jen vizí. Otázka zní, jak zda vůbec dokáže ČEZ postavit dva nové reaktory do roku 2025.
Elektřina ze dvou plánovaných reaktorů je určena na export; pohánět v Čechách elektromobily rozhodně nebude. Více než polovina českého exportu elektřiny v současnosti směřuje do Německa a Rakouska. To se nyní podle českého premiéra, prezidenta a ředitele ČEZ pravděpodobně změní – ti všichni v uplynulých týdnech varovali, že tyto tradiční exportní trhy jsou nyní, po německém rozhodnutí opustit jadernou energii, ohroženy. Český jaderný establishment předpokládá, že Německo a Rakousko mohou přestat dovážet českou elektřinu z jádra. Je to rozumný předpoklad.
Rovněž existují důvody pochybovat o tvrzení ČEZu, kapitálovou investici v Temelíně bude schopen financovat z vlastních zdrojů (klesající ceny elektřiny, náročnější a nákladnější bezpečnostní požadavky atd.). Můžeme se s vysokou mírou jistoty spolehnout, že ČEZ bude muset požádat stát, aby garantoval bankovní úvěr na stavbu nových reaktorů, zejména budou-li z politických důvodů odmítnuti levnější ruští dodavatelé ve prospěch dražších amerických a francouzských.
Podle českých zákonů musí garanci takového objemu schválit Poslanecká sněmovna. A EU má pravomoc takovou garanci zablokovat na základě toho, že se jedná o státní pomoc.
Vzhledem ke zhoršujícím se politickým a ekonomickým podmínkám by nebylo nerozumné očekávat od ministra financí jakožto vykonavatele práv majoritního akcionáře ČEZ, aby vyzval kolegy ve vládě, zejména ministra průmyslu Martina Kocourka, aby vysvětlili, proč by se měli čeští daňoví poplatníci zaručovat za výstavbu nových jaderných reaktorů v Temelíně.
A nebylo by nerozumné očekávat od českých občanů, bez ohledu na jejich střízlivý pohled na rizika jaderné energie, aby žádali po vládě vysvětlení, zda má vůbec smysl se do tohoto projektu pouštět – je totiž pravděpodobné, že pokud projekt zkrachuje, účty budou platit oni.
Zdroj:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/james-de-candole.php?itemid=14276