Německé rozhodnutí o postupném odstavení jaderných bloků do roku 2022 ještě nemusí být definitivní.
Spolková agentura pro životní prostředí, sloužící jako poradní orgán německé vlády, zveřejnila studii, podle které lze provoz zbývajících devíti jaderných elektráren ukončit již v roce 2017.
Rychlé schválení konce provozu jaderných bloků by podle agentury podnítilo další vlnu investic do zelených energií a také do paroplynových elektráren, které mají schopnost vykrývat kolísání výkonu větrných parků. Schvalovací proces i výstavbu takových zdrojů lze do šesti let stihnout. Naopak s výstavbou dalších uhelných elektráren -kromě těch již rozestavěných – autoři studie nepočítají.
Agentura přiznává, že urychlený odklon od jaderné energie vyvolá další růst cen elektřiny. Tržní cena elektřiny na německém trhu by se zvýšila o víc než deset procent. „Zároveň však odstraníme rizika související s provozem jaderných elektráren, což nám uvedený nárůst ceny více než vynahradí,“ dodávají autoři studie. Podle analytika finanční skupiny Generali PPF Petra Nováka je uvedený odhad zdražení elektřiny reálný.
Studie se též snaží vyvrátit dojem, že Německo by se odstavením osmi jaderných bloků stalo závislým na dovozu. Za nárůstem dovozu v posledních třech měsících je prý nižší cena proudu v okolních zemích, nikoliv nedostatečný výkon německých elektráren. Zatímco Němci jsou ve svém názoru na „zaříznutí“ jaderné energie téměř jednotní, nesouhlasné komentáře přicházejí ze zahraničí.