[* http://oizp.cz/wp-content/uploads/listina21.jpg .(listina2.jpg) *]:http://oizp.cz/wp-content/uploads/listina21.jpg
Zástupci občanských sdružení předají dnes v Praze u příležitosti prezentace závěrů tzv. Pačesovy komise premiérovi Mirku Topolánkovi symbolický dárek – kravatu s motivy sudů s radioaktivním odpadem. Reagují tak na vystoupení premiéra při zveřejnění předběžných výsledků této komise, kde se pyšnil kravatou s vyobrazením jaderného reaktoru.
„Premiér Topolánek na tuzemských i zahraničních fórech nešetří superlativy na jadernou energetiku. Prohlášení, že jaderné elektrárny sníží cenu elektřiny, považujeme z jeho strany za populistické prohlášení, které není podloženo žádnými hodnověrnými daty. Pan premiér se také domnívá, že jaderná energie je bezpečným a čistým zdrojem. Motiv radioaktivního odpadu na kravatě by měl panu premiérovi připomenout, že tomu tak není“, řekla Monika Machová – Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.
Dnes byly v Praze na odborné konferenci prezentovány závěry práce tzv. Pačesovy komise (nezávislé odborné komise – NEK), která hodnotila dlouhodobé energetické potřeby České republiky. Závěrem práce komise jsou doporučení, jakými by se vláda České republiky měla řídit při schvalování energetické politiky České republiky v dlouhodobém časovém horizontu (do roku 2050). Zástupci občanských sdružení měli možnost zprávu NEK prostudovat a zúčastnili se také dnešní odborné konference. I když se občanská sdružení shodují v tom, že vypracování takového uceleného materiálu je přínosné, na druhé straně poukazují na některé jeho nedostatky:
-
Výchozím bodem celého materiálu by měl být širší pohled na problematiku energetické politiky, v celém materiálu by měl být mnohem větší důraz kladen na nutnost snižovat spotřebu energie.
-
Plánování výstavby velkých centrálních zdrojů působí jako brzda nutnosti většího tlaku na úspory energie (ve veřejnosti tato strategie budí dojem, že energie je a bude dostatek a není tedy třeba energií šetřit). Větší důraz by měl být kladen na rozvoj malých decentralizovaných zdrojů.
-
Volný trh není samospasitelný a bez jasné regulace může ve svém důsledku vést ke zvyšování spotřeby energie. Praktickým příkladem je např. živelná výstavba hyper- a megamarketů (jedno velké nákupní centrum velikosti Zličína má přitom spotřebu energie jako menší okresní město) v místech, kde je nákupní poptávka obyvatel nasycena.
-
V materiálu zcela chybí prosazení podpory výchovy v oblasti úspor energie na všech typech škol.
„Doufáme však, že se vláda nezachová jako starý pes, kterého novým kouskům nenaučíš a nebude z řady doporučení komise prosazovat pouze klasické koncepty energetiky, např. podporu rozvoje jaderné energetiky. Uvítali bychom, kdyby vláda stejně vehementně začala prosazovat opatření na podporu rozvoje moderních technologií v oblasti obnovitelných zdrojů a úspor energií“, shodují se zástupci občanských sdružení.