Ve hře o výstavbu dalšího bloku jaderné elektrárny v Temelíně jsou čínský reaktor Hualong One od společnosti CGN, ruský reaktor VVER1200, americký AP1000 (Westinghouse), zmenšená verze reaktoru APR1400 z Jižní Koreje (společnost KHNP) a zmenšená verze reaktoru EPR z Francie (Areva).
Na jednání všech parlamentních stran 27. ledna 2021 však v podstatě padlo rozhodnutí, že k tendru nebude připuštěna čínská státní společnost CGN.
Stavba s největší pravděpodobností proběhne čistě ve finanční režii státu. Připomeňme však, že podle původních plánů se stát měl podílet 70 %, zbylých 30 % pak měl hradit ČEZ. Tento model financování nového bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 160 miliard korun) schválila česká vláda loni. Situace se ovšem mění.
Možnost 100% financování státem připustil na konci ledna ministr Karel Havlíček. Míra státního financování stavby je podle něj závislá na vyhodnocení dopadů finančního zapojení ČEZu. O tom bude rozhodovat znalecký posudek a také chování investora. „Za předpokladu, že to pomůže výkupní ceně, je stát připraven financovat stavbu ze 100 %,“ uvedl ministr pro novináře. Stát by v takovém případě mohl mít nižší úrokovou sazbu. Postup ovšem bude závislý i na schválení ze strany EU.
Projekt by navíc získal punc „malé domů“ pro společnost ČEZ. „ČEZ si pro stavbu reaktoru v Dukovanech chystá ve spolupráci s vládou podmínky all inclusive. Stoprocentní výhodná půjčka od vlády, šedesátiletá smlouva o odkupu veškeré elektřiny za zvýhodněnou cenu, a kdyby se přeci jen něco nepovedlo, přeprodej rozběhnutého projektu státu.“ To jsou slova Edvarda Sequense z ekologického sdružení Calla.
Není a určitě ani v budoucnu nebude jediný, kdo by takový projekt kritizoval. A je snadno představitelné, že by se taková kritika mohla stát oprávněnou, pokud by projekt nepodléhal skutečně důsledné veřejné kontrole. Nebo pokud by se s ním pojila nerealistická očekávání například ohledně ceny. Ztráta zatím stále ještě poměrně silné veřejné podpory by pro něj mohla být nakonec „smrtelná“.
Výstavba Dukovan tedy pořád nemá konkrétnější obrysy. Jasné je v podstatě jen to, že konečné rozhodnutí v nejbližší době nepadne. Ostatně i vůči veřejnosti a případným uchazečům bude patrně férovější tendr odložit minimálně na termín po podzimních volbách. Není to řešení ideální, v současné situaci je ale jedním z těch méně špatných.
Zdroj: https://www.technickytydenik.cz