Černobyl – Ukrajina začala v uzavřené zóně kolem havarované jaderné elektrárny Černobyl s testy ohledně nového jaderného meziskladu. Začalo se testovat sedm palivových článků, jak sdělil správce uzavřené černobylské zóny. Jedná se přitom o vyhořelé palivové články, které se nacházely ve třech ze čtyř reaktorů, provozovaných v Černobylu letech 1971 až 2000. Tyto vyhořelé palivové články se přitom zatím nacházejí ve vlhkém meziskladu sovětského designu, uvedeném do provozu v roce 1986.
Podle oficiálních údajů se přitom musí více než 21.000 radioaktivních článků přeložit do speciálních kontejnerů a uložit do nového suchého meziskladu. Tento suchý mezisklad by tak měl poskytnout bezpečné uložení vyhořelého jaderného paliva na dalších 100 let. Stavební náklady tohoto suchého meziskladu jsou odhadovány na 381 miliónů euro.
Exploze čtvrtého bloku tehdy sovětské jaderné elektrárny Černobyl v roce 1986 je přitom dosud považována za největší jadernou katastrofu v historii civilního užívání jaderné energetiky, která má na svědomí tisíce mrtvých a zraněných lidí. Desítky tisíc lidí byly nuceně přesídleny. Radioaktivně zamořené plochy kolem havarované elektrárny byly uzavřeny.
Ukrajina se snaží, tento uzavřený prostor opět hospodářsky využít. Je zde povolený turismus a země zde postavila novou solární elektrárnu. Staví se kromě jiného také další mezisklad pro vyhořelé palivo tří ze čtyř nyní provozovaných ukrajinských jaderných elektráren. Tato bývala sovětská země vyrábí více než polovinu své elektřiny v jaderných elektrárnách.