Otevřený dopis vládě ČR
ze dne 17. června 2020
Zodpovědně se rozhodněte o dalším století jádra u nás
13. důvod, proč se lidé od jaderné energetiky odklánějí
Jaderná energetika je válečnou zásobárnou
Kdybyste se zeptali vědců, jako třeba Stephena Hawkinga, co je podle nich největším ohrožením pro přežití lidstva, k jejich nejčastějším odpovědím patří kromě klimatických změn a virů také jaderná válka. Na provoz jaderných elektráren je nutno vždy nahlížet tak, že má v pozadí vojenské zájmy. Jaderná energetika je technologie použitelná pro výrobu jaderných zbraní. Téměř všechny státy, které dnes provozují jaderné elektrárny, mají také ambice k vojenskému využití jaderné technologie. Případně jsou zapojeny do mezinárodních projektů jaderných zbraní, nebo si alespoň chtějí zachovat možnost vlastního jaderného zbrojení.
Nyní provozuje jaderné elektrárny 31 států světa a tyto státy tak mají přístup k jadernému materiálu. Ohrožení arzenálem jaderných bomb státy jako USA, Rusko nebo Čína je reálné a stále se zvyšuje – o tom svědčí jejich zbrojní programy. Když jaderní nadšenci sní o dalším rozvoji jaderné energetiky a chtěli by celý svět osadit malými jadernými reaktory, měli by zároveň myslet i na proliferační rizika, tedy další rozšíření jaderných zbraní hromadného ničení.
Pokud by se takto zvýšil přístup států k jadernému materiálu, velmi by také vzrostlo ohrožení světa jadernými zbraněmi, především v dnešních rostoucích nestabilních politických poměrech a napjatých světových vztazích mezi státy.
Další informace: Pavel Vlček, tel.: 777006241