Otevřený dopis vládě ČR
ze dne 15. června 2020
Zodpovědně se rozhodněte o dalším století jádra u nás
11. důvod, proč se lidé od jaderné energetiky odklánějí
Jaderná energetika je obtížně přizpůsobitelná
Jaderné elektrárny mají nízkou účinnost. Pouze asi třetina energie uvolněné při stěpení jádra se nakonec dostává do sítě. Zbytek energie jako odpadní teplo odchází přes chladicí systém zpět a končí v přirozených vodách. Na chlazení se většinou používá voda z přilehlé řeky nebo jezera, ze kterého se pro elektrárnu čerpá voda, kterou potřebují například ryby. Oteplená voda se po použití v elektrárně čerpá zpět do přírody. Takto oteplená voda dosahuje často až 33°C a stále tak ohřívá vodu v přilehlé řece nebo jezeru. Tento proces kromě toho odebírá vodě kyslík a představuje tak ohrožení pro živočichy i rostliny žijící v řece nebo jezeru, a to především v letních měsících, kdy je zde vody méně a je už tak dost teplá.
Aby se zamezilo úhynu ryb v řece, nesmí voda v řece nebo jezeru překračovat určitý mezní limit. Pokud se toto stane, musí elektrárna omezit výrobu, nebo dokonce provoz zcela přerušit. Francie například musí pravidelně v letních měsících přikupovat elektřinu od sousedních států, protože mnohé tamní jaderné elektrárny musí být odstaveny z důvodu přehřátých řek a jezer, sloužících pro jejich chlazení. K těmto výpadkům jaderných elektráren dochází převážně právě v době, kdy je velmi vysoká spotřeba elektřiny kvůli klimatizacím, které tam v letních měsících fungují na plný výkon. Také v Německu se stává, že v letních měsících musí být kvůli ohřívajícím se řekám odstavovány jaderné a uhelné elektrárny. A vzhledem k probíhajícím klimatickým změnám je potřeba v budoucnu počítat se stále delšími obdobími vysokých teplot. Kvůli klimatickým změnám představují riziko i jaderné elektrárny, které jsou situovány na pobřeží moře. Tyto elektrárny stále častěji ohrožují vlny při mořských bouřích.
Musíme počítat se stále extrémnějším počasím – výjimečné stavy se tak postupně do budoucna stávají normálem. Na rozdíl od obnovitelných zdrojů energie však není možné dostatečně přizpůsobit jaderné elektrárny, které jsou již v provozu, stále častějším výkyvům počasí. Jaderné elektrárny zvyšují potenciál nebezpečí, které s sebou klimatické změny nesou.
Další informace: Pavel Vlček, tel.: 777006241