Moderní zařízení zásobující lidi nezbytnou energií by měla být koncipována tak, aby se v žádném případě nemohla zhroutit jako hrad z písku. Podle vyjádření našich odborníků jsme prý na zhoršení situace, co se týče jádra, dobře připraveni.
V době pandemie ukazují energetická jaderná zařízení svoji zranitelnost. Důvodem je výjimečná situace, jako například v Evropě během posledního měsíce. Dál však není jisté, jak se v měsících, které přijdou, pandemická situace dále vyvine. Události v některých evropských regionech jasně ukazují, jak se sled událostí způsobených viry může vymykat kontrole.
„Fakt, že je provozovaná i dožitá jaderná technologie zranitelnější a tím pádem nebezpečnější, než se zdá, vyplývá z provedených i připravovaných změn organizace zaměstnanců obou našich jaderných zařízení pro různé pandemické scénáře. Takové zásahy zatím u nás nemají obdoby.
Každý jiný zdroj elektrické energie lze bez velkých potíží vyřadit z evidence. V případě Temelína i Dukovan však budou mít ještě dlouho lidé na paměti, jaké zařízení v oblasti stálo.
Může za to přílišná závislost jádra na člověku – „nesamostatnost“. A nesamostatnost jaderné technologie se ukázala před pár dny u Černobylu, kde leží jaderná technologie po havárii jednoho bloku v regionu, který dlouhodobě zažívá výjimečný stav. Nedaleko od místního skladu vyhořelého paliva zuřil požár, který se naštěstí s dopomocí dešťových srážek podařilo eliminovat…“ varuje nejen před požáry a viry Pavel Vlček z OIŽP z.s.
Další informace: Pavel Vlček, tel.: 777006241