Po otázce jaderných zbraní se papež František při své návštěvě v Japonsku zaobíral kontroverzním tématem jaderné energie. Oběti této jaderné havárie si papeži stěžovaly na stále radioaktivní půdu a lesy.
Japonsko – Tokio: Papež František zpochybnil při svém setkání s obětmi jaderné havárie ve Fukušimě využívání jaderné energie. V japonských havárií postižených oblastech se musí podle hlavy římsko – katolické církve znovu obnovit sociální soudržnost.
Papež navázal na výzvu japonských biskupů k vystoupení Japonska od využívání jaderné energie. Ve své řeči bral v potaz zejména otázky ekologie. Mluvil také o odvážných a důležitých rozhodnutích v souvislosti s využíváním přírodních zdrojů energie, které budou představovat naši energetickou budoucnost.
Po zemětřesení a následné vlně tsunami přišlo v březnu 2011 o život celkem 18.500 lidí. V důsledku zemětřesení a tsunami došlo v závažné jaderné havárii v jaderné elektrárně Fukušima, která vyhnala ze svých domovů 160.000 lidí. Jednalo se o nejzávažnější jadernou havárii po Černobylu v roce 1986. Německou vládu tato japonská jaderná havárie vedla k rozhodnutí o definitivním ukončení jaderné energetiky v zemi – japonskou vládu však ne.
„Radioaktivní materiál, který spadl na celou východní oblast Japonska, září i osm let po havárii dál,“ stěžovala si papeži jedna z japonských obětí fukušimské havárie Matsuki Komošita. V době havárie mu bylo osm let. „Dospělí jsou zodpovědní za to, aby nám řekli o radioaktivním zamoření naší země vše a nic nám nezamlčovali.“