Jaderná energetika je stále častěji zmiňována jako možná alternativa pro ochranu klimatu. Ale podle nové zprávy o aktuálním stavu jaderné energetiky jsou jaderné elektrárny příliš drahé a těžkopádné, aby konkurovaly solární nebo větrné energetice.
Do roku 2022 má Německo vystoupit z jádra, do roku 2038 z uhlí. Protože podíl energie z jádra neroste tak rychle, jak se předpokládalo a rostou obavy z toho, že nebude dostatek elektřiny pro domácnosti a průmysl, některé skupiny volají po tom, aby jaderné elektrárny zůstaly v provozu déle.
Když však pomineme tyto obavy, jaderná energetika nemá dobré výhledy do budoucna. Podle nové zprávy o stavu jaderné energetiky, která je pravidelně jednou za rok publikována, je jaderná energetika příliš těžkopádná a drahá, než aby mohla konkurovat obnovitelným zdrojům energie jako alternativa v boji proti klimatickým změnám.
Podle zprávy, kterou v uplynulých dnech zveřejnila kancelář jaderného analytika Mycle Schneidera a kterou má Spiegel k dispozici, představuje elektřina z jaderných elektráren pouze 10% globálního energetického mixu, což je o celých 7,5% méně než v době vrcholu jaderné energie v roce 1996.
Ztráta významu jaderné energetiky bude podle Scheidera pokračovat, protože:
- 80 ze 417 aktivních jaderných reaktorů je starších než 41 let a již tak překračují designovanou životnost, uváděnou jejich výrobci
- Dalších 192 reaktorů je podle zjištění studie starších 31 let
- Nově se postavilo pouze 46 reaktorů, 27 projektů má zpoždění oproti původnímu harmonogramu
Obecně by se nové jaderné elektrárny vyplatily pouze tehdy, pokud by jejich stavitelé dostali státní subvence. Náklady na stavbu nového jaderného reaktoru se pohybují mezi 112 a 189 USD na megawatthodinu. V případě fotovoltaiky jsou tyto náklady 36 – 44 USD, u větrných elektráren dokonce pouze 29 – 56 USD za megawatthodinu.