Horní Rakousko – Rok 2019 bude rozhodujícím rokem pro další vývoj antiatomové politiky v souvislosti se subvencemi a omezování životnosti starších reaktorů.
„Chceme dosáhnout v Bruselu ukončení miliardových subvencí pro nové jaderné projekty,2 říkají hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober a Dalibor Stráský, antiatomový pověřenec země Horní Rakousko. Zároveň má v letošním roce Evropský soudní dvůr (EuGH) vydat zásadní rozhodnutí o tom, zda jsou subvence například pro stavbu nové jaderné elektrárny ve Velké Británii Hinkley Point C přípustné. „Naším cílem je omezit stále se zvyšující riziko, které představují stárnoucí jaderné reaktory a prodlužování jejich životnosti, jasnými pravidly z Bruselu.“ I v této věci Evropský soudní dvůr vydá v příštím týdnu zásadní rozhodnutí. „Toto rozhodnutí chceme podpořit a ovlivnit vlastní celoevropskou studií k rizikům prodlužování provozu jaderných elektráren.“
České plány na stavbu nových jaderných bloků se nadále ocitají více a více v časovém skluzu. Jaderní odborníci však poukazují na to, že stávající čtyři bloky v Dukovanech mají být odstaveny kolem roku 2035, do té doby se však nestihne postavit nový jaderný reaktor.
Také ve Velké Británii začíná letošní rok dramatickým úderem pro jadernou energetiku a její plány. „Po firmě Toshiba nyní oznámil i japonský koncern Hitachi, že se stahuje ve dvou jaderných projektů ve Velké Británii. Hitachi a britská vláda s japonskou se nedohodly na financování. „To je jen dalším důkazem o nehospodárnosti jaderné energetiky,“ dodávají Anschober a Stráský.