Mezi ekology a spolkovým úřadem existuje spor o zapojení veřejnosti při hledání jaderného úložiště. Spolkový úřad pro bezpečnost při jaderně – technické likvidaci (BfE) obhajoval ve středu v Ulmu komunální informační schůzky, které probíhaly ve čtyřech městech. Spolek pro životní prostředí BUND Naturschutz kritizoval tento úřad kvůli tomu, že se občané a spolky nemohli těchto informačních schůzek zúčastnit. Ani novináři neměli na tyto akce přístup.
Musí existovat možnost, aby města a zástupci země interně mohli diskutovat o tématu konečného jaderného úložiště, řekl prezident BfE Wolfram König v Ulmu. Pokud se těchto diskusních akcí chtějí účastnit i zástupci veřejnosti a spolků, mohou starostové, zemští radní a komunální úředníci společně o tématu diskutovat. „Občané se zajímají méně o struktury a kompetence, spíše je zajímá aktuální stav celého řízení, řekl Wolfram König. Pro veřejnost jsou proto v plánu jiné formy akcí. Do této chvíle se také v procesu hledání německého jaderného úložiště nedošlo k „žádným konkrétním výsledkům“, které by mohly být veřejnosti prezentovány.
Již minulý týden proběhly akce v Lipsku, Hamburku a Frankfurtu pro zástupce obcí a měst. Na schůzi do Ulmu přijelo asi 70 zástupců obcí, měst a spolkové země.
Asi 20 aktivistů spolku BUND Naturschutz protestovalo před halou proti uzavřené schůzi a požadovali maximální transparentnost a zapojení veřejnosti do schůzek v rámci hledání německého jaderného úložiště. „Hledání trvalého jaderného úložiště opět probíhá skrytě, za zavřenými dveřmi,“ stěžovali si zástupci spolku BUND Naturschutz. „Spolková vláda musí veřejnost průběžně informovat, a to od začátku procesu hledání úložiště,“ řekla Brigitte Dahlbender, členka spolku BUND Naturschutz.