logo OIŽP

Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.

stav temelina 1.blok 1. Blok JE Temelin pracuje stav temelina 2.blok 2. blok JE Temelin nepracuje pro vymenu paliva


Petice Chytrá energie

Autor: Martin Sedlák

Jaderná debata běží už neuvěřitelných 14 let. To je dobrý důvod pro připomenutí základních milníků, které by nás mohly probudit z jaderného snu. Věděli jste například, že už dnes dávno nemáme mít čím svítit, protože se nové reaktory nepostavily?

„Zajistíme přípravu výstavby nových jaderných bloků dle platné Aktualizace státní energetické koncepce včetně definice modelu financování a výstavby v potřebných termínech, jakož i výstavbu hlubinného trvalého úložiště radioaktivního odpadu,” slibuje vláda ve svém programovém prohlášení. Stranou nechme fakt, že se energetická koncepce bude s největší pravděpodobností přepracovávat s ohledem na nové cíle členských států EU v oblasti obnovitelných zdrojů nebo zvyšování energetické účinnosti.

Slibem nezarmoutíš

Klíčové je, že vládní slib nehraje férovou hru. Jak přiznal dnes již bývalý ministr průmyslu Tomáš Hüner, vláda nemá k dispozici žádné kalkulace dopadů výstavby jaderných reaktorů na státní rozpočet, spotřebitele elektřiny nebo samotný ČEZ. Současně neví, jaké dotační schéma pro nové reaktory bude muset použít a zda takové schéma bude v souladu s pravidly pro hospodářskou soutěž EU – a že se bez nich provoz nových reaktorů neobejde, přiznává i studie, kterou si nechalo ministerstvo průmyslu vypracovat.

Propočty na ministerstvu nezávislých analytiků napovídají, že může jít o podstatné riziko pro budoucí spotřebitele. Například ekonom Jan Ondřich spočítal, že dopad pro spotřebitele může být až jedna miliarda eur ročně. Své výsledky opírá o propočet, dle kterého by ČEZ potřeboval pro nové reaktory garantovanou cenu ve výši 115 eur na megawatthodinu. Vedle garantovaných cen však půjde také o vládní záruky úvěrů – jak během své návštěvy Česka varoval profesor Steve Thomas z Greenwichské univerzity v Británii.

Právě riziko masivních dotací je důvodem, proč vláda začátkem roku 2014 odmítla garantované výkupní ceny a ČEZ následně zrušil tendr na výstavbu dalších reaktorů. Současný premiér Andrej Babiš zřejmě zůstává stejného názoru.

Za kolik

Vláda má k dispozici také Akční plán pro rozvoj jaderné energetiky v České republice. Nabízí cestu a možné scénáře investorského modelu. Jenže při podrobném zkoumání čísel, se kterými dokument pracuje, se zdá, že celou situaci v jaderné energetice idealizuje.

Akční plán například počítá s investičními náklady reaktorů nižšími, než jak se pohybují reálné zakázky na trhu, které začínají na 6000 eur/kW. Jde například o britský projekt Hinkley Point C (reaktor EPR od Framatom, dříve Areva) s cenou 6 395 eur/kW, francouzský Flamanville (reaktor rovněž EPR od Framatom, dříve Areva) dosahuje nákladů 6 560 eur/kW nebo americký Vogtle 3,4 (reaktor AP1000 od Westinghouse) za 6 950 eur/kW.

V akčním plánu také nenajdeme žádný krizový scénář, který by kalkuloval rizika vyplývající z možných zpoždění stavby a prodražování celkové ceny. Jaderný průmysl je v dlouhodobé krizi. V USA se staré jaderné reaktory potýkají s ekonomickými problémy a lze najít i takové, které se neobejdou bez dotací. Jeden z rozestavěných projektů v USA, do kterého dodával reaktory Westinghouse, byl investory zrušen po proinvestování miliard dolarů. Lehká situace není ani ve Francii, kde stát zachraňuje od krachu jadernou společnost Areva a odhalují se technické problémy provozovaných reaktorů. Tyto faktory jsou impulsem k tomu, že Francie výhledově sníží podíl jaderné energetiky. Rusko je pak velká neznámá a otazníky visí hlavně nad nabízeným finančním modelem.

Sliby ekonomické výhodnosti můžeme najít i v posudku vlivu na životní prostředí pro záměr výstavby nových jaderných reaktorů v Temelíně. Ten je už z minulého desetiletí a najdeme v něm například větu, že „V jaderném scénáři lze očekávat cenu elektřiny o až 600 Kč/MWh (22 eur/MWh) nižší než v ostatních scénářích.“ Vzhledem k tomu, že MPO připouští potřebu dotací pro nové reaktory, mělo by samo iniciovat návrat procesu na samotný začátek.

Růst ceny není symbolem jen rozpracovaných atomových projektů ve Finsku nebo Francii, ale také výstavby Temelína v 90. letech: v roce 1993 rozhodla tehdejší vláda premiéra Václava Klause o dokončení projektu: reaktory měly být hotové za cenu 68,8 miliard korun v roce 1995. Namísto roku 1995 však byly k síti nakonec připojeny až o šest let později a vyšly téměř na dvojnásobek.

A zase nebude elektřina!

V české energetice existuje jeden oblíbený trik: když je třeba prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí nebo právě stavbu nových reaktorů, objeví se strašák nedostatku elektřiny.

Nové reaktory byly již v předchozí energetické koncepci z roku 2004. Právě z doby práce na této energetické police státu pochází dnes na sociálních sítích populární výrok tehdejšího náměstka ministra průmyslu Martina Peciny, který v roce 2003 varoval, že si bez dalších jaderných reaktorů za 15 let (tedy přesně dnes) neposvítíme.

Když se nikdo k výstavbě reaktorů neměl, zpřísnilo ministerstvo průmyslu svou rétoriku. Jde například o prohlášení ministra průmyslu z roku 2007. Tehdejší šéf průmyslového resortu Martin Říman uváděl, že „na přelomu desetiletí budeme spotřebovávat více, než dokážeme vyrobit.“

Stejný trik však použila už vláda při obhajobě nutnosti dokončit stavbu současných dvou reaktorů v Temelíně. Ministerstvo průmyslu na přelomu let 1992–1993 varovalo, že pokud nebude Temelín spuštěn do roku 1995, lze v roce 1997 očekávat řádově tři týdny až sto dní výpadků v dodávkách elektřiny. Vláda na základě této zprávy rozhodla o dokončení elektrárny. Žádný nedostatek elektřiny nepřicházel ani tehdy, a tak prý vláda zavedla podporu vytápění pomocí elektrických přímotopů. Uměle navýšila spotřebu a důvod pro reaktory byl na světě: „Tehdy byl docela dost dlouho trvající přebytek elektřiny díky kapacitám, které se vybudovaly v minulosti. Stát (tak) vymyslel trik s podporou přímotopů,“ uvedl před lety pro E15 Tomáš Hűner.

Dnes je půlka roku 2018 a nebezpečí, že večer nerozsvítíme, rozhodně nehrozí – i bez nových reaktorů. Loni jsme vyvezli přes 13 TWh elektřiny. Tedy zhruba takové množství, které vyrobí za rok jaderná elektrárna Dukovany.

Jinde atom odpískali

Nové jaderné reaktory se staví hlavně v Číně. V Evropě najdeme rozpracované projekty v Maďarsku, Finsku, Francii a Velké Británii. Finsko a Francie se na staveništích potýkají s technickými problémy, růstem ceny a odkladem termínů dokončení. Zajímavý případ můžeme najít ve Vietnamu. Zde vláda plánovala až 14 nových reaktorů (také jsme si zažili něco podobného, když svůj návrh energetické koncepce s množstvím reaktorů představil Martin Kocourek, ministr průmyslu ve vládě Petra Nečase). Reaktory měl Vietnamu dodat Rosatom. Jenže zůstalo pouze u položení základního kamene. Pak už následovala jen série odkladů, která vedle k odpískání celého projektu. Ředitel státní firmy Electricity of Vietnam Duong Quang Than říká: „Jaderná energie je z ekonomického hlediska nerentabilní, protože jsou k dispozici jiné, levnější zdroje energie. Odhadované náklady se téměř zdvojnásobily na 18 miliard dolarů. Cena jedné kilowatthodiny elektřiny z jádra tím pádem stoupla ze 4,5 centu na 8 centů. Vietnam dosud vynaložil na celý projekt miliony dolarů, pokud by v něm ovšem pokračoval stejně jako dosud, vedlo by to ke zvýšení už tak vysokého státního dluhu.“

Kudy z atomové pasti?

Energetika prochází dynamickou proměnou, ceny obnovitelných zdrojů průběžně klesají a k nim se přidává také pokles cen baterií, které zvyšují využitelnost solárních nebo větrných elektráren. Jak bude vypadat trh s elektřinou za deset let, tak můžeme zkoušet odhadnout, ale realitu uvidíme až za pár let. Evropské státy se konečně v červnu shodly na rámcových impulsech v moderní energetice pro příští desetiletí. Podíl obnovitelných zdrojů má v EU vyrůst na 32 % (čistě v produkci elektřiny budou obnovitelné zdroje tvořit více než polovinu EU mixu), současně dojde ke zlepšení energetické účinnosti o 32,5 %. Konkrétní body pak míří například ke zlepšení postavení samovýrobců, nástupu elektromobility a akumulace energie. To vše jsou příležitosti také pro české firmy a spotřebitele. Možnosti pro jejich realizaci jsou na rozdíl od vysněné stavby nových jaderných reaktorů otevřené již dnes

Zdroj: https://blisty.cz/art/91777-atomova-pohadka-o-tom-jak-jsme-jiz-dnes-nemeli-mit-cim-svitit.html

//blog je upravenou verzí článku pro Obnovitelně.cz

Pavel 11.07. 2018

Související příspěvky

 • No related posts found
Dukovany

Česká republika ch

Česká republika bude dál rozvíjet jadernou energetiku. „Není žádná jiná ...

OZE

Sylvia Kotting – U

Předsedkyně výboru životního prostředí německého Zemského sněmu, zelená poslankyně Sylvia ...

Uloziste

Starý spor kolem no

Mnichov /Hannover – Dva roky po obnoveném začátku hledání vhodného ...

Svycarsko-JE Dungenes

Výzkum veřejného

Curych – 64% Švýcarů se vyslovilo pro ukončení jaderné energetiky. ...

Dukovany

Porucha při najíž

Po ukončení údržby druhého bloku české jaderné elektrárny Dukovany, která ...

JE-Evropa

Spuštění belgick

Brusel (dpa) – Spuštění belgického jaderné elektrárny Tihange 2 v ...

Phillipsburg

Německo: JE Philipp

Po zjištěném defektu na nouzovém agregátu je druhý blok německé ...

Brokdorf

Německo: jaderná e

Německá jaderná elektrárna Brokdorf je odstavena, i když podle plánu ...

KKW BEZNAU, KKB, ATOMKRAFTWERK BEZNAU, REAKTOR, ATOMSTROM, ATOMKRAFT, ATOMKRAFTWERK, KERNKRAFT, KERNKRAFTWERK, KKW, AKW, ATOMENERGIE, REAKTORBLOCK 1, REAKTORGEBAEUDE 1, BEZNAU 1,

Švýcarsko: Jadern

Jaderná energetika: Švýcarská jaderná elektrárna Bezna I v Döttingen ...

Uloziste

Evropský poslanec L

Evropský poslanec Lukas Mandl vystoupil společně s oblastní ÖVP proti ...

ekologie

Povědomí o životn

Tiskové prohlášení německého Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a ...

Uloziste

Německo: Hledání

Gorleben / Berlín – Podle odbornice strany Zelených v oblasti ...

Uloziste

Dolnorakouské regio

Česká vláda pokračuje ve svém hledání vhodného místa pro trvalé ...

Dukovany

Rozvoj jádra v Čes

V případě stavby nových jaderných bloků se chce český stát ...

index

Fotografie na výsta

DÜSSELDORF – Výstava „Fukušima – varovné připomenutí“ v Düsseldorfu ukazuje ...

Gundremmingen

Jaderná energie: ko

S politicky vynuceným odchodem od energetických technologií má již Německo ...

VB-reaktory

Antiatomová politik

Horní Rakousko – Rok 2019 bude rozhodujícím rokem pro další ...

Gundremmingen

Německo: radioaktiv

Odpad z jaderné elektrárny Gundremmingen by mohl být spálen v ...

VB-reaktory

Japonská firma Hita

Japonský koncern Hitachi ruší své plány na výstavbu jaderných bloků ...

Asse-sklad2

Německo: Spolkový

Mezi ekology a spolkovým úřadem existuje spor o zapojení veřejnosti ...

demonstrace-traktory

Německo: 40-ileté

Archiv v Gorlebenu plánuje ve spolupráci s Institutem pro didaktiku ...

index

Německo: Ten, kdo b

Proces hledání místa pro trvalé úložiště vysoce radioaktivních odpadů z ...

pozar-radioaktivita

Požár v jihokorejs

Ve výzkumném centru pro jadernou energii v Jižní Koreji došlo ...

uheelna elektrarna

Španělsko chce do

Španělsko chce definitivně odstavit své poslední jaderné reaktory a uhelné ...

demonstrace-traktory

Německo: Antiatomov

Stovky lidí demonstrovaly v antiatomovou kolonou vozů a traktorů proti ...

Jaderny transport do JE Temelín

Protesty v Německu:

[caption id="attachment_5732" align="alignnone" width="300" caption="Jaderny transport do JE Temelín"][/caption] Kontroverzní jaderný ...

15_09_14_12_20_je_temelin

Jižní Afrika zasta

Jižní Afrika oznámila, že nebude stavět ruské jaderné elektrárny. Ruský ...

Rudi

Horní Rakousko prot

Horní Rakousko – Zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober ...

Schweiz-AKWs

Švýcarský student

Pro svou samostatnou dlouhodobou práci si švýcarský student zvolit opravdu ...

Isar-Nemecko

Německo: Jaderné e

Některé jaderné elektrárny snižují výkon, protože teplota v řekách je ...

  Tel., Fax: +420 386 350 507
  E-mail: oizp@oizp.cz
  RSS 2.0
  OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.
  Kubatova 6
  370 04 České Budějovice, CZ