Vědci americké univerzity Carnegie Melon Pittsburgh očekávají, že i v USA dojde v blízké budoucnosti k odchodu od využívání jaderné energie
Ve své nové studii říkají, že k americkému odchodu od jádra dojde z důvodu vysokých nákladů jaderné energetiky, nikoli proti, že má tato technologie například v Německu velký počet odpůrců. Shrnutí této studie vyšlo v odborném časopise “Proceedings of the National Academy of Sciences“.
Na území USA se nachází více než 50 jaderných elektráren, které jsou však již staré a jejich provoz je drahý. Aby se výroba jaderné energie stala opět rentabilní, byly by zapotřebí rozsáhlé státní investice do jejich modernizace, uvádí američtí vědci ve své studii.
Již nyní se v USA měly dostavit nejstarší jaderné reaktory, náhrada takto ztracených kapacit stavbou nových jaderných bloků je však v nedohlednu, uvádí vědci. V posledních letech ztroskotal projekt výstavby nové jaderné elektrárny v USA kvůli vysokým stavebním nákladům. Pittsburští vědci tak počítají s postupným dojezdem starých amerických jaderných elektráren a ukončením využívání jádra v USA. Pro klima by to podle vědců nebyla dobrá zpráva, protože by se USA zřejmě opět vrátily k využívání fosilních energií.