logo OIŽP

Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.

stav temelina 1.blok 1. blok JE Temelin je od 27.3. odstaven pro vymenu paliva stav temelina 2.blok 2. blok JE Temelin pracuje


Chytrá energie

Státní regulátoři mají svázané ruce a ucpaná ústa, hlídací psi demokracie byli puštěni ze řetězu, takže očuchávají moč v moskevských antidopingových laboratořích a honí po lese vzteklé srny. Ale časovače v jaderných reaktorech už tikají.

Havarijní stav ukrajinské jaderné energetiky

Občanská válka, oligarchy vydrancovaná ekonomika, zbídačení občané, stát v nesplatitelných dluzích – to je dnešní Ukrajina. Kde v ní chcete vzít peníze na údržbu a modernizaci zastaralých ukrajinských elektráren?

Většina bloků v ukrajinských jaderných elektrárnách je na pokraji své životnosti. Peníze na opravy a modernizaci, natož na výstavbu nových JE nejsou, Ukrajina je technicky v platební neschopnosti, totéž platí o státním podniku Energoatom. Prodlužování životnosti tak bude pouze formální záležitost a počet havárií dále poroste. Můžeme čekat nový Černobyl. Když se hlavním motivy celé země stane nenávist k Rusku a báchorky z kozáckého baroka, vede to k diletantismu a v konečném důsledku to může vést i k jaderným katastrofám. Současná situace zatím vyhovuje jak americkým obchodníkům, tak jejich kyjevským loutkám, to se jen tak nezmění. Občané to všechno zaplatí. (rian.com.ua )

V tuto chvíli jsou na Ukrajině v provozu čtyři jaderné elektrárny s celkem 15 energetickými bloky:

Chmelnická JE (2 bloky)

Rovenská JE (4 bloky)

Jihoukrajinská JE (3 bloky)

Záporožská JE (6 bloků)

Občanská válka na Ukrajině ještě neskončila a rizika z blízké „zóny ATO“ jsou stále reálná. Dokumentuje to událost z 15. 5. 2014 v Záporožské JE. Policie v Energohradu nepustila bojovníky Pravého sektoru k jaderné elektrárně. Ti se tam dožadovali vstupu, aby „předešli provokaci separatistů“. Někdo jim řekl, že v jaderné elektrárně nahrazují ukrajinské vlajky ruskými a že se ji chystá napadnout ruská armáda. Nepustili je tam kvůli tomu, že byli ozbrojeni. (bigmir.net )

Policie zřejmě zapomněla sdělit, že nebyli ozbrojeni dostatečně. Příště budou mít těžké zbraně.

Přehled incidentů v ukrajinském jaderném průmyslu v letech 2014 – 2016

2014

28. 11. 2014 Záporožská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka v důsledku zkratu v elektroinstalaci. V roce 2014 čtvrtá v pořadí (rian.com.ua )

28. 12. 2014 Záporožská JE, Ukrajina: Odstavení bloku č. 6 v důsledku poruchy uvnitř generátoru (rian.com.ua )

Na otázky ukrajinské tiskové agentury UNIAN odpovídá šéf Ukrajinské státní inspekce pro jaderný dozor Sergej Božko:

Ke kolika incidentům došlo na ukrajinských jaderných elektrárnách v roce 2014?

Došlo celkem k deseti incidentům. Polovina z nich se týkala elektřiny, ne přímo jaderné energetiky. Nezaznamenali jsme také žádné případy zvýšených emisí; žádný z těchto incidentů nesplnil kritéria INES. Také jsme o všech těchto incidentech informovali Mezinárodní agenturu pro atomovou energii. Kvůli záplavě nepravdivých zpráv v médiích jsme také začali vydávat mnohem víc informací o incidentech na našich oficiálních webových stránkách. Využíváme naše stránky též k tomu, abychom permanentně informovali veřejnost o úrovni radiace na našich jaderných elektrárnách a v jejich okolí.

Jak zajišťujete bezpečnost jaderných elektráren v podmínkách války?

Fyzická ochrana našich jaderných elektráren byla zvýšena od 31. ledna 2014. Zavedli jsme také opatření, která zajistí, že jsou elektrárny chráněny před možnými teroristickými útoky a sabotáží. Na některých elektrárnách jsme také posílili protileteckou obranu. Pokud vás zajímá, jestli naše jaderné bloky byly navrženy tak, aby přestály boje, pak říkám, že nikoliv. Pokud elektrárnu zasáhne OTR-21 Točka (taktická balistická raketa krátkého dosahu – pozn. red. euractiv.cz), bude to katastrofa. (unian.net , 5. 2. 2015 via euractiv.cz , 26. 2. 2015)

2015

17. 1. 2015 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Požár, který hasilo 125 lidí a 16 vozidel. Podrobnosti incidentu nebyly sděleny. (rian.com.ua )

5. 2. 2015 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: „Vylepšené palivo“ od Westinghouse dorazilo. Zavážet do reaktorů se podle šéfa ukrajinského jaderného dozoru Sergeje Božka bude do konce 1. čtvrtletí roku 2015 (unian.net )

15. 5. 2015 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Státní inspekce neprodloužila licenci na blok č. 2 s odkazem na to, že neodpovídá požadavkům jaderné bezpečnosti. Po opravě byl dán znovu do provozu 13. 12. 2015. (rian.com.ua )

18. 7. 2015 Záporožská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 1 v souvislosti s automatickým vypnutím hlavního cirkulačního čerpadla č. 2, jež pohání chladicí systém jaderného reaktoru. (rian.com.ua )

28. 8. 2015 Chmelnická JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 1 v důsledku toho, že protekla voda v topném tělese kompresní nádoby a pronikla do kontejmentu reaktoru. (rian.com.ua )

26. 11. 2015 Kyjev, Ukrajina: Ukrajinský výbor matek vojáků informoval o tom, že všichni vojáci v Záporožské oblasti byli uvedeni do stavu plné pohotovosti kvůli nenadálé události na JE (např. havárie vnějšího napájení JE). Všem vojákům a důstojníkům byly vydány prostředky individuální protiradiační a protichemické ochrany. (golospravdy.com )

2016

20. 2. 2016 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 3 v důsledku zvýšení úrovně chladicí kapaliny v parogenerátoru po poruše regulátoru její hladiny. Místní obyvatelé na sociálních sítích napsali, že oblast havárie byla urychleně uzavřena armádou. (rian.com.ua )

20. 2. 2016 Rovenská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 3 v souvislosti s porušením vakua v kondenzátorech turbiny. (rian.com.ua )

23. 2. 2016 Záporožská JE, Ukrajina: První dodávka jaderného paliva od společnosti Westinghouse pro ruské tlakovodní reaktory (VVER) byla dopravena do Záporožské JE na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom. Palivové soubory byly vyrobeny ve švédské továrně společnosti Westinghouse, píše se v tiskové zprávě. Energoatom sdělil, že nové palivo plánuje zavézt do 5. reaktoru o výkonu 1000 MW v květnu 2016. Nové palivo bude poté, podle výsledků z reaktoru č. 5 použito také v reaktorech č. 1, 3 a 4. (nucnet.cz )

26. 2. 2016 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka nedávno opraveného bloku č. 2 v souvislosti s odpojením hlavního cirkulačního čerpadla č. 1. (rian.com.ua )

23. 3. 2016 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Plné odstavení elektrárny. Přestaly pracovat všechny tři její bloky několik dní poté, co bylo slavnostně vsazeno do 3. bloku kromě 80 standardních palivových kazet od ruské společnosti TVEL i 83 nelicencovaných palivových souborů TBC-WR od společnosti Westinghouse. (rian.com.ua )

27. 3. 2016 Rovenská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 3 v důsledku zjištění netěsnosti v chladícím systému statoru turbogenerátoru. (rian.com.ua )

11. 4. 2016 Záporožská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 6 v souvislosti se snížením tlaku v generátorovém systému turbogenerátoru. Zprávy o desetinásobném překročení norem radiace byly oficiálně dementovány. (rian.com.ua )

2. 5. 2016 Záporožská JE, Ukrajina: V Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině došlo k nehodě. „02.5.2016 v 13 hodin 22 minut byl reaktor číslo 4 v Záporožské jaderné elektrárně odpojen od sítě pro eliminaci úniku generátorového systému plynové turbíny. Opravy potrvají nejméně do čtvrtka 05.5.2016, 22 hodin“, píše se v oficiálním prohlášení elektrárny. V současné době jsou u této největší jaderné elektrárny v Evropě, která stojí na březích řeky Dněpr, provozovány pouze dva ze šesti (!) reaktorů, které produkují čtvrtinu své původní kapacity, zbývající čtyři jsou stále v opravě. Jaderní experti k tomu poznamenávají, že kvůli politicky motivovanému přechodu od ruského na mnohem dražší americké jaderné palivo vyráběné podle jiných norem se jaderná energetika na Ukrajině nachází ve velmi obtížných podmínkách a hrozí opakování tragédie, jako se odehrála v Černobylu. (den24.cz )

10. 5. 2016 Rovenská JE, Ukrajina: Opět havarijní odstávka bloku č. 3 v důsledku zjištění netěsnosti v chladícím systému statoru turbogenerátoru. (rian.com.ua )

18. 5. 2016 Záporožská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 4 v souvislosti s poškozením vodičů fáze C blokového transformátoru. V tuto chvíli v Záporožské JE fungují ze šesti bloků pouze dva, ostatní jsou v dlouhodobé opravě. (rian.com.ua )

20. 5. 2016 Kyjev, Ukrajina: Ukrajinský poslanec a bývalý šéf Energoatomu Andrej Derkač řekl , že situace v ukrajinském jaderném průmyslu je nejkritičtější za celou dobu existence samostatné Ukrajiny. „V tuto chvíli pracuje pouze sedm bloků jaderných elektráren, za posledních několik dní přešly do havarijního režimu dva. V Záporožské JE pracují dva bloky ze šesti“, sdělil, když komentoval časté odstávky ukrajinských jaderných reaktorů. (interfax.ru )

25. 5. 2016 Kyjev, Ukrajina: Šéf Ukrajinské státní inspekce pro jaderný dozor Sergej Božko označil situaci se zablokováním účtů státního jaderného energetického podniku Energoatom kvůli pohledávkám společnosti Ukrelektrowatt ve výši 127 mil. hřiven jako diverzi. (unian.net )

31. 5. 2016 Kyjev, Ukrajina: Více než tisíc zaměstnanců demonstruje před sídlem prezidenta s požadavkem vyřešit problém zablokovaných účtů státního provozovatele jaderných elektráren Energoatom a nedopustit neoprávněnou korporatizaci společnosti a propouštění profesionálů z jaderného průmyslu. (npp.zp.ua )

16. 6. 2016 Záporožská JE, Ukrajina: Zavážka první várky jaderného paliva vyrobeného společností Westinghouse Electric Co do reaktorové jednotky číslo 5. Vsázka byla sledována předsedou správní rady ukrajinské státní energetické společnosti Energoatom Jurijem Nedašovským, zástupcem amerického ministerstva energetiky Edwardem McGinnisem a představitelem americké Národní laboratoře Argonne Igorem Bodnarem. „Do reaktoru bylo právě vsazeno šest palivových souborů. Celkem ji v rámci první várky plánujeme vsadit 42,“ sdělila Záporožská JE. (neimagazine.com )

19. 6. 2016 Sydney, Austrálie: V Global Peace Indexu za rok 2015 je Ukrajina na 156. místě, mezi Súdánem a Středoafrickou republikou. Znamená to, že ode dna světového žebříčku ji dělí už jen pět míst.

16. 7. 2016 Chmelnická JE, Ukrajina: Ukrajinské ministerstvo energetiky a uhelného průmyslu sdělilo, že na Chmelnické JE došlo k nevelké havárii, kvůli níž muselo být zastaveno fungování prvního energobloku. Důvodem byla netěsnost na parogenerátoru prvního bloku. Ministerstvo oznámilo, že oprava bude hotova rychle a energoblok se plánuje spustit už 24. července. Druhý blok Chmelnické JE pracuje v normálním režimu. (vesti-ukr.com )

Frekvence incidentů roste, velmi to připomíná situaci, která nastala v JE Temelín poté, co se tam pokusili nahradit ruské palivo americkým. Tehdy to dopadlo pokorným návratem k ruskému palivu, můžeme něco podobného čekat od „vlastenecky uvědomělých“ Ukrajinců?

Co říkají oborníci a co dělají politici

Na poplach bije i ředitel energetických programů Centra světové ekonomiky a mezinárodních vztahů V. Zemljanskij, který prohlásil: „Pokud se rozhodnou manipulovat s jadernými bloky, radím utéci ze země. Co se může stát s jaderným reaktorem, když se s ním začnou provádět manévry, jsme všichni viděli v dubnu roku 1986. Tehdy v Černobylu ve skutečnosti také prováděli s reaktorem jistý manévr.“

Další hrozbu jaderné katastrofy vytváří opotřebení jaderných reaktorů. Jak zdůraznil expert na energetickou politiku Ukrajinského národního ekologického střediska A. Pasjuk, „už jejich používání je experiment. Navíc na Jihoukrajinské JE zkoušejí palivo od Westinghouse. To už je příliš – tolik experimentů naráz.“ Tři ukrajinské energetické bloky se už používají po dosažení jejich vyprojektované životnosti, k dalším devíti vydá podobné rozhodnutí Ukrajinská státní inspekce pro jaderný dozor do roku 2020. Podle výsledků nezávislého zkoumání, které provedlo Ukrajinské národní ekologické středisko, opotřebení řady prvků reaktorové nádoby bloku č. 1 Jihoukrajinské JE už desetinásobně převyšuje povolenou mez. Životnost bloku č. 2 skončila v květnu roku 2015, totéž platí i pro jeden z bloků Záporožské JE. Vláda však zakázala ukrajinskému jadernému dozoru prévést z vlastní iniciativy jakoukoli kontrolu bezpečnosti jaderných energetických objektů v celé zemi. (news24.ua )

Shrnuto a podtrženo: V bankrotující zemi, která brání jadernému dozoru v kontrole bezpečnosti, se na zastaralých jaderných blocích se zanedbanou údržbou za plného provozu provádí experiment, který už v minulosti proběhl v JE Temelín a skončil neslavně. Jediné pozitivum je tvrzení výrobce, že testované palivo bylo „vyladěno“. To však není, co se výrobce paliva týče, všechno…

Vražedný hazard, který je nazýván experimentem

V březnu tohoto roku byla zveřejněna informace, že úředníci ministerstva spravedlnosti a Komise pro cenné papíry (SEC) začali prověřovat činnost japonské společnosti Toshiba Corp., kterou podezřívají ze zatajování ztráty ve výši 1,3 mld. USD v dceřiné společnosti pracující v oblasti jaderné energetiky. Ceny akcií Toshiby na burzách klesly o 8 %. (interfax.com ) Společnost Toshiba zareagovala oznámením, že v souvislosti se skandálem zvažuje prodej svého jaderného byznysu. Jeho součástí je i Westinghouse, jejíž šéf Danny Roderick předtím popřel, že by právě tato firma byla vyšetřována. (atominfo.ru )

Jaderný průmysl USA je v krizi a ztrácí pozice na mezinárodním trhu. Pokud se situace nezmění, americký jaderný průmysl jako celek i Westinghouse jako jeho součást ztrácí konkurenceschopnost ve srovnání se současnými lídry globálního jaderného trhu – Francií a Ruskem – a také s novými hráči, z nichž těmi hlavními jsou Čína a Jižní Korea. Washington poté, co mocensky obsadil Ukrajinu, získal možnost testovat a doladit své padělané palivové kazety na „živých“ reaktorech. Tato obchodní příležitost je náležitě využita. (news24.ua )

Westinghouse je dlouhodobě v krizi, v tendrech na výstavbu jaderných elektráren i na dodávky paliva je dlouhodobě neúspěšný. Ukrajinský experiment a následná „diverzifikace“ východoevropských jaderných elektráren s ruskými/sovětskými technologiemi se tak pravděpodobně stala jeho poslední šancí na záchranu. A udělá pro to cokoli…

Sleduj toky peněz a pochopíš motiv

Podle údajů ukrajinského statistického úřadu zaplatil Energoatom za americké palivové soubory, které jsou dražší než ty ruské od firmy TVEL, 240 mil. USD… Jde jako obvykle o peníze. Americké palivo je totiž ve skutečnosti dodáváno na Ukrajinu přes prostředníka, jistou německou firmu. „Taková spolupráce vedla v roce 2011 ke zvýšení ceny palivových souborů pro státní podnik Energoatom a bezdůvodnému obohacení dané společnosti o více než 100 mil. euro,“ cituje závěry ukrajinské finanční inspekce Ekonomická pravda. Přemýšlejte – 100 mil. ročně! Peníze přitom začaly proudit v roce 2009! Ukrajina se podle dříve uzavřené dohody zavázala každoročně koupit od Westinghouse palivo minimálně do 3 z 15 bloků. Kolik peněz skončilo v kapsách prostředníků a kdo jsou, to je možné se pouze dohadovat. Pokud se má hovořit o rizicích, v lepším případě dojde k havárii podobné té, která se udála v Česku na JE Temelín. V lepším případě se to obejde bez úniku radiace. (nabat.in.ua )

Obchod je globální a jde především o podíl na trhu. Ruská palivová společnost TVEL oznámila uzavření dohody s americkou společností Global Nuclear Fuel – Americas (GNF-A) o spolupráci při licencování, marketingu a fabrikaci jaderného paliva pro tlakovodní reaktory provozované ve Spojených státech. Dohoda stanovuje, že TVEL a GNF-A založí společnou alianci, která bude americkým zákazníkům nabízet palivo ruské konstrukce TVS-KVADRAT ke zkušebnímu a později i komerčnímu provozu, zajistí jeho licencování ve Spojených státech a schválení amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission. (parlamentnilisty.cz )

Zatímco ideologicky uvědomělá Ukrajina jde do riskantního experimentu, který dokonce i v případě kladného výsledku skončí tím, že bude odebírat dražší palivo a bude muset vybudovat vlastní úložiště jaderného odpadu, američtí provozovatelé jaderných elektráren se poohlížejí po levnějším ruském palivu. Ekonomika má u pragmaticky přemýšlejících kapitalistů před ideologií přednost.

Budoucí katastrofu financuje EU

V červnu tohoto roku vyšlo najevo, že společnost Westinghouse Electric Company spolu s osmi evropskými partnery získala od Evropské unie dotaci 2 miliony eur. Jejím deklarovaným cílem je zajistit bezpečnost dodávek jaderného paliva pro reaktory ruského typu v zemích EU. Jedná se o pět členských zemí (Bulharsko, Česká republika, Finsko, Maďarsko a Slovensko), v nichž je v provozu 18 těchto reaktorů, které jsou nyní stoprocentně závislé na dodávkách od ruských výrobců. Tyto bloky v uvedených zemích zajišťují až 52 % elektřiny. Dotace EU má sloužit k diverzifikaci zdrojů jaderného paliva v souladu s mezinárodními standardy jaderné bezpečnosti. (atominfo.cz )

Kouzelným slůvkem, které přesunuje peníze z EU-kasy do kapes americké dceřiné firmy japonského koncernu Toshiba, je „diverzifikace“. A za tyto peníze dostanou evropští daňoví poplatníci více jaderného rizika.

Jaderná katastrofa na obzoru

V květnu t. r. ukrajinské ministerstvo energetiky a uhelného průmyslu zveřejnilo plán přeměny státního jaderného podniku Energoatom na korporaci, který může zbavit stát kontroly nad touto společností. Šéf odborů pracovníků v jaderném průmyslu Alexej Lyč k tomu řekl, že takové rozhodnutí odstraní z vedení společnosti i jaderných elektráren vysoce kvalifikovaný technický personál… Podle něj může vést převod na akciovou společnost vzhledem k nemožnosti společnosti splácet dluhy a hrozbě bankrotu k předání části akcií věřitelům. (unian.net )

Více než tisíc zaměstnanců jaderného průmyslu na neutěšený stav Energoatomu a celého odvětví reagovalo demonstrací před sídlem prezidenta s požadavkem vyřešit problém zablokovaných účtů státního provozovatele jaderných elektráren Energoatom a nedopustit neoprávněnou korporatizaci společnosti a propouštění profesionálů z jaderného průmyslu. Podle zpravodaje tiskové agentury UNIAN zablokovali protestující oblečení ve žlutobílé uniformy sídlo prezidenta a skandovali „Ruce pryč od jaderných elektráren“ a „Ne bankrotu jaderného průmyslu“. Protestující drželi v rukou transparenty se jmény jaderných elektráren i společnosti Energoatom. Šéf odborové organizace zaměstnanců jaderného odvětví Alexej Lyč sdělil, že hlavními důvody pro organizaci akce je to, že úřady nereagují na problém blokování účtů společnosti ani na pokusy o její privatizaci bez toho, aby se zvážila specifika fungování tohoto odvětví. (npp.zp.ua )

Na červnovém zasedání ukrajinského parlamentu (Věrchovna rada) poslanec z Bloku Petra Porošenka a zástupce přesedy parlamentního Výboru pro palivově-energetický komplex Alexandr Dombrovskij vyzval parlament, aby přijal návrh zákona, který zahrnuje prodloužení moratoria na vymáhání pohledávek od státní energetické společnosti Energoatom, což obnoví jeho normální fungování… „V tuto chvíli činí celkové dluhy Energoatomu 14 mld. hřiven a nesplacené úvěry už převyšují 10 mld. hřiven. To vede k tomu, že ukrajinská strategická společnost nemůže plnit své závazky týkající se dodávek nového jaderného paliva ani jeho vývozu z ukrajinského území. Energoatom teď nemůže splácet půjčky, zejména ty od Evropské banky pro obnovu a rozvoj,“ dodal poslanec. (npp.zp.ua )

V podstatě ve stejnou dobu proběhla zavážka první várky jaderného paliva vyrobeného společností Westinghouse Electric Co do reaktorové jednotky číslo 5. Vsázka byla sledována předsedou správní rady ukrajinské státní energetické společnosti Energoatom Jurijem Nedašovským, zástupcem amerického ministerstva energetiky Edwardem McGinnisem a představitelem americké Národní laboratoře Argonne Igorem Bodnarem. „Do reaktoru bylo právě vsazeno šest palivových souborů. Celkem ji v rámci první várky plánujeme vsadit 42,“ sdělila Záporožská JE. Dále bylo oznámeno, že se během návštěvy delegace z USA vedla diskuse o plánech dodávek amerického paliva do Záporoží i o přípravách monitorovacího systému v aktivní zóně reaktorů. Ukrajinská státní inspekce pro jaderný dozor povolila vsázku první várky paliva od Westinghouse do 5. reaktoru Záporožské JE „na základě pozitivních výsledků státního přezkoumání jaderné a radiační bezpečnosti projektu rozšíření pilotní operace jaderného paliva od Westinghouse Electric Co“. (neimagazine.com )

Pro osvěžení paměti připomínáme odstavec z přehledu havárií na zařízeních jaderné energetiky: 23. 3. 2016 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Plné odstavení elektrárny. Přestaly pracovat všechny tři její bloky několik dní poté, co bylo slavnostně vsazeno do 3. bloku kromě 80 standardních palivových kazet od ruské společnosti TVEL i 83 nelicencovaných palivových souborů TBC-WR od společnosti Westinghouse. (rian.com.ua )

Kdyby nešlo o naše peníze, zdraví a životy, byl by to skvělý scénář na kovbojku z Divokého východu, v níž vystupují olupovaní a týraní domorodci, prodejní šerifové a drsní američtí byznysmeni s prázdnými kapsami a kolty nízko u pasu. Bohužel se nejedná o žádnou fikci, ale o drsnou realitu. Nevíme, kdy dojde k další velké jaderné havárii, ale víme, že na Ukrajině jsou všechny podmínky pro to, aby k ní s velmi vysokou pravděpodobností došlo.

Říjen 2017

3. blok Rovenské JE se neplánovaně odpojil dvakrát v průběhu tří dnů. Neznáme ani oficiální důvod, natož neoficiální. Nezapomeňme, že Ukrajina patří po nepřiznaném. ale reálném bankrotu na seznam tzv. “darebáckých států”. JenžeUkrajina má jaderné reaktory, což je přímo EU-problém. Spojené státy dodávají palivo do rizikových jaderných elektráren. V případě havárie to odnese celá Evropa. Tomu se říká dobrý kšeft.

Prosinec 2017

Na Záporožské JE spustili 28. 12. zkušební provoz zařízení na zpracování jaderných odpadů. Zahájení plného provozu je naplánováno již na rok 2018. Do konce roku je také naplánováno ukončení stavby na zpracování tekutého jaderného odpadu v Černobylu. Ukrajina za peníze NATO likviduje skládku jaderného odpadu pod Žitomirem. (ZDE). Hezké zprávy, málem by mohly jít do českého zmanipulovaného mainstreamu.

Černý leden 2018

Dne 3. 1. byl kvůli poruše bezpečnostními systémy odpojen 2. blok Chmelnické JE. Provoz bloku byl obnoven 8. ledna. (ZDE). Informace žádné.

Dne 6. 1. došlo k vážné havárii na 5. bloku Ladyžinské uhelné elektrárny, která je v seznamu sta nejhorších podniků na Ukrajině. Opět víme tolik, co nic. A EU, která pomohla rozvrátit Ukrajinu, mlčí jako zařezaná a pilně platí vnější obal Černobylského reaktoru. Celkem jde o 1,5 miliard eur a kritikové tvrdí, že jde o kosmetický skleník, který kryje pouze vnější část zničeného reaktoru. I tak jsou údajné náklady na Černobyl v řádu 40 miliónů eur ročně.

Dne 11. 1. došlo na 3. bloku Jihoukrajinské JE k poruše, v jejímž důsledku došlo k havarijnímu odstavení hlavního čerpadla. Aktivní zóna reaktoru 3. bloku je přitom už ze tří čtvrtin osazena jaderným palivem společnosti Westinghouse. A jsme u jádra pudla, tedy u kroucení palivových tyčí v reaktoru, protože ruský IVVR nemá rád americkou uranovou žvýkačku.

Dne 19. – 20. 1. byly naráz odstaveny z provozu dva energetické bloky ukrajinských jaderných elektráren, jeden na Rovenské JE, kdy byl reaktor odstaven automatickými bezpečnostními systémy, druhý na Záporožzské JE, podle tiskové zprávy “za účelem plánované střednědobé údržby”. Záporožská JE už také využívá jaderné palivo Westighouse, přičemž právě ona je začala používat jako první na svém 5. bloku už v únoru roku 2016. Od té doby na této JE vznikají neobvyklé situace s podivuhodnou pravidelností a bloky se musí jako na běžícím páse odstavovat kvůli “plánované údržbě”. Přitom jaderní experti opakovaně varují před nebezpečím, které spočívá v neslučitelnosti amerických palivových článků a reaktorů sovětského původu. (ZDE)

Dne 25. 1. v Černobylské “zakázané zóně” byla dokončena výstavba sluneční elektrárny s výkonem 1 MW. Jedná se o pilotní projekt, který bude v případě úspěchu následován daleko většími. (ZDE a ZDE). Mírový uran začal zářit jako sluníčko, jaká dobrá zpráva. Pochopitelně ji převzaly všechny západní korporátky.

Dne 30. 1. došlo k neplánovanému snížení výkonu 6. bloku Záporožské JE o 50 % v důsledku poruchy čerpadla. (ZDE). Ukrajina se rozdá a jaderné elektrárny drží tento pokrokový demokratický trend.

Únor 2018

Dne 1. 2. spáchal sebevraždu Sergej Klimov, náčelník útvaru jaderné bezpečnosti Záporožské JE nožem do srdce. Přítomnost kněze na jeho pohřbu posílila příznivce alternativních verzí. (ZDE). Nebudeme spekulovat o této sebevraždě, ale po lednu přichází únor a nikdo nechce být pochován do černobylského sarkofágu. Zvláště ne vrchní velitel bezpečnosti JE, který má v případě havárie vojenské pravomoci.

Neřízený rozpad jádra, jaderek a státu

Ukrajinský energetický expert Marunin tvrdí, že Westinghouse využívá Ukrajinu jako zkušební polygon pro vývoj a testování kopií ruského jaderného paliva pro reaktory sovětského typu. Ukrajina je pro Američany pokusná laboratoř, po níž mají následovat dodávky těchto kopií ruského paliva do Finska, ČR, Bulharska apod. Zbankrotovaná americko-japonská společnost Westinghouse se tím ani příliš netají.

Evropské země nechtějí přistoupit na tuto hru, i když Ministerstvo hospodářství Spojených států přímo vyhlásilo, že poskytuje politickou podporu společnosti Westinghouse v zemích východní Evropy. Nesmí se zapomenout na to, že s Westinghouse na Ukrajině začal už bývalý prezident Viktor Juščenko. Ukrajinské jaderné elektrárny brzy budou muset být definitivně odstaveny z provozu. Více než polovina existujících bloků už překročila svoji projektovanou životnost, takže pokud se to neudělá, nebude možné zabránit katastrofám srovnatelným s černobylskou, uvádí Marunin.

Dále vešlo ve známost, že Ukrajina vede jednání o dodávkách jaderného paliva s Čínou. Děje se tak v rámci diverzifikace dodávek speciálního určení. Záměna obvyklého jaderného paliva, kterou vláda iniciovala v rámci “diversifikace”, znamená naprosté porušení systému bezpečnosti a flagrantně porušuje pravidla MAAE.

Zdroj:

http://outsidermedia.cz/kronika-pristi-jaderne-katastrofy-na-ukrajine/

http://outsidermedia.cz/kronika-pristi-jaderne-katastrofy-na-ukrajine-ii/

Pavel 16.03. 2018

Související příspěvky

 • No related posts found
energetika

Mýty kolem jaderné

Američan Bill Gates je pro jadernou energii, kterou považuje za ...

cernobyl_pod_sarkofagem

Dostane se černobyl

K rozsáhlé jaderné nehodě došlo v dubnu 1986 v Černobylu, ...

Dukovany2

Kaineder: Jaderná e

Hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Stefan Kaineder prohlásil, že ...

Dukovany_02_2015

Práce v jaderné el

Práce na údržbě prvního bloku české jaderné elektrárny Dukovany v ...

Endlager-Deutschland

Bavorsko: Obavy z ja

V procesu hledání konečného úložiště jaderných odpadů v České republice ...

Tihange-Belgie

Belgie: Poruchové r

Belgické jaderné elektrárny Tihange 2 a Doel 3 budou podle ...

kontejner_skoda

Německo: 200 litrov

Hannover – V jaderném meziskladu Leese v okrese Nienburg spadl ...

jaderne bloky+znak

Arabské emiráty pr

Jako první stát v arabském prostoru uvedly podle vlastních údajů ...

nuclear.power_.plant_.dukovany

Rakousko: Silná kri

Dolnorakouská zemská vláda kritizuje rozhodnutí české vlády ohledně financování plánované ...

OZE

Německo: Podíl eko

Berlín – Podíl obnovitelných zdrojů energie se v první polovině ...

fukushima

Japonští biskupov

Kniha s názvem „Odstranění jaderné energetiky: apel katolické církve“ byla ...

Evropská komise

Evropská komise skl

Evropská komise byla pověřená členskými státy, aby prověřila trvalou udržitelnost ...

Fessenheim-Francie

Francie zůstává z

Francie nadále vyrábí více než 70% své elektřiny v jaderných ...

Endlager-Deutschland

Lucembursko je proti

Lucemburská vláda odmítá belgické plány na stavbu konečného úložiště jaderných ...

jaderne bloky+znak

Jachs: „Jaderná e

Freistadt /Rakousko – 34.výročí havárie v jaderné elektrárně Černobyl Letošní výročí ...

Deutschland-AKWs

Německo: Zelení po

Zelení v německém Spolkovém sněmu požadují, aby se až do ...

chernobyl_pozar_3

Horor bez konce: Rad

Špatné zprávy z Ukrajiny: Ukrajina informovala v neděli o nárůstu ...

energetika

Nová zpráva němec

Analýza, publikovaná ve zprávě DIW 11/2020 o aktuální likvidaci a ...

krsko

Zemětřesení v Cho

Klagenfurt – Velké starosti v rakouské zemi Korutany vyvolalo nedávné ...

Atomkraftwerke-Japan

Deváté výročí h

Jak informovala česká média, Japonsko v tomto týdnu uctilo památku ...

sudy

Německo: Protesty p

Würgassen – Záměr stavby centrálního skladu radioaktivních odpadů z celého ...

Fessenheimmm

Francie: Jaderná el

Po dlouholetých protestech je konečně odpojována od sítě služebně nejstarší ...

sudy

Německo: Hledání

Na konci září 2020 zveřejnila Spolková společnost pro konečné ukládání ...

ekologie

Německo bude více

Mezinárodní energetická agentura chválí ochranu klimatu v Německu. Klade si ...

demonstrace-traktory

Německo: Odpůrci j

Gorleben – Odpůrci jádra v Dolním Sasku opět vyzývají k ...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Evropský komisař T

Frans Timmermans je v Evropské komisi zodpovědný za nedávno schválený ...

zelena planeta

Jaderná energetika

Ten, kdo se přimlouvá za údajně bezpečné budoucí jaderné reaktory, ...

Papež Frantisek

Papež František zp

Po otázce jaderných zbraní se papež František při své návštěvě ...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konečné uskladněn

Ani 70 let po nastartování jaderné energetiky neexistuje nikde ve ...

DIGITAL CAMERA

Proti rozšiřován

Němečtí Zelení požadují od německé spolkové vlády, aby se jasně ...

  Tel., Fax: +420 386 350 507
  E-mail: oizp@oizp.cz
  RSS 2.0
  OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s.
  Kubatova 6
  370 04 České Budějovice, CZ