Výstup z jaderné energie je pro Evropu proveditelný a přináší dlouhodobě samé výhody. K tomu závěru došla studie, zadaná zemí Horní Rakousko. Za celoevropský výstup z atomu chce hornorakouský radní přo životní prostředí Rudi Anschober odstartovat mezinárodní kampaň.
Vystoupení z jádra je podle hornorakouského rady pro životní prostředí Rudiho Anschobera (Zelení) nezbytně nutné, protože více než polovina jaderných elektráren provozovaných v Evropě se nachází na hranici své projektované životnosti. V Evropě je v provozu 124 jaderných elektráren, více než každá druhá je starší než 30 let. A zatímco například Německo chce v následujících čtyř letech zcela vystoupit z jádra, v mnoha jiných zemích je běžná skoro neomezená životnost jaderných elektráren.
Rudi Anschober, jeden se spoluzakladatelů Aliance regionů za celoevropský výstup z jádra, chce kromě zastavení subvencí pro jaderné reaktory dosáhnout toho, aby existovaly jednotné směrnice regulující neúměrné prodlužování provozu jaderných elektráren.
Studie, kterou si země Horní Rakousko zadala u institutu SERI podle Anschobera ukazuje, že Evropa by z odchodu od jádra profitovala – v oblasti ochrany životního prostředí, ale také ekonomicky a v otázce spotřeby energií – neboť v dnešní době využívání solární a větrné energie již není jaderná energetika konkurenceschopná.
Anschober chce uvedenou studii o proveditelnosti výstupu z jádra prezentovat v Praze. Kromě toho doufá v brzké rozhodnutí Evropského soudního dvoru ve věci jaderné elektrárny Hinkley Point C. Rakousko totiž kvůli subvencím do stavby této britské elektrárny podalo žalobu. Pokud by nyní rozhodl Evropský soudní dvůr proti státním subvencím pro Hinkley Point, nebyly by pak ekonomicky průchodné ani žádné další projekty stavby nových jaderných elektráren v Evropě.