Ať to není pořád o Babišovi, jiné téma, možná důležitější: energetika, obnovitelné zdroje. Odkázaný zdroj je informačně docela hutný, tak to zestručním.
V Coloradu dosluhovaly uhelné elektrárny (celkový výkon o kus nad tím co dávají Dukovany, pro lepší představu) a potřebovali to nahradit novými zdroji. Takže distributor vypsal otevřené výběrové řízení na dodavatele energie.
(To totiž tak ve světě chodí: že je tam oddělení výrobců energie a distributora, tedy že tam funguje normální trh, nabídka se potkává s poptávkou. Akorát u nás je obojí v rukou jedné monopolní firmy, ČEZu, takže o volném energetickém trhu a podobné výběrovce jako v Coloradu si můžeme nechat leda zdát).
Nabídka byla “all-source”, tedy – nabídněte co máte, je nám v principu jedno zda to bude uhlí, plyn, slunce, vítr. Nabídek se sešlo celkem 430 – závazných, skutečných zájemců o postaven a provozování energetických zdrojů – což už je samo o sobě docela ohromující. Z nich 350 bylo v oblasti obnovitelných zdrojů energie a jak ukazují tabulky níže, tyto nabídky (tj. “za kolik nám dodáte megawatt”) byly podstatně nižší než nabídky u uhelných elektráren, a to v průměru o 75% (!). A dokonce byly nižší než za kolik Colorado nakupuje elektřinu od existujících, dávno postavených a fungujících uhelných elektráren. “Uhlí je mrtvé”, komentuje autor článku.
Teď ale přichází hlavní vtip. Výhrada vůči obnovitelným zdrojům, která je zcela oprávněná, spočívá v tom, že nejsou tzv. pohotové – že dodávají elektřinu tehdy kdy se to hodí přírodě a nikoli kdy ji potřebují odběratelé. Jenomže poptávkové řízení v Coloradu bylo na pohotové zdroje, což u obnovitelných znamená “zdroj + baterie”: tak, aby zdroj elektřinu vyrobil, uložil ji do baterie a ty se pak chovaly dle potřeby, dodávaly energii pohotově. Odběratele (distributora) tak vlastně nezajímá co za zdroj dodavatel má – on si bere energii podle spotřeby svých klientů.
A i s bateriemi byly nabídky levnější než u fosilních zdrojů; baterie přitom cenu energie výrazně neprodražily (cca o 10%).
Autoři uvádějí, že Colorado má výtečné přírodní podmínky jak pro slunce (velký počet hodin slunečního svitu, jasná obloha atd), tak pro vítr: je to tak, energetika vždy záleží na přírodě, někde je to lepší a někde méně, a to ovšem platí i pro uhlí. Ani jaderka se nedá postavit tam kam ukážete prstem do mapy.
Spravedlivě musíme dodat, že obnovitelné zdroje jsou i v Coloradu podporované státem – nikoli ovšem na úrovni přímých dotací, ale daňovými úlevami ze zisku. Na věci to ale mnoho nemění: pokud je nabídková cena 18 dolarů/MWh, znamená to, že i zde tvoří výrobce zisk, náklady jsou tedy ještě nižší – u uhlí jsou pak o polovinu vyšší.